MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie otwarcie Parku Jordanowskiego w Radlinie. To nowe miejsce już zyskało nazwę radlińskiego Central Parku ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Park Jordanowski przy ulicy Rydułtowskiej, zwany już radlińskim Central Parkiem zostanie oficjalnie otwarty w najbliższy piątek 24 maja. To dobra data. Tydzień później mamy przecież 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka.
Park Jordanowski przy ulicy Rydułtowskiej, zwany już radlińskim Central Parkiem zostanie oficjalnie otwarty w najbliższy piątek 24 maja. To dobra data. Tydzień później mamy przecież 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka. Ireneusz Stajer
Miasto Radlin zaprasza w piątek 24 maja na otwarcie Parku Jordanowskiego – nowego miejskiego parku. Dobra zabawa będzie kontynuowana na sobotę i niedzielę na Zlocie Foodrucków. Lokalny samorząd otrzymał na inwestycję rekordowe dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład w wysokości 9 milionów, a łączny koszt wyniósł około 11 mln zł. Otwarcie zaplanowano na tydzień przed Dniem Dziecka, w programie wiele atrakcji.

Otwarcie Parku Jordanowskiego w Radlinie

Park Jordanowski przy ulicy Rydułtowskiej, zwany już radlińskim Central Parkiem zostanie oficjalnie otwarty w najbliższy piątek 24 maja. To dobra data. Tydzień później mamy przecież 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka. W programie mnóstwo atrakcji, zwłaszcza dedykowanych najmłodszym radlinianom. Sprawdźcie jak będzie można spędzić czas w nowo otwartym Parku Jordanowskim w Radlinie.

Piątek, 24 maja

  • godz. 9.00 – 11.00 – gry i zabawy dla dzieci w dolnej części Parku Jordanowskiego.
  • godz. 12.00 – otwarcie górnej części Parku Jordanowskiego:
  • powitanie gości;
  • rys historyczny miejsca przedstawi Eryk Holona z Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego;
  • rys historyczny inscenizacji bitwy września 1939 roku przedstawi Arkadiusz Dominiec, dyrektor Muzeum Śląskiego Września 1939;
  • złożenie kwiatów pod pomnikiem;
  • inscenizacja bitwy;
  • od godziny 14.00 do 22.00 w części rekreacyjnej parku - Zlot Foodtrucków.

Sobota, 25 maja

  • Zlot Foodtrucków - od godz. 12.00 – 22.00.

Niedziela, 26 maja

  • Zlot Foodtrucków - od godz. 12.00 – 20.00.

Mówią, że w Radlinie powstał Central Park

Miasto Radlin otrzymało rekordowe dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład 9 milionów na nowy park miejski, a łączny koszt wyniósł około 11 mln zł. W nowym Parku Jordanowskim znajdziecie wiele obszarów zróżnicowanej zieleni, roślinności miododajnej, stref szczególnie wrażliwych przyrodniczo, jak chociażby dziką łąkę, czy tzw. ogrody deszczowe. Zagospodarowano jest teren wokół Pomnik Ofiar Szybu Reden, do którego podczas II wojny światowej niemieccy naziści wrzucali żywych ludzi.

Park Jordanowski w Radlinie - zobacz ZDJĘCIA

Przypomnijmy, że pomysł na radliński „central park” towarzyszy władzom miasta od dawna. Postulat ten pojawiał się w dyskusjach z mieszkańcami. Wiele lat temu zgłosili go m.in. uczestnicy warsztatów podczas tworzenia Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Radlin. Po decyzji o przyznaniu 9 mln złotych, budowa parku stała się realna.

- Zagospodarowujemy 7 hektarów przestrzeni, od Biertułtów w kierunku Redeny. To znane miejsce w Radlinie, w przeszłości mieściło się tu boisko lekkoatletyczne z którego korzystali m.in. gimnastycy – mówiła ówczesna burmistrz Barbara Magiera.

Zagospodarowane otoczenie Pomnika Ofiar Szybu Reden w Radlinie

W miejscu tym stoi pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej.

- W latach 1939–1945 hitlerowcy wrzucali żywcem do nieczynnego szybu Reden pojmane osoby z okolicznych terenów. Po zajęciu Radlina przez Armię Czerwoną w marcu 1945 r. powołano komisję do zbadania tej zbrodni i wysłano specjalną ekspedycję złożoną z pracowników kopalni „Marcel” w Radlinie. Spuszczony do szybu na linie górnik, dawny powstaniec śląski Alojzy Mika rozświetlając ciemność przy pomocy górniczej lampki zauważył na dnie pływające martwe korpusy ludzkie. Ostatecznie zdołano wydobyć z głębi szybu zwłoki dwóch mężczyzn i sześć kobiet – czytamy w Wikipedii.

- Chcemy, aby to miejsce służyło edukacji i refleksji, a także rekreacji. Dlatego powstają tam ścieżki spacerowe, rowerowe i do nordic walking. Na małej scenie przy pomniku będą odbywały się lekcje historii dla uczniów naszych szkół. Miejsce to będzie również pełniło funkcję parku miejskiego – wskazywała pani burmistrz.

W parku są ścieżki spacerowe, energooszczędne oświetlenie uliczne oraz zielony labirynt. W dolnej części, w rejonie dawnego boiska powstał tor dla rolkarzy, budynek administracyjnego, a na skarpie trybuny dla publiczności. Projekt nosił nazwę „Dobry klimat dla Radlina – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni miejskich”

Nazwa parku pochodzi od Henryka Jordana (1842-1907), lekarza i społecznika, który był pionierem wychowania fizycznego na polskich ziemiach. Od jego nazwiska pochodzą „ogrody jordanowskie”, czyli parki wypoczynku dla dzieci i młodzieży, bogate w wątki edukacyjno-historyczne.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni