Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wikipedia ma 13 lat. Co Wikipedia o Śląsku wie? Wie kto to hanys i kto to gorol, i...

Michał Wroński
Z Wikipedii sporo dowiemy się o Ślązakach. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze  są to opinie autorytetów. Z kolei te wyważone mogą się nie podobać samym zainteresowanym, którzy na Śląsk patrzą subiektywnie
Z Wikipedii sporo dowiemy się o Ślązakach. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze są to opinie autorytetów. Z kolei te wyważone mogą się nie podobać samym zainteresowanym, którzy na Śląsk patrzą subiektywnie Arkadiusz Ławrywianiec
Wikipedia ma 13 lat. Internetowa encyklopedia towarzyszy nam od 13 lat. Z tej okazji sprawdziliśmy, czego można się z niej dowiedzieć na temat naszego regionu.

Dziś 13 lat skończyła Wikipedia. I choć można się spierać o to, czy internetowa encyklopedia jest uniwersalnym kompendium wiedzy wszelakiej, czy może raczej wirtualnym śmietnikiem, w którym grzebią wszyscy ci, którym nie chce się samodzielnie dochodzić do prawdy, to trudno nad jej fenomenem przejść do porządku dziennego. A co mówi o nas? O Śląsku, Zagłębiu, naszej historii, tradycji i dniu dzisiejszym?

CZYTAJ TAKŻE:
Wikipedia o nowym ministrze USA: "Powinien zostać zabity"
Czy Jaworzno to Arnshalde? Tak podaje Wikipedia. Historycy: to bzdura

Na początek przeanalizowaliśmy postacie z naszego redakcyjnego plebiscytu na najbardziej zasłużonych dla Śląska. Okazało się, że pierwszych 20 laureatów bez problemu znajdziemy w Wikipedii. Spośród zajmujących dalsze lokaty w plebiscycie inter-netowa encyklopedia nie raczyła zauważyć tylko ks. Jana Machy.

Z Wikipedii dowiesz się, kim są hanys i gorol

Personalia już mamy za sobą, więc możemy zagrać w skojarzenia. Jak Śląsk, to familok, śląska kuchnia, hanysy i gorole.
Familok jest obecny. Swojego hasła w Wikipedii doczekała się rolada (autor tego hasła był chyba kulinarnym liberałem, gdyż dopuszcza możliwość przygotowania jej z innego niż tylko wołowina mięsa), a nawet modro kapusta i kluski śląskie, czyli gumiklyjzy, jak podpowiada twórca poświęconego im tekstu. Dzięki internetowej encyklopedii czytelnik może się dowiedzieć, że hanys to "określenie rdzennego mieszkańca dawnej pruskiej części Górnego Śląska", zaś gorol - uwaga, uwaga! - "w mowie górnośląskiej etnocentryczne określenie osoby spoza Górnego Śląska".

Ślązak na pięć bardzo różnych sposobów

A sami Ślązacy to właściwie kto? Zaglądający do Wikipedii mieszkaniec Suwałk czy Ustrzyk Górnych będzie miał nielichy problem z rozgryzieniem tej zagadki, bo podaje ona aż pięć definicji tego pojęcia.

W zależności od nastroju możemy więc przyjąć, że Ślązacy to osoby "należące do zespołu grup etnograficznych ludności polskiej, zamieszkujących głównie Górny Śląsk", które posługują się "zespołem śląskich gwar lub dialektów języka polskiego o różnym zakresie wpływów języka niemieckiego i czeskiego" i deklarują narodowość polską. Jeśli komuś ta definicja nie przypadnie do gustu, to może sięgnąć po wersję numer 2, która z kolei głosi, że Ślązacy to "osoby deklarujące odrębność narodową od Polaków, Czechów i Niemców, niekiedy traktujące mowę śląską jako odrębny język". Trzy następne definicje określają Ślązaków jako Niemców zamieszkujących ziemie śląskie w Polsce, Czechach i Niemczech; Polaków mieszkających na Śląsku, których przodkowie pochodzili z innych regionów Polski; bądź najogólniej mieszkańców Śląska, niezależnie od identyfikacji etnicznej lub narodowej.
Idźmy dalej tym tropem. Narodowość śląska? Proszę bardzo, w internetowej encyklopedii znajdujemy obszerny materiał poświęcony kontrowersjom dotyczącym tego zagadnienia, choć sam autor prewencyjnie nie rozstrzyga, czy takowa istnieje.
Godka jest dyskusyjna, zaś autonomii nie będzie?

Daremnie natomiast szukać "języka śląskiego". Zamiast niego znajdziemy "dialekt śląski języka niemieckiego" oraz "etnolekt śląski", który stosowany jest w Wikipedii zamiennie z terminem ślonsko godka, i którego status - jak to określono - "jest dyskusyjny". Z drugiej strony obecne jest w Wikipedii na przykład Podbeskidzie (z kolei Opolszczyzna to "niejednoznaczne określenie regionu geograficznego").

Znajdziemy tu też "Czerwone Zagłębie", autonomię Śląska i kilkanaście zdań poświęconych Ślązakom w Wehrmachcie.
Natomiast pod rokiem 2020 w rubryce "spodziewane wydarzenia" nie ma ani słowa o autonomii Śląska, o której w takim właśnie terminie marzy sobie Ruch Autonomii Śląska.

Taka to była historia

Sukces dopiero w drugim podejściu

Za ojca Wikipedii uważa się Amerykanina Jimmy'ego Walesa. Zanim wpadł na pomysł stworzenia internetowej encyklopedii, założył portal zajmujący się dystrybucją pornografii. Biznes okazał się na tyle intratny, że zarobione pieniądze postanowił zainwestować w nowe przedsięwzięcie. W roku 2000 wspólnie z doktorem filozofii, Lawrencem Sangerem, uruchomił projekt Nupedia, który jednak (prawdopodobnie ze względu na surowe zasady redagowania materiałów) nie okazał się sukcesem. Uruchomioną w 2001 Wikipedię edytować mógł już każdy i to przesądziło o jej powodzeniu.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wikipedia ma 13 lat. Co Wikipedia o Śląsku wie? Wie kto to hanys i kto to gorol, i... - Dziennik Zachodni