Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilczy Księżyc na niebie 10 stycznia. To pierwsza pełnia Księżyca w roku 2020

MP
Wilczy Księżyc na niebie 10 stycznia. To pierwsza taka pełnia w roku 2020
Wilczy Księżyc na niebie 10 stycznia. To pierwsza taka pełnia w roku 2020 Pixabay
Dziś w nocy, 10 stycznia, będzie pierwsza w tym roku pełnia księżyca. Można ją obserwować od godziny 18:06, ale maksimum zaćmienia ma nastąpić o godz. 20:10, a jego koniec o 22:14. Jeśli nieba nie zasnują chmury, będzie ją widać gołym okiem, ale lornetka też się przyda.

Pełnia księżyca

Pełnia to faza księżyca, podczas której Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, czyli Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Długości ekliptyczne Słońca i Księżyca różnią się o 180 stopni.

Podczas pełni półkula Księżyca skierowana w stronę Ziemi osiąga maksimum oświetlenia, które obejmuje ją prawie w całości, a tarcza Księżyca jest widoczna w przybliżeniu jako koło; jednocześnie przeciwna jego półkula, niewidoczna z Ziemi, jest nieoświetlona. Pomimo że Księżyc w pełni jest 300–500 tys. razy ciemniejszy od Słońca, jego blask utrudnia prowadzenie obserwacji astronomicznych.

Pełnia Księżyca 2020. Już w piątek 10 stycznia na niebie pełnia Księżyca. Wpływ pełni Księżyca będziemy odczuwać już pomiędzy 9 a 11 stycznia. Czytaj też: Pełnia i zaćmienie Księżyca - styczeń 2020. Niezwykłe półcieniowe-częściowe zaćmienie Księżyca w pełniTak naprawdę każda faza księżyca oddziałuje na nas w mniejszym lub większym stopniu. Pełnia może mieć olbrzymi wpływ na nasze życie i samopoczucie. Podczas pełni Zimnego Księżyca możemy czuć się zmęczeni lub zdenerwowani. Niektórzy w czasie pełni Księżyca mogą być niespokojni i mieć problemy ze snem. To Cię może zainteresować: Pełnia Księżyca wpływa na kobiety. Położne potwierdzają: tej nocy urodzi się więcej dzieci!Pełnia Księżyca 10 stycznia 2020 będzie mieć wpływ na każdy znak zodiaku, ale tych pięć odczuje ją najbardziej. Czy Twój znak zodiaku jest wśród nich? Czy czeka Cię bezsenna noc 10 stycznia 2020?Sprawdź na kolejnych slajdach >>>

Pełnia i zaćmienie Księżyca styczeń 2020. Osoby spod tych zn...

Fazą Księżyca przeciwną do pełni jest nów, gdy znajduje się on w koniunkcji ze Słońcem.

Dziś dojdzie też do półcieniowego zaćmienia. Co to jest?

Jeżeli Księżyc, znajduje się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi, to promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni - tłumaczy Wikipedia. Cała powierzchnia Księżyca jest wtedy ciemna i mówimy, że trwa całkowite zaćmienie Księżyca.

Każdego roku w ziemskiej atmosferze spalają się dziesiątki ton kosmicznych skał. Większe obiekty kosmiczne uderzają w powierzchnię Ziemi raz na 100-1000 lat. W bliskim sąsiedztwie Ziemi krąży ponad 19 tys. obiektów. NASA oraz ESA obserwują asteroidy, szczególnie te, które mogą być potencjalnie groźne dla Ziemi. Naukowcy z NASA są pewni - w Ziemię uderzy asteroida. Kiedy to nastąpi? I czy właśnie asteroida spowoduje koniec świata?NASA na bieżąco aktualizuje listę obiektów NEO (Near-Earth Objects). Czy wśród nich jest asteroida, która może doprowadzić do końca świata?Oto najgroźniejsze asteroidy. Zobaczcie na następnych slajdach >>>

Naukowcy są pewni - w Ziemię uderzy asteroida. Czeka nas kon...

Gdy chociaż fragment Księżyca znajduje się poza stożkiem cienia całkowitego Ziemi i jednocześnie jest w obszarze stożka półcienia, wówczas trwa zaćmienie częściowe.

Nie przegapcie

Jeżeli Księżyc przesuwa się przez stożek półcienia Ziemi, znajdując się w całości poza stożkiem cienia całkowitego, nazywamy to zaćmieniem półcieniowym.

Dlaczego Wilczy Księżyc?
Wilczy księżyc to pełnia i zaćmienie jednocześnie. Nazwa wywodzi się sprzed wieków. W średniowieczu styczniowa pełnia kojarzyła się z wyciem głodnych wilków.

Często pojawia się też nazwa Stary Księżyc albo Lodowy Księżyc.

Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Zdecydowanie tak. Choć nie zawsze w taki sposób, jak nam się wydaje.

Pełnia Księżyca w marcu 2024, czyli Robaczywy Księżyc na wio...

Wpływ tego zjawiska będziemy jeszcze jutro, 11 stycznia. Jaki może być?

Podczas pełni wiele osób skarży się na bezsenność, rozdrażnienie i roztargnienie. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza za kierownicą.
Zdarza się też, że wrażliwe osoby czują nieuzasadniony niepokój. Nasz organizm wytwarza mniej serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Zobaczcie koniecznie

Na filmie powyżej widzicie nagranie NASA: astronauci Neil Armstrong i Buzz Aldrin po raz pierwszy stanęli na powierzchni Księżyca. Na materiale widać amerykańskich kosmonautów spacerujących w pobliżu lądownik księżycowego. Astronauci wywiesili amerykańską flagę, a Armstrong wypowiedział słowa, które przeszły do historii: „To jeden mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

Zespół Apollo 11 wyruszył 16 lipca 1969 roku na ośmiodniową misję na Księżyc. Astronauci powrócili na Ziemię 24 lipca, lądując na północnym Pacyfiku.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera