Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilamowice: 86-letnia kobieta pierwszą ofiarą sezonu grzewczego w powiecie bielskim

JAK
ARC
Wilamowice: 86-letnia kobieta pierwszą ofiarą sezonu grzewczego w powiecie bielskim. 86-letnia kobieta zginęła w pożarze, który wybuchł w jednym z domów jednorodzinnych w Wilamowicach. Z żywiołem walczyło siedem zastępów straży pożarnej.

Wilamowice: 86-letnia kobieta pierwszą ofiarą sezonu grzewczego w powiecie bielskim. Pożar powstał w jednym z pomieszczeń dwukondygnacyjnego, drewniano-murowanego budynku jednorodzinnego.

- Palił się drewniany strop nad węglowym piecem kaflowym, w okolicy przewodu kominowego. W chwili powstania pożaru w pomieszczeniu przebywała mieszkająca tam 86-letnia kobieta, którą z zadymionych pomieszczeń ewakuowali sąsiedzi. Poszkodowana była nieprzytomna, bez oddechu i krążenia - poinformowała dzisiaj, 3 listopada, Patrycja Pokrzywa, rzecznik prasowy bielskiej straży pożarnej.

Sąsiedzi rozpoczęli resuscytację oddechowo-krążeniową. Po dojeździe zastępu OSP Wilamowice, strażacy ewakuowali poszkodowaną z przedsionka budynku na zewnątrz i przejęli prowadzenie reanimacji, którą kontynuowali następnie ratownicy medyczni, którzy pojawili się na miejscu zdarzenia. Niestety, przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon 86-latki.

Strażacy ugasili pożar, a z poddasza wyrzucili nadpalone deski i słomę, która stanowiła ocieplenie stropu oraz składowane w pobliżu przewodu kominowego gazety. Przyczynę pożaru ustala policja.

- To pierwsza ofiara śmiertelna w powiecie bielskim rozpoczynającego się sezonu grzewczego 2017/2018 - podkreśliła Patrycja Pokrzywa.

Dodała, że przyczyny pożarów od lat powtarzają. Najczęstsze ich grupy to podpalenia, nieostrożność osób zarówno dorosłych, jak i nieletnich, wady lub niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych oraz wady i zła obsługa urządzeń grzewczych.

Jak podkreślają strażacy, domowe czujki dymu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem.

Czujnik czadu możesz dostać za darmo od strażaków

W Polsce co roku, w pożarach domów jednorodzinnych ginie dziesiątki osób. 60-70 procent przypadków to ofiary zetknięcia z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dymu.

Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym powstał pożar. Umożliwia to w wielu wypadkach szybkie opuszczenie objętego pożarem domu oraz ugaszenie ognia w zarodku, co znacznie ogranicza straty.

- Prosta instalacja i łatwa konserwacja to dodatkowe atuty przemawiające za zainstalowaniem czujki w każdym domu. W Polsce nie ma obowiązku instalowania tego typu urządzeń w domach, tak jak ma to miejsce w niektórych krajach na świecie. Należy się jednak zastanowić „czy nie lepiej zapobiegać niż później leczyć”? - radzą strażacy.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

24 zawody deficytowe. Sprawdź, których specjalistów szukają

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Ile zarabiają nauczyciele, lekarze, policjanci i służby mundurowe SPRAWDŹ LISTĘ PŁAC

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Magazyn tyDZień Informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!