[WIELKIE DERBY ŚLĄSKA] Górnik zremisował z Ruchem 2:2. Bramkarz zabrzan sprezentował gola Niebieskim

99 Wielkie Derby Śląska miały bardzo dramatyczny przebieg i zakończyły się remisem. Wyrównującą bramkę sprezentował Ruchowi bramkarz zabrzan Norbert Witkowski w doliczonym czasie gry. Wcześniej sędzia Tomasz Musiał najpierw przyznał w drugiej połowie karnego Ruchowi, a później zmienił swą decyzję.

Wobec kontuzji Sadloka, Stawarczyka oraz Gieragi linia obrony chorzowian z konieczności zagrała w WDŚ w eksperymentalnym składzie i nie ustrzegła się błędów. Pierwszy już w 4 minucie popełnił Bartłomiej Babiarz. Ustawiony na lewej obronie nominalny pomocnik podał piłkę na własnej połowie wszerz boiska. Z prezentu skorzystał Maciej Małkowski, który przejął piłkę 40 metrów od bramki i wyłożył ją Mateuszowi Zacharze. Napastnik Górnika wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem strzelając swojego drugiego gola w tym sezonie.

W drużynie Ruchu zadebiutował Adrian Mrowiec. 30-letni obrońca grał w ligach litewskiej, szkockiej i niemieckiej, ale w polskiej ekstraklasie zaliczył tylko 25 występów w barwach Arki w sezonie 2009/10. On również nie był jednak pewnym punktem defensywy Niebieskich i omal nie sprokurował drugiej bramki dla zabrzan.

Górnik widząc słabą grę Ruchu poszedł za ciosem i był bliski podwyższenia prowadzenia. Po uderzeniu głową Zachary piłka trafiła w poprzeczkę. W 20 minucie dał o sobie znać Prejuce Nakoulma. Obserwowany przez wysłanników zagranicznych klubów „Prezes” strzelił z ostrego kąta wzdłuż bramki. Tuż przez przerwą miał jeszcze jedną okazję, ale przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem.

Po 25 minutach do głosu doszedł Ruch. Po rzucie rożnym z bliska celnie głową strzelał Łukasz Janoszka, a doświadczony Marcin Malinowski po akcji z Grzegorzem Kuświkiem omal nie rozmontował defensywy zabrzan. Goście w końcu doprowadzili do remisu po pięknym trafieniu Marka Zieńczuka. Oleksander Szeweluchin zbyt krótko wybił piłkę głową, a doświadczony pomocnik zdecydował się na strzał z woleja i choć uderzył z 25 m swoją słabszą prawą nogą, to futbolówka i tak wpadła do siatki na plecami bezradnego Norberta Witkowskiego. Co ciekawe chwilę wcześniej Zieńczuk miał zejść z boiska, bo długo był opatrywany przez klubowego lekarza.

Drugą połowę znów mocnym akcentem rozpoczęli zabrzanie. Po prostopadłym podaniu Mariusza Przybylskiego Nakuolma znów znalazł się sam na sam z bramkarzem i tym razem nie zmarnował okazji wyprowadzając Górnika na prowadzenie. Ataki zabrzan po przerwie opierały się właściwie wyłącznie na długich podaniach do szybkiego zawodnika z Burkina Faso.

Ruch znowu musiał więc odrabiać straty i wydawało się, że po godzinie gry szczęście uśmiechnęło się do Niebieskich. Rafał Kosznik we własnym polu karnym dotknął piłki ręką i sędzia Tomasz Musiał odgwizdał jedenastkę dla chorzowian. Po konsultacji z asystentem arbiter z Krakowa będący synem Adama Musiała z kadry Kazimierza Górskiego zmienił jednak decyzję i nakazał grę od bramki. Później znakomitą okazję do wyrównania miał Maciej Jankowski. Rezerwowy napastnik gości nie wykorzystał jednak błędu Witkowskiego i nie trafił do pustej bramki. W samej końcówce dobrą okazję zmarnował Łukasz Janoszka. Wreszcie w doliczonym czasie gry po strzale głową Jankowskiego fatalny błąd popełnił bramkarz Górnika i przepuścił między rękami do siatki lekkiej uderzenie.

Na stadionie Górnika po 30 latach przerwy pojawił się wczoraj Aleksander Famuła. Były bramkarz zabrzańskiej drużyny, który w 1983 roku wracając z tournée po USA został we Frankfurcie, przyjechał do rodzinnego Lublińca i razem z Zygmuntem Anczokiem dotarł na mecz z Ruchem. Famuła w Niemczech z powodzeniem kontynuował swoją karierę grając m.in. w Karlsruher S.C., gdzie był nauczycielem młodszego od siebie o 9 lat słynnego Olivera Kahna.

Bramki 1:0 Mateusz Zachara (4), 1:1 Marek Zieńczuk (41), 2:1 Prejuce Nakoulma (50), 2:2 Maciej Jankowski (90+2)