Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenne porządki w ogrodzie? Tych chwastów nie wyrzucaj! Działają pozytywnie na zdrowie. Sprawdźcie ich właściwości i zalety zdrowotne

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Przy wiosennych, ogrodowych porządkach dużo uwagi przykładamy do pozbywania się chwastów. Choć nie cieszą się one zbyt dobrą sławą warto wiedzieć, że wiele z nich jest bogactwem witamin i minerałów i ze spokojem możemy wykorzystać je w kuchni. Mogą pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i urodę. Przed wyrzuceniem warto zastanowić się nad ich wykorzystaniem, ponieważ mogą być wartościowe dla nas i dla naszego ogrodu. Jakie? Podpowiadamy

Spis treści

Chwasty nie muszą być złe

Chwasty – każdy kto posiada ogród, wie jak uciążliwe potrafią być. Są to rośliny, które rosną w miejscach, gdzie nie chcemy ich mieć i zabierają miejsce tym, które chcemy uprawiać. Zwykle kojarzą się z czymś negatywnym, niepotrzebnym i trzeba się ich pozbyć. Jednakże, warto zastanowić się, czy faktycznie chcemy pozbyć się wszystkich chwastów z naszego ogrodu? Okazuje się, że niektóre z nich są niezwykle cenne dla zdrowia i stanowią źródło witamin, minerałów, antyoksydantów i innych korzystnych składników. Często używane są w medycynie naturalnej, kosmetyce czy kuchni. Sprawdź!

Chwasty mają wiele leczniczych właściwości i zastosowań

W ogrodzie istnieją chwasty, które nie tylko są piękne, ale także mogą pomóc w ochronie innych roślin przed szkodnikami. Jednym z przykładów jest bluszczyk kurdybanek, który ma właściwości przeciwbakteryjne i może pomóc w walce z chorobami roślin. Okazuje się również, że niektóre z nich są niezwykle cenne dla zdrowia i stanowią źródło witamin, minerałów, antyoksydantów i innych korzystnych składników. Często używane są w medycynie naturalnej, kosmetyce czy kuchni.

Jednym z przykładów takiej rośliny jest pokrzywa, która zawiera wiele cennych składników, takich jak witamina A, C, K, witaminy z grupy B, żelazo, wapń, magnez, potas, fosfor, miedź, cynk, mangan, krzem i wiele innych. Wykorzystuje się ją m.in. do redukcji stanów zapalnych, łagodzenia bólu, zahamowania wypadania włosów, rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi.

Jak wykorzystać chwasty w celach zdrowotnych?

Syrop na kaszel z Mniszka Lekarskiego

Do przygotowania syropu będziemy potrzebowali:

  • 500 szt. świeżych kwiatów mniszka lekarskiego (około 500 g)
  • 1 kg cukru
  • sok wyciśnięty z 2 cytryny
  • 1 l wody

Ocet z koniczyny

Syrop z Babki Lancetowatej

Przed spożyciem lub stosowaniem wymienionych roślin w celach leczniczych zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo