Wiktor Swiatski - człowiek, który stworzył Femen. "Krzyczy...

  Wiktor Swiatski - człowiek, który stworzył Femen. "Krzyczy na dziewczyny, nazywa je dziw****"

  Zdjęcie autora materiału
  Marek Majewski

  Aktualizacja:

  Polska

  Wiktor Swiatski (na zdjęciu z lewej) stworzył i kontrolował ruch Femen
  1/2
  przejdź do galerii

  Wiktor Swiatski (na zdjęciu z lewej) stworzył i kontrolował ruch Femen

  Organizacja feministyczna stworzona i kontrolowana przez mężczyznę? Kim jest tajemniczy Wiktor Swiatski - założyciel i ideolog grupy Femen?
  W środę na festiwalu w Wenecji premierę miał film "Ukraina to nie burdel". Australijska reżyserka Kitty Green przez rok towarzyszyła dziewczynom z kontrowersyjnej organizacji feministycznej. Teraz ujawnia kulisy ich działalności.  Najciekawszą postacią związaną z Femen jest Wiktor Swiatski.
  Mężczyzna, dotychczas przedstawiany jako jeden z współpracowników, okazuje się faktycznym twórcą ruchu, jego ideologiem i szarą eminencją. - To jego ruch. Osobiście wybiera dziewczyny. Wybiera te najpiękniejsze, ponieważ najpiękniejsze najlepiej się sprzedają - tłumaczy Kitty Green w rozmowie z "The Independent".

  Reżyserka przyznaje, że Swiatski to człowiek niezwykle inteligentny, obdarzony charyzmą i zdolnościami organizacyjnymi. Dodaje jednak, że jest w nim coś przerażającego. - Bywa straszny w stosunku do dziewczyn. Potrafił krzyczeć na nie i nazywać je dziwkami, sukami - relacjonuje Australijka.

  Sam Swiatski przyznaje w filmie, że jego patriarchalna postawa nie idzie w parze z ideologią feministyczną. Próbuje tłumaczyć jednak swoją rolę w organizacji. - Te dziewczyny są słabe. Nie mają siły ani charakteru. Nie mają nawet determinacji, by stać się silne. Uległość, brak punktualności i wiele innych cech uniemożliwia im działalność polityczną. Tego trzeba ich uczyć - wyjaśnia mężczyzna.

  Jedna z działaczek Femen określa relacje łączące Swiatskiego z dziewczynami jako coś w rodzaju syndromu sztokholmskiego. - Jesteśmy psychicznie uzależnione od niego, chociaż zdajemy sobie z tego sprawę i wiemy, że możemy działać bez jego pomocy - mówi.

  A sam Swiatski, zapytany przez Kitty Green, czy stworzył Femen, by "mieć swoje dziewczyny", odpowiada: "Być może tak, gdzieś w mojej głębokiej podświadomości".

  Czy to jest prawda o Femen? Aleksandra Szewczenko, jedna z liderek organizacji, próbuje tłumaczyć, że Swiatski od roku nie jest już członkiem ruchu. Ale nie zaprzecza, że mężczyzna miał olbrzymi wpływ na kształt grupy. - Wyzwoliłyśmy się spod jego szaleńczego panowania. Dzięki temu doświadczeniu przekonałyśmy się jeszcze mocniej jak ważna jest walka z patriarchatem - zapewnia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komunikat

  Ostrzegamy, że kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich lub dla nich nieprzeznaczone.

  Oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią i nie mam ograniczonej zdolności do czynności prawnych.

  Nie mam 18 lat! Przejdź do artykułu »

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Radwańska też do nich należy?

  lesio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 56 / 75

  Też lubi się rozbierać i to podobno za darmo. A i piersi ma ładne...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  robs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 81 / 81

  tak wyglądające feministki mi nie przeszkadzaja :D

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Włos się jeży

  Paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 82 / 65

  Drogie panie, to się nie nazywa patriarchat. To się nazywa brak charakteru, woli i głupota. I z tym się walczy w sobie, a nie próbuje zmusić cały świat, żeby zaczął udawać że dorosłyśmy do roli,...rozwiń całość

  Drogie panie, to się nie nazywa patriarchat. To się nazywa brak charakteru, woli i głupota. I z tym się walczy w sobie, a nie próbuje zmusić cały świat, żeby zaczął udawać że dorosłyśmy do roli, którą próbujemy odgrywać. A dopiero potem rusza się do działalności politycznej czy aktywizmu. Nie odwrotnie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lewactwo i nic więcej.

  doktorNO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 117 / 111

  Biedne wykorzystywane bezwstydnice.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo