Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczny wirus z Chin powodujący zapalenie płuc i zgony jest już w Szkocji i we Francji

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Peggy_Marco/Pixabay
Niebezpieczny wirus z Chin jest już w Europie. Odnotowano zachorowania we Francji i Szkocji. Wszystkie służby sanitarne postawione w stanie podwyższonej gotowości. A Chińczycy budują szpital na 6-10 tys. osób

Zachorowań na zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem 2019-nCoV jest coraz więcej. Władze Chin otoczyły kordonem sanitarnym zagrożone rejony. W trybie pilnym budowany jest szpital z kontenerowców, który może przyjąć od 6 do 10 tys. chorych

23 stycznia 2020 r. wszystkie loty z Wuhan - miasta gdzie pojawił się koronawirus pierwszy - zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w pobliskiej miejscowości Huanggang. W Obu miastach, miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych.

Na dzień 23 stycznia 2020 r., odnotowano łącznie 614 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem (2019-nCoV).

Większość przypadków została zgłoszona w mieście Wuhan, prowincja Hubei . Zanotowano również przypadki stwierdzenia zachorowań u osób powracających z miasta Wuhan do innych prowincji w Chinach oraz do innych krajów (Tajlandia, Japonia, Korea Południowa, USA). Odnotowano 17 zgonów. Niestety wirus jest już w Europie. Zachorowania odnotowano we Francji i Szkocji.

Zasady postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV

I. Przypadek podejrzany:

Za przypadek podejrzany o zakażenie lub zachorowanie należy uznać przypadek, który wystąpił po 9 stycznia 2020 r. i który charakteryzuje się:

  • - temperaturą ciała > 380C
  • - objawami ciężkiej infekcji dróg oddechowych
  • - występowaniem jednego lub więcej objawów choroby układu oddechowego
  • (np. kaszel, duszność, trudności w oddychaniu, hipoksja lub radiologiczne objawy zapalenia płuc lub ostrego zespołu niewydolności oddechowej – ARDS)
  • - związkiem z odbytą podróżą do obszarów występowania 2019-nCoV: Chiny, Tajlandia, Tajwan, Korea Płd., Japonia, w ciągu 10 dni przed wystąpieniem objawów lub zachorowaniem osoby, która pozostawała w bliskiej styczności w ciągu 10 dni przed wystąpieniem objawów z osobą, która miała objawy ze strony układu oddechowego i podróżowała do obszarów zagrożenia 2019-nCoV lub z osobą, która jest poddana obserwacji w kierunku 2019-nCoV.

II. Zasady postępowania służb medycznych w przypadku podejrzenia 2019-nCoV:

Zasady ogólne:

Pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.

Jeśli w mieście, na którym znajduje się lotnisko międzynarodowe nie ma oddziału zakaźnego należy skontaktować się z wojewódzkim koordynatorem medycznym lub wojewódzkim wydziałem zarządzania kryzysowego i ustalić docelowe miejsce transportu pacjenta.

W razie potrzeby konsultowania podejrzanych przypadków należy przede wszystkim wzywać telefonicznie, jako konsultantów, doświadczonych lekarzy chorób zakaźnych lub pulmonologów.

Lekarz lub lekarz konsultant ustala następujący tryb postępowania:

  • w przypadku nie budzącym wątpliwości, że przypadek nie jest podejrzany o zespół niewydolności oddechowej odwołuje
  • zastosowane zalecenia i ustala inny odpowiadający sytuacji tryb postępowania,
  • w przypadku budzącym podejrzenie decyduje o natychmiastowym transporcie do wytypowanego oddziału zakaźnego, celem hospitalizacji w warunkach izolacji oddechowej.

Każdą informację o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażenie 2019-nCoV należy w trybie natychmiastowym zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia, w tym co najmniej w: maseczkę na nos i usta, fartuch, gumowe rękawice, ochraniacze na buty. Zalecane działania należy stosować odpowiednio w stosunku do osób przekraczających granicę RP, także na przejściach granicznych drogowych
i morskich, jeśli z oceny ryzyka będzie wynikać, że mogą je przekraczać osoby powracające z krajów Azji, np. lądujący w portach lotniczych krajów ościennych.

Zasady postępowania na pokładzie samolotu i w portach lotniczych:

  • Personel pokładowy samolotów oraz personel międzynarodowych portów lotniczych powinien zwracać szczególną uwagę na obecność na pokładzie samolotu osób gorączkujących i z dolegliwościami ze strony układu oddechowego, szczególnie, jeśli podróżują z krajów Azji Południowo-Wschodniej.
  • Rekomenduje się, aby odpowiednie zapasy masek osłaniających nos i usta znajdowały się do ew. użycia na pokładach samolotów i w portach lotniczych, z przeznaczeniem dla pasażerów i personelu pokładowego, w razie podejrzenia, w trakcie lotu, że pasażer może być zakażony.
  • Osoba, chora powinna zostać w miarę możliwości odizolowana od pozostałych pasażerów samolotu w trakcie lotu, a następnie od pozostałych podróżnych na terenie portu lotniczego.
  • O obecności osoby podejrzanej o zakażenie 2019-nCoV na pokładzie samolotu załoga ma obowiązek zawiadomić służby kontroli lotów, które zawiadamiają służby medyczne portu lotniczego, m.in. w celu ew. wezwania transportu medycznego
  • i natychmiastowego powiadomienia odpowiedniej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, sprawującej nadzór nad portem lotniczym.
  • Przed opuszczeniem samolotu przez pasażerów, osoba podejrzana o zakażenie 2019-nCoV powinna mieć założoną maseczkę ochronną na twarz i zostać przetransportowana do osobnego pomieszczenia na lotnisku. Tam należy poddać ją badaniu przez lekarza, który podejmie decyzję co do dalszego postępowania. Zasada ta dotyczy także osób, które podczas pobytu zagranicą miały kontakt z osobami podejrzanymi o 2019-nCoV.
  • Osoby kontaktujące się z chorym, powinny być zabezpieczone w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia, w tym co Pozostali pasażerowie bez objawów chorobowych, przed opuszczeniem samolotu, powinni wypełnić kartę lokalizacji pasażera, a jeśli to niemożliwe powinni zostać skierowani do osobnego pomieszczenia lub obszaru (np. obszar wydzielonych gate) gdzie będą mogli wypełnić deklaracje i udzielić informacji o aktualnym stanie zdrowia.
  • O poddaniu pasażerów kwarantannie lub obserwacji w warunkach domowych decyduje właściwy dla portu lotniczego Państwowy Inspektor Sanitarny w porozumieniu ze służbą medyczną portu lub lekarzem zajmującym się pasażerami.
  • Pozostali pasażerowie mogą kontynuować podróż do portu przeznaczenia, w którym władze sanitarne winny być poinformowane przez załogę samolotu o podejrzeniu przypadku 2019-nCoV na pokładzie samolotu.
  • Samolot i pomieszczenia, w których przebywała osoba z podejrzeniem 2019-nCoV oraz osoby ze styczności z tą osobą, powinny zostać poddane zabiegom dekontaminacji zgodnie ze standardami lotniskowymi. Wyjątek stanowią przedmioty zanieczyszczone wydzielinami dróg oddechowych lub płynami ustrojowymi

osoby podejrzanej o 2019-nCoV. Takie przedmioty i powierzchnie wymagają dezynfekcji środkami wirusobójczymi.

Pasażerom przyjeżdżającym z krajów Azji Południowo-Wschodniej, którzy w trakcie pobytu, w tych krajach nie mieli kontaktu z osobami podejrzanymi o 2019-nCoV i u których nie występują objawy chorobowe w trakcie odprawy paszportowej należy wręczyć ulotkę informacyjną o treści:

W ostatnich kilku tygodniach w krajach Południowo-Wschodniej Azji (Chiny, Tajlandia, Japonia, Korea Płd., Tajwan) wystąpiły zachorowania z objawami wysokiej temperatury ciała pow. 38 oC, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

W przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie należy bezzwłocznie zgłosić się do izby przyjęć szpitala, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Należy pamiętać o założeniu maseczki ochronnej na twarz w kontakcie z innymi osobami i o jej zmienianiu na nową nie rzadziej niż co 2 godziny.

Nie przegap

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera