Wielkanoc dla samotnych na Śląsku w 3 miastach: Chorzowie,...

  Wielkanoc dla samotnych na Śląsku w 3 miastach: Chorzowie, Świętochłowicach i Siemianowicach Śl.

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Fundacja Wolne Miejsce organizuje Wielkanoc w Chorzowie, Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach
  1/25
  przejdź do galerii

  Fundacja Wolne Miejsce organizuje Wielkanoc w Chorzowie, Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach ©Dziennik Zachodni

  1 kwietnia na Śląsku będą trzy śniadania wielkanocne dla samotnych. Fundacja Wolne Miejsce organizuje Wielkanoc w Chorzowie, Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach. Potrzeba wielu wolontariuszy, które pomogą przygotować wydarzenie i wielu produktów spożywczych, by dla każdego starczyło pysznego jedzenia.
  Po raz pierwszy fundacja Wolne Miejsce organizuje w województwie Śląskim trzy Wielkanoce dla samotnych. Wszystkie będą 1 kwietnia. Pierwsze śniadanie zaplanowano o godzinie 9.00 w Chorzowie w hali MORiS. Następnie o godzinie 10.00 rozpocznie się śniadanie wielkanocne w Siemianowicach Śląskich w hali Michał. Trzecia na Śląsku Wielkanoc będzie w Świętochłowic w Centrum Kultury Śląskiej przy ul. Krauzego 1. Tutaj śniadania zacznie się o godzinie 11.00. Ważne jest to, że już godzinę przed rozpoczęciem śniadania drzwi do każdego z tych obiektów będą otwarte dla gości.

  Zobacz galerię

  - W każdym z tych trzech miast spodziewamy się ok. 500-600 osób. Jeżeli będzie więcej, to miejsce znajdzie się dla każdego. W Polsce Śniadanie wielkanocne dla samotnych organizujemy także w Łodzi, Radomiu i Koszalinie. Dwa tygodnie później będzie też Wielkanoc dla samotnych w Mińsku na Białorusi - zapowiada Mikołaj Rykowski, założyciel fundacji Wolne Miejsce oraz organizator Wigilii i Wielkanocy dla samotnych.

  Wielkanocne śniadanie dla samotnych to wydarzenie, na które może przyjść każdy kto czuje się samotny. To nie tylko spotkanie osób biednych. Samotnym się jest niezależnie od tego, jakie zajmuje się stanowisko czy ile się zarabia. Na Wielkanoc dla samotnych mogą przyjść także całe rodziny.

  Każde wydarzenie potrzebuje wiele osób, które pomogą je zorganizować. Spotkania wolontariuszy są w Chorzowie, Świętochłowicach oraz w Siemianowicach Śląskich. W każdy poniedziałek o godz. 18.00 jest spotkanie z wolontariuszami w świętochłowickiej Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Zubrzyckiego 38. W Chorzowie spotkania wolontariuszy zaplanowane są w każdy wtorek o godz. 18.00 w siedzibie BetaMed przy ul. Racławicka 20A. W Siemianowicach Śląskich wolontariusze spotykają się w środy o godz. 18.00 w Willi Fitznera przy ul. Fitznerów 3.

  - Zaczęłam pomagać podczas pierwszego Śniadania wielkanocnego dla samotnych w Świętochłowicach (2017 rok). Pomagałam na sali, byłam kelnerką. W trakcie Wigilii dla samotnych koordynowałam zadaniami. Teraz również będą pomagać. Od rana wspólnie z rodzicami i młodszym bratem Michałem przyjdziemy, by pomóc w organizacji Wielkanocy w CKŚ - mówi Katarzyna Krawczyk, 16-letnia wolontariuszka ze Świętochłowic.

  Wolontariusze pomagają w różnych dziedzinach. Biorą udział w sztuce, która zostanie wystawiona podczas śniadania wielkanocnego. W tym roku sztuka będzie opisem, jak Judasz zdradził Jezusa. Nie zabraknie też przedstawienia sądu Piłata nad Jezusem oraz sceny snu żony Piłata.

  - Mamy listę produktów, które są nam potrzebne do organizacji Wielkanocy. Potrzeba 5 tysięcy jaj, kilkaset kilogramów szynek, boczku i kiełbasy. Ciasta i ciasteczka, jak zwykle dostarczy nam nasz sponsor - firma Kłos. Od niej dostaniemy także zakwas. Wiele osób zapowiedziało, że zrobi domowy zakwas. Potrzebne są też słodycze. Mamy taką tradycję, że rozsypujemy słodycze na stole. Zanim rozpocznie się śniadanie można już podkraść smakołyk. Stoły nie są wtedy też puste - mówi Mikołaj Rykowski.

  Żur będzie gotowany na powietrzu w kilkusetlitrowym garze. Zupę doprawi prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski oraz Mikołaj Rykowski. Podczas śniadania w Świętochłowicach to oni będą nalewać żur do talerzy.

  - Zapraszamy na śniadanie wielkanocne wszystkich, którzy czują się samotni. W Świętochłowicach Wielkanoc rozpocznie się o godzinie 11.00. Dzięki temu będzie można zjeść jajko w domu i przyjść na wydarzenie. Osobiście skorzystam właśnie z takiego rozwiązania. Mogę także zapowiedzieć, ze w Świętochłowicach już cyklicznie będzie organizowanie Śniadanie wielkanocne dla samotnych oraz Wigilia dla samotnych - zapowiada Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

  - Drzwi Centrum Kultury Śląskiej będą otwarte dla każdego, kto czuje się samotny i potrzebuje wsparcia i pomocy. Śniadanie wielkanocne dla samotnych to okazja, by spotkać się z drugim człowiekiem, poznać nowe osoby i porozmawiać. To moment komunikacji z drugim człowiekiem - podkreśla Justyna Kramorz, dyrektorka Centrum Kultury Śląskiej, która jest również wolontariuszką m.in. fundacji Wolne Miejsce.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo