Wilamowice będą miały język regionalny? Bardzo na to liczą

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Wilamowianie dbają o swą tradycję, strój i język
Wilamowianie dbają o swą tradycję, strój i język Łukasz Klimaniec
Humaniści i badacze kultury i społeczeństwa skierowali do posłów i senatorów list otwarty, w którym wyrażają poparcie dla proponowanych zmian w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 2005 roku. - Dzięki nowelizacji tej ustawy status języka regionalnego otrzymałby język wilamowski - podkreślają.

List otwarty znajduje się w internecie, a podpisanych jest pod nim już 240 osób - profesorów, doktorów, magistrów, badaczy, pracowników uniwersytetów, instytutów i akademii.

W liście otwartym czytamy, że język wilamowski spełnia wszystkie kryteria języka regionalnego zawarte we wspomnianej ustawie - jest tradycyjnie używany na terytorium danego państwa przez jego obywateli, którzy stanowią grupę liczebnie mniejszą od reszty ludności tego państwa, a także różni się od oficjalnego języka tego państwa (nie obejmuje to ani dialektów oficjalnego języka tego państwa, ani języków migrantów).

LIST OTWARTY W SPRAWIE JĘZYKA WILAMOWSKIEGO

- W szczególności, język wilamowski nie jest dialektem języka niemieckiego. Pogląd ten, forsowany przed II wojną światową przez naukowców o narodowosocjalistycznych sympatiach, uważamy za jednoznacznie błędny. Język wilamowski nie pozostawał nigdy w relacji dialektalnej podrzędności w stosunku do języka niemieckiego. Również sami Wilamowianie uważają swój język za osobny od niemieckiego byt, co potwierdzają dokumenty sięgające XVIII wieku - czytamy w liście. Jego sygnatariusze wyrażają nadzieję, że oficjalne uznanie języka wilamowskiego za język regionalny miałoby pozytywne skutki zarówno w wymiarze lokalnym, krajowym, jak i globalnym.

- Dziś język wilamowski za sprawą pracy społeczności miasteczka odradza się. Niemal w ostatniej chwili udało się utrzymać łączność międzypokoleniową między ludźmi, dla których był on językiem rodzimym, a nowymi użytkownikami tego języka. Potwierdzenie statusu języka wila-mowskiego poprzez autorytet państwa w sposób oczywisty przyczyniłoby się do zwiększenia szans na jego przetrwanie - dodają.

Zwracają uwagę, że żywy język wilamowski jest jednym z ostatnich świadectw wielokulturowo-ści dawnej Rzeczypospolitej, które próbowano niszczyć w czasie nazistowskiej okupacji i w epoce komunizmu. Nowelizacja ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym będzie kamieniem milowym w działaniach podejmowanych na rzecz ochrony tego języka.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
patriot
Nie jest pewnie niemieckim dialektem, bo za grosz w nim niemieckiej gramatyki;
Problem jednak jest , bo większość słów nie jest oryginalnych tylko pochodzi z niemieckiego i tak też brzmi do dzisiaj.
Pewnie kiedyś tam, jakiś Niemiec się spolonizował i zaraził swoim paplaniem sąsiadów.
I tak miałby powstać nowy język? Coś mi to jednak za proste.
Dodaj ogłoszenie