Tomasz Biliński
Wielkie granie w Warszawie! Projekt wygrał z Jastrzębskim Węglem po pięciosetowej wojnie Projekt Warszawa
Hit 2. kolejki PlusLigi nie zawiódł ani na chwilę. Projekt Warszawa wygrał z Jastrzębskim Węglem 3:2. Obie drużyny niezwykle zaciętą rywalizację stoczyły zwłaszcza w czwartym i piątym secie. MVP został rozgrywający gospodarzy Angel Trinidad de Haro.

Drużyny Projektu Warszawa i Jastrzębskiego Węgla przystępowały do piątkowej potyczki bez porażki. Obie w dwóch wcześniejszych kolejkach zdobyły komplet punktów. Nic dziwnego, w końcu gospodarze to brązowi medaliści poprzedniego sezonu PlusLigi, a goście to mistrzowie Polski.

Lepiej od początku grało JW. Choć z obu stron było całkiem sporo błędów, to zespół Andrei Gardiniego był skuteczniejszy w ataku, co też wynikało z dobrego przyjęcia. Przewagę miał także w bloku. Co jakiś czas odskakiwał siatkarzom na kilka punktów, ale ich dwukrotne zrywy sprawiały, że wynik był w okolicy remisu. Końcówka należała jednak do gości, którzy wygrali pierwszego seta pięcioma punktami.

W drugiej partii wszystko wskazywało na powtórkę poprzedniej. Mniej więcej do połowy seta Jastrzębski Węgiel grał swobodnie i budował przewagę. Trener Projektu, Andrea Anastasi, pieklił się, podczas czasów próbował obudzić zespół. Udało mu się, bo ten zdobył sześć punktów z rzędu, doprowadzając do remisu. Tym samym nabrał animuszu, a goście zgubili rytm. Stołeczna ekipa wygrała do 21.

Trzeci set był niemal identyczny, jak drugi, tyle że zespoły zamieniły się rolami. Rozpędzony Projekt kontynuował bardzo dobrą grę z poprzedniej partii, nie dając szans drużynie Gardiniego. Aż w końcu doszło do kilku stykowych sytuacji. Siatkarzy po obu stronach siatki musiał uspokajać sędzia. Nerwowa sytuacja przechyliła szalę na korzyść Jastrzębskiego Węgla, który wyrównanego seta wygrał do 19, dzięki niemal bezbłędnej grze.

W czwartej partii siatkarze stworzyli wojnę, rywalizacja była tak zacięta. Obie drużyny szły łeb w łeb, duża w tym zasługa rozgrywających. To co najlepszej dla widowiska, wydarzyło się pod koniec partii. Projekt wygrał 32:30, broniąc pod drodze dwóch piłek meczowych. Przy jednej z nich aż trzykrotnie zablokowali niezmordowanego Stephena Boyera.

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że tie-breaku rywalizacja wyglądała, jak kontynuacja czwartego seta. Żadna z drużyn nie była w stanie odskoczyć od rywala na więcej niż dwa punkty. Na finiszu dwie piłki meczowej miał Projekt, ale złe przyjęcie Igora Grobelnego sprawiło, że szansę na zwycięstwo miał Jastrzębski Węgiel. A nawet dwie, ale obu nie wykorzystał. Zacięta walka trwała, zakończył ją dopiero blok Andrzeja Wrona i gospodarze wygrali 22:20.

Najlepszym graczem meczu został rozgrywający gospodarzy Angel Trinidad de Haro.

W czwartej kolejce PlusLigi Projekt Warszawa zmierzy się na wyjeździe z wicemistrzem Polski, ZAKS-ą Kędzierzyn-Koźle (w tej serii gier zagra u siebie z LUK Lublin - sobota, godz. 17.30, transmisja Polsat Sport), natomiast Jastrzębski Węgiel podejmie PGE Skrę Bełchatów. Wcześniej, bo w środę, JW i ZAKSA zagrają o Superpuchar Polski (godz. 20.30, Polsat Sport). Rywalizacja odbędzie się w Lublinie.

Projekt Warszawa - Jastrzębski Węgiel 3:2 (20:25, 25:21, 19:25, 32:30, 22:20)