Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek 2019: Upamiętnienie śmierć Jezusa na krzyżu. To dzień wolny od pracy? Czy sklepy są otwarte?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Wielki Piątek 2019 przypada na 19 kwietnia
Wielki Piątek 2019 przypada na 19 kwietnia Pixabay
Wielki Piątek to bardzo ważne dla chrześcijan święto. To ruchomie święto, które przypada na dwa dni przed Wielkanocną Niedzielą. W tym roku Wielki Piątek wypada 19 kwietnia. W tym dniu upamiętniamy śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W Polsce Wielki Piątek to dzień pracujący, chociaż w wielu krajach Europy ustanowiono Wielki Piątek dniem wolnym od pracy.

Wielki Piątek upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu

Wielki Piątek, to w Kościele Katolickim dzień upamiętniający Mękę i Śmierć Chrystusa na Krzyżu. Jest to część Triduum Paschalnego, które jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym katolików. W Wielki Piątek odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Wielki Piątek to święto ruchome. Przypada zawsze na dwa dnie przed Wielkanocą. W 2019 roku Wielki Piątek wypada 19 kwietnia. Wielki Piątek jest jednym z dwóch dni w roku, w których nie sprawuje się Eucharystii. W godzinach popołudniowych odbywa się Liturgia Męki Pańskiej. W Polsce często przed liturgią odprawia się drogę krzyżową, a po niej gorzkie żale. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście, a księża mają czerwone szaty liturgiczne.

W skład Liturgii Słowa Bożego wchodzą dwa czytania, psalm (bez organów) oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu.

W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post.

Wielki Piątek to jedno z największych świąt w Kościele Protestanckim. Z kolei dla Kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego), czyli największego Kościoła protestanckiego w Polsce, Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w pobożności ewangelickiej.

Wielki Piątek wolny od pracy? Tak, ale nie w Polsce

W Polsce Wielki Piątek nie jest ustawowo wolny do pracy. To oznacza, że to normalny dzień pracujący i kto chce mieć w tym dniu wolne, musi wziąć urlop. W wielu krajach Europy święto to jednak ustawowo jest dniem wolnym od pracy. Wolne mają m.in.:
Austriacy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi i Brytyjczycy.

Czy w Polsce Wielki Piątek też będzie dniem wolnym od pracy? Już 5 grudnia 2018 r. posłowie złożyli projekt ustawy, według którego wolne miałyby być właśnie w Wielki Piątek oraz w Wigilię. Efektów jednak nie ma. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyraziło na zwiększenie liczby dni wolnych od pracy.

Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy dla wyznawców:

  • Kościoła Ewangelicko-Reformowanego,
  • Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego,
  • Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego,
  • Kościoła Chrześcijan Baptystów,
  • Kościoła Zielonoświątkowego.

Sklepy czynne w Wielki Piątek

Wielki Piątek nie jest objęty zakazem handlu, co oznacza, że 19 kwietnia możemy bez problemy zrobić zakupy w standardowych godzinach otwarcia sklepów. Ograniczenie godzin handlu obowiązuje dopiero w Wielką Sobotę. Sklepy są czynne, godziny otwarcia sklepów są skrócone. Przykładowo, w Wielką Sobotę Lidl będzie czynny do godziny 12.30. Z kolei Biedronka
Biedronka w Wielką Sobotę będzie czynna do godz. 13. Tak samo czynne będzie Netto czy Aldi.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy trzeba płacić opłaty za użytkowanie wieczyste?

5 mln euro dla Górnego Śląska i innych regionów górniczych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo