Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Post obowiązuje nie tylko katolików. Poznajcie zasady Wielkiego Postu

MAO
Wielki Post: ile trwa i kiedy się zaczyna?
Wielki Post: ile trwa i kiedy się zaczyna? Pixabay
Wielki Post to okres poprzedzający Wielkanoc, nie tylko w Kościele katolickim. Jest równocześnie czasem pokuty duchowej i cielesnej, podczas której wierni przygotowują się do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych. Zwyczajowo trwa czterdzieści dni. Wielki Post w Kościele katolickim rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę zwyczajowo obchodzony jest post paschalny.

Wielki Post w innych wyznaniach chrześcijańskich

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim Wielki Post nazywany jest Czasem Pasyjnym. Rozpoczyna go Dzień Pokuty i Modlitwy (Środa Popielcowa). Czas Pasyjny trwa 40 dni i jest okresem przygotowującym ewangelików do Pamiątki Śmierci Jezusa Chrystusa (Wielki Piątek) oraz Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Z kolei u grekokatolików i prawosławnych Wielki Post rozpoczyna się od Czystego Poniedziałku pierwszego tygodnia czterdziestodniowego postu. W cerkwi prawosławnej okres Wielkiego Postu kończy się wcześniej niż w Kościele katolickim - w piątek przed Niedzielą Palmową, a w Kościołach greckokatolickich okres pokuty kończy Niedziela Palmowa.

Wielki Post od Środy Popielcowej

Wielki Post trwa czterdzieści dni. Wielki Post 2020 rozpoczyna się w Środę Popielcową, 26 lutego 2020 i potrwa do Wielkiego Czwartku, 9 kwietnia 2020 roku. W czasie Wielkiego Postu katolików dwukrotnie obowiązuje post ścisły (jakościowy od pokarmów mięsnych i ilościowy - ograniczający spożywanie pokarmów do trzech posiłków) - w Popielec i w Wielki Piątek.

Przeczytajcie koniecznie

Znaczenie Wielkiego Postu

Warto wiedzieć, że liczba 40 w Biblii jest symboliczna, nie matematyczna, dedykowana oczyszczeniu i przygotowaniu duchowemu. Liczba 40 pojawia się w kilku momentach w Piśmie Świętym:

  • 40 dni trwał deszcz i potop
  • Mojżesz przebywał na Synaju przez 40 dni i 40 nocy
  • 40 lat Izraelici błąkali się na pustyni
  • Chrystus pościł 40 dni na pustkowiu.

Okres Wielkiego Postu to czas pokuty i duchowego przygotowania do świąt Wielkiej Nocy. Dla wierzących powinien być dobrą okazją do głębokiej rewizji swojego życia. W czasie czterdziestu dni Wielkiego Postu Kościół przeżywa i wspomina:

  • 40 dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie
  • 40 dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem
  • 40 lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej
  • 40 dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

Nabożeństwa wielkopostne: droga krzyżowa i gorzkie żale

Środa Popielcowa, podczas której kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, w sposób symboliczny przypomina, że katolicy potrzebują duchowej przemiany, aby przygotować się do przeżycia tajemnicy Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jednak Wielki Post trwa czterdzieści dni, dlatego ważny jest udział w wielkopostnej liturgii.

Udział w nabożeństwa wielkopostnych nie jest obowiązkowy, jednak Kościół zaleca, aby choć raz podczas Wielkiego Postu w nich uczestniczyć.

Nabożeństwa wielkopostne to:

  • droga krzyżowa - jest symbolicznym odtworzeniem drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Uczestnictwo w niej polega na rozpamiętywaniu poszczególnych wydarzeń Męki Jezusa, wczuwaniu się w Jego przeżycia, współczuciu Jego cierpieniu.
  • gorzkie żale - nabożeństwo pasyjne w Kościele katolickim mające najczęściej formę nabożeństwa eucharystycznego. Powiązane jest z kazaniem pasyjnym.

Droga krzyżowa jest odprawiana w piątki - na pamiątkę dnia, w którym Jezus został ukrzyżowany, zaś gorzkie żale - w niedziele.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera