Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilk z Austrii przywędrował do Polski i osiedlił się w lasach pod Lublińcem

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wilk z Austrii przywędrował do Polski i osiedlił się w lublinieckich lasach.  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wilk z Austrii przywędrował do Polski i osiedlił się w lublinieckich lasach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc polskiwilk.org.pl
Wilk, który przywędrował do lublinieckich lasów z Austrii, jest obiektem obserwacji prowadzonych przez naukowców. Zwierzę posiada specjalny nadajnik GPS, który śledzi trasę jego przemieszczania się. Wiadomo, że drapieżnikowi spodobało się w lasach pod Lublińcem i jest szansa, że założy tu rodzinę.

Projekt badań nad ekologią wilka prowadzą Kraj Związkowy Dolna Austria, Austriackie Siły Zbrojne oraz Instytut Badań nad Dzikimi Zwierzętami Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu. Jednym z jego celów jest obserwacja przemieszczania się tych drapieżników z Austrii do sąsiednich krajów.

Nie przeocz

W ramach projektu, w regionie Waldviertel, położonym w północno-zachodniej części Dolnej Austrii, 24 kwietnia 2021 roku odłowiono i wyposażono w obrożę telemetryczną z modułem GPS-GSM młodego samca wilka. Wilk nie pozostał jednak w Waldviertel zbyt długo. Już 30 kwietnia, zaledwie tydzień po odłowieniu, rozpoczął wędrówkę na północ. Najpierw przekroczył granicę z Czechami, ominął Brno i Ołomuniec, trzymając się z dala od siedzib ludzkich i odpoczywając w lasach. Po drodze przekroczył kilka dróg szybkiego ruchu. W końcu, niedaleko czeskiego Karniowa, przedostał się do Polski. Stąd podążył na północny-wschód, ominął Racibórz i ponownie skierował się na północ. W połowie maja, po pokonaniu blisko 250 km, dotarł do Lasów Lublinieckich, osiedlając się w zachodniej części tego kompleksu leśnego, pomiędzy Strzelcami Opolskimi i Lublińcem.

Wilk w lublinieckich lasach

W Polsce jego monitoringiem zajęli się naukowcy ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” i Zakładu Ekologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy śledzą wilka przy pomocy fotopułapek.

- Nasze badania potwierdziły, że od kilku miesięcy towarzyszy temu wilkowi dorosła samica. Wspólnie znakują teren, co wskazuje, że są parą. Obecnie trwa okres godowy u wilków, istnieje więc nadzieja, że wiosną doczekają się szczeniąt" – relacjonuje w rozmowie z PAP dr hab. Sabina Nowak adiunkt na Wydziale Biologii UW i prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.

Naukowcy skupiają się teraz na poznaniu pochodzenia samicy, która towarzyszy przybyszowi z Austrii. Pomogą w tym analizy genetyczne zebranych w terenie prób ze świeżych odchodów, wykonane na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Badacze, którzy poinformowali serwis Nauka w Polsce o obserwacji wędrującego samca, obawiają się o bezpieczeństwo wilków. Przypominają, że w Lasach Lublinieckich notowano przypadki nielegalnych odstrzałów wilków. W listopadzie 2021 r. w Nadleśnictwie Koszęcin podczas komercyjnego polowania jeden z dewizowych myśliwych zastrzelił wilka.

- Takie przypadki pokazują, że wilki nie mogą się czuć bezpiecznie w polskich lasach. Myśliwi powinni być zdecydowanie bardziej kontrolowani, a organizatorzy polowań komercyjnych muszą ponosić konsekwencje zaniedbań, które kosztują życie przedstawicieli chronionych gatunków" – podkreśla dr hab. inż. Robert Mysłajek, profesor w Zakładzie Ekologii UW i wiceprezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.

Przypomnijmy, że po śmiertelnym postrzeleniu wilka pod Koszęcinem przez myśliwego z Litwy, na miejscu przeprowadzono oględziny zwierzęcia, zabezpieczono też broń i przesłuchano obcokrajowca w charakterze świadka. Zeznał on, że jest myśliwym od 1992 roku i był przekonany, strzelając do tego zwierzęcia, że to lis, bo według niego wskazywał na to kolor sierści zwierzęcia.

W śledztwie powołany został biegły z zakresu łowiectwa, który ma stwierdzić, czy to polowanie było prowadzone zgodnie z przepisami, a zachowanie myśliwego było zgodne z wszelkimi regulacjami i standardami prowadzenia polowań.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo