Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieżowiec przyszłości projektantów z Gliwic: Z dżunglą, pustynią, lodowcem [WIZUALIZACJE]

Teresa Semik
Architekci związani związani z Politechniką Śląską w Gliwicach wygrali światowy konkurs na wieżowiec przyszłości. Bajeczny projekt mieści 11 różnych stref klimatyczno-krajobrazowych i pnie się do góry na 630 m
Architekci związani związani z Politechniką Śląską w Gliwicach wygrali światowy konkurs na wieżowiec przyszłości. Bajeczny projekt mieści 11 różnych stref klimatyczno-krajobrazowych i pnie się do góry na 630 m ARC
Architekci związani związani z Politechniką Śląską w Gliwicach wygrali światowy konkurs na wieżowiec przyszłości. Bajeczny projekt mieści 11 różnych stref klimatyczno-krajobrazowych i pnie się do góry na 630 m

Międzynarodowy konkurs na najbardziej innowacyjny wieżowiec 2015 roku wygrali architekci: Ewa Odyjas, Agnieszka Morga, Konrad Basan i Jakub Pudo. Zwycięzcy na co dzień pracują na Śląsku i są absolwentami Politechniki Śląskiej. Młodzi, ambitni, przebojowi.

Konkurs "Skyscraper Competition" organizuje od 10 lat magazyn "eVolo", by dyskutować o drapaczach chmur przyszłości. W wielkich aglomeracjach miejsca pod budowę jest coraz mniej, grunty drogie, więc mieszkańcy są skazani na życie w wysokościowcach. Dobrze więc, jeśli one będą oryginalne, nowoczesne i innowacyjne.

- Zadaliśmy sobie pytanie, czego zabraknie w mieście o bardzo gęstej zabudowie, co dla mieszkańców stanie się wtedy największą potrzebą. Uznaliśmy, że natura będzie tym deficytem - mówi Ewa Odyjas. - Jeśli więc ma powstać wieżowiec, bo taki jest temat konkursu, to stwórzmy w nim park miejski.

Jeśli już wieżowiec, to jaki?

Jakub Pudo dopowiada, że nie chodziło im o zwykły park, ale raczej o tajemniczy ogród, po którym każdy mógłby się swobodnie poruszać. - Mógłby wybrać się tam na dzień, a nawet na kilka dni i doświadczać, czym jest pustynia, dżungla, sawanna, step czy lodowiec. Mógłby nocować w warunkach adekwatnych do klimatu - wyjaśnia Pudo.

Zwycięski wieżowiec, o nazwie Essence, ma podstawę 100 na 300 m i jest wysoki na 630 m. Projektanci znaleźli nawet taki kwartał w Nowym Jorku, gdzie można go posadowić, ale mógłby też stanąć w wielu innych metropoliach.


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera