MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wigilia w niedzielę: Czy w Wigilię obowiązuje post? Czy pasterka to msza niedzielna? PYTANIA I ODPOWIEDZI ks. dra Tomasza Wojtala

Jolanta Pierończyk
Wigilia w niedzielę
Wigilia w niedzielę Arkadiusz Wojtasiewicz
Wigilia w niedzielę sprawia nieco kłopotu. Co to dla nas oznacza? Teoretycznie w wigilijną niedzielę postu nie obowiązuje, ale księża zachęcają do kultywowania tradycji postnej wigilii. Wieczornej mszy w niedzielę nie ma, ale jest pasterka. Czy można ją traktować jako mszę niedzielną?

Tegoroczna Wigilia wypada w niedzielę.

Msze w Wigilię

To oznacza, że niedzielne msze odprawiane będą tylko do wczesnego popołudnia, ponieważ - jak mówi ks. dr Tomasz Wojtal, dyrektor Domu Rekolekcyjnego w Brennej - msze wieczorne musiałyby się odbywać już z liturgicznego formularza bożonarodzeniowego.

Czy Pasterka zastępuje mszę niedzielną?

- Po nieszporach w liturgii rozpoczyna się świętowanie Bożego Narodzenia. W naszej tradycji ta pierwsza msza z tego formularza odprawiana jest zazwyczaj o północy i z tego powodu nie można jej traktować jako mszy niedzielnej. Pasterka jest to już bowiem msza świąteczna - podkreśla ksiądz dr Tomasz Wojtal, dodając, że niedziela pozostaje niedzielą, czyli świętem nakazanym, z obowiązkiem uczestniczenia we mszy świętej.

- W każdym innym dniu tygodnia 24 grudnia nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy św., natomiast jeśli tym dniem jest niedziela, to obowiązek jest - mówi ksiądz.

Czy w Wigilię obowiązuje post?

A co z postem? Okazuje się, że każda niedziela, jako święto Zmartwychwstania Pana Jezusa, czyli czas radości, znosi wszelkie posty.

- Zresztą przepisy kościelne nie przewidują postu w Wigilię. Wigilijny post jest wpisany w naszą polską tradycję. Nie jest on więc obowiązkowy, ale zachowanie go jest wskazane dla lepszego przygotowania do świąt, dla wejścia w klimat Bożego Narodzenia. Akcent położyłbym tu właśnie na osobistą motywację - mówi ks. dr Tomasz Wojtal.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Trudne śląskie słowa i dziwne tradycje bożonarodzeniowe SPRAWDŹ, CZY ZNASZ

Życzenia na Boże Narodzenie TRADYCYJNE, RELIGIJNE SMS IDEALNE NA ŚWIĘTA

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Która choinka w naszych miastach jest najpiękniejsza GŁOSUJ!

Magazyn informacyjny tyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni