Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wigilia poza domem? Z przyjemnością

Łukasz Klimaniec
Wyjazd w góry w okresie Bożego Narodzenia to dziś forma świątecznych wakacji. Wiele osób chce uciec od codziennej  krzątaniny, oddać się wypoczynkowi w świątecznym nastroju i górskiej scenerii
Wyjazd w góry w okresie Bożego Narodzenia to dziś forma świątecznych wakacji. Wiele osób chce uciec od codziennej krzątaniny, oddać się wypoczynkowi w świątecznym nastroju i górskiej scenerii 123rf
Lubimy to w Beskidach. Zamiast całodziennej krzątaniny w kuchni i nerwowego sprawdzania, czy barszcz już gotowy, a karpie nieprzypieczone - relaks w SPA, a później elegancka wieczerza wigilijna z opłatkiem i kolędami śpiewanymi wspólnie z kapelą góralską. Prawda, że pięknie? Taki scenariusz wybiera coraz więcej osób. Nic trudnego - wystarczy udać się w Beskidy i sięgnąć głębiej do kieszeni.

- Zainteresowanie świętami w górach jest większe niż jeszcze kilka lat temu - uważa Jacek Kufel z Informacji Turystycznej w Szczyrku.

W końcu nic tak nie działa na wyobraźnię, jak Boże Narodzenie spędzone w górskiej, pokrytej śniegiem miejscowości, przy trzaskającym ogniu i muzyką góralskiej kapeli.

Katarzyna Pytel z Hotelu Meta w Szczyrku przyznaje, że goście oczekują przede wszystkim spokoju, zamiast związanego ze świętami chaosu i robienia porządków, które w domu same się nie zrobią. Tymczasem w hotelu jest wszystko. Na stole wigilijnym obowiązkowo goszczą karp i kompot z suszu, ale fani nowych doświadczeń smakowych też znajdą coś dla siebie.

- Bardzo często rodziny czy znajomi umawiają się na Wigilię w naszym hotelu. To szczególnie popularne wśród rodzin rozrzuconych po Europie. Nasi goście przybywają do hotelu już 20 grudnia. Przed Wigilią biorą udział w kuligu, licznych zabawach, organizowane jest wspólne ognisko. Do Wigilii wszyscy się znają - dodaje.

Bożonarodzeniowe oferty hoteli są bogate nie tylko w atrakcje związane z Bożym Narodzeniem. Prócz kolacji wigilijnej, koncertu kolęd i pastorałek, są także jazda na łyżwach, nartach, kuligi, wizyty w gabinetach SPA i masażu. Ale tradycje świąteczne są najważniejsze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Wigilia oraz święta na zamówienie. Świąteczne porządki, choinka, karp i podarunki z internetu

- W Wigilię proponujemy także rodzinne ubieranie choinki. Później do gości przychodzą św. Mikołaj z aniołkiem. Natomiast wieczorem jest wieczerza wigilijna z tradycyjnymi potrawami - mówi Dagmara Zielińska z Hotelu Orle Gniazdo w Szczyrku.
Podkreśla, że wystrój i świąteczna atmosfera sprawiają, że goście czują się w hotelu jak w domu. Po co więc z niego wyjeżdżać?
Hotelarze twierdzą, że spędzający Boże Narodzenie w Beskidach są znużeni gonitwą i świątecznym przygotowaniem domu. Wybierają hotel, gdzie wszystko jest gotowe #- można wypoczywać i poddać się świątecznej atmosferze.
Święta w górach wybierają rodziny, które nierzadko przyjeżdżają z dziadkami, kuzynostwem i znajomymi.
- Mamy stałych klientów - mówi Sylwia Rządkowska z ośrodka wypoczynkowego Geovita w Wiśle. - Są rodziny, które liczą nawet 20 osób. Zjeżdżają się z całego świata: ktoś przylatuje z USA, ktoś z Anglii, pozostała część rodziny mieszka w Polsce, a na święta spotykają się u nas.

Kolacja wigilijna w hotelu odbywa się w dużej sali, w której każda z rodzin ma swój stolik. Obsługa serwuje dania wigilijne, jest choinka, łamanie się opłatkiem. Po kolacji można skorzystać z bufetu zimnych zakąsek i pośpiewać kolędy z kapelą góralską.
Co ciekawe, w wiślańskim ośrodku organizowana jest nawet... pasterka! Sprawuje ją kapłan, który korzysta z pobytu w Geovicie. Msza pasterska odprawiana jest w sali konferencyjnej. Wcześniej można skorzystać z sakramentu pokuty.
Ludzi nie zrażają ceny, które sięgają od 600 do 1300 zł od osoby za 6-8-dniowy pobyt.

CZYTAJ TAKŻE:
Wigilia: nie oszczędzamy ale jesteśmy oszczędni

- Z roku na rok turystów w okresie świątecznym przybywa - przyznaje Łukasz Bielski z Centrum Informacji Turystycznej w Wiśle. W Wiśle zostały resztki wolnych miejsc. Sporadycznie można znaleźć pojedyncze pokoje.

***

Rozmowa z ks. dr. hab. Arkadiuszem Wuwerem, z Wydziału Teologicznego UŚ

Ludzie wybierają Wigilię w hotelach lub pensjonatach. A przecież ten czas kojarzy się z domem rodzinnym...
To wyraz zmiany stylu życia. Jest związany z rozluźnieniem się więzi rodzinnych, z indywidualizacją życia społecznego. W ten dzień staramy się uciec od krępujących czasem spotkań rodzinnych, a to świadczy o tym, że niedobrze czujemy się w towarzystwie bliskich, a Wigilia i Boże Narodzenie mają coraz mniej związków z tradycją.

Może poza domową krzątaniną łatwiej przeżyć święta?
Ten klimat przygotowywania do Wigilii najbardziej zapada w pamięć, najbardziej wiąże ludzi ze sobą. W krzątaninie każdy miał swoje zadanie: jeden smakował moczkę, drugi przyrządzał karpia. Tworzyła się atmosfera wiążąca ludzi. Mówiąc o przygotowaniu do świąt, mamy obraz bie-gania i robienia zakupów, a to nie jest istota świąt. Jest nią wspólne podążanie w celu głębokiego przeżycia Bożego Narodzenia.

Spędzasz Święta poza domem? Uważasz, że warto? Podziel się wrażeniami!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!