Wisła Kraków - Piast Gliwice 1:2 RELACJA + ZDJĘCIA Mistrz Polski odczarował stadion Białej Gwiazdy

Piast wygrał z Wisłą w Krakowie 2:1
Piast wygrał z Wisłą w Krakowie 2:1 Anna Kaczmarz
W piątkowym meczu PKO Ekstraklasy Piast wygrał z Wisłą w Krakowie 2:1 (1:0). Obie bramki dla mistrzów Polski zdobył Piotr Parzyszek. Gliwiczanie do tej pory na stadionie Białej Gwiazdy zwyciężyli tylko raz, w kwietniu 2013 roku, również 2:1.

Przed przerwą na reprezentację Piast pokonał u siebie wicemistrza Polski Legię Warszawa 2:0, a Wisła miała na koncie trzy ligowe porażki z rzędu. Trener mistrzów Polski Waldemar Fornalik zdawał sobie jednak sprawę, że mecz pod Wawelem nie będzie łatwy.

- Patrząc na personalia, to w dalszym ciągu jest to bardzo mocna drużyna - ocenił szkoleniowiec Piasta. - Szczególnie na własnym stadionie, gdzie publika jest tym dwunastym zawodnikiem. Może nie diametralnie, ale wówczas mamy dwie różne drużyny, tak bym to określił. Wisła u siebie jest dużo trudniejszym przeciwnikiem niż do tej pory grająca na wyjeździe.

Kibice z Gliwic na meczu Wisła Kraków - Piast

Wisła Kraków - Piast Gliwice 1:2 ZDJĘCIA KIBICÓW PIASTA Głoś...

Zanim mogliśmy zweryfikować słowa trenera tuż przed meczem mieliśmy minutę ciszy dla Julii Kmiecik, matki legendy krakowskiego klubu Kazimierza Kmiecika i najwierniejszej fanki Białej Gwiazdy. W czwartek zmarł też Angel Perez Garcia, trener Piasta w latach 2014-2015.

Fornalik wystawił do boju taką samą „11”, która wyszła na Legię, w tym kapitana drużyny Gerarda Badię obchodzącego w piątek 30. urodziny.

Badia już na samym początku spróbował strzału (niecelnego). Bramkarza Wisły Michała Buchalika w 8. minucie zatrudnił Piotr Parzyszek. Wisła odpowiedziała uderzeniem nad poprzeczką Rafała Boguskiego. W 17. minucie z rzutu wolnego szczęścia spróbował Mikkel Kirkeskov posyłając piłkę tuż nad bramką.

W 25. minucie piłkarze Piasta wraz ze swoimi kibicami obecnymi w Krakowie, cieszyli się z objęcia prowadzenia. Zaczęło się od rzutu rożnego - Badia podał do Kirkeskova, Duńczyk dośrodkował, a Parzyszek głową z bliska pokonał Buchalika. Drużyna mistrza Polski fetowała gola przy sektorze zajmowanym przez swoich kibiców. Parzyszek z radości nosił na rękach Badię!

- Można powiedzieć, że Gerard jest legendą Piasta. Fajnie, że tak mogliśmy uświetnić jego urodziny - mówił „Pio” w przerwie przed kamerą stacji Canal+. Pierwszą asystę w tym sezonie zaliczył Kirkeskov.

Trzy minuty po bramce mogło być 2:0 dla gości, znów po rzucie rożnym. Buchalik wypuścił piłkę po główce Piotra Malarczyka. Parzyszek próbował jeszcze dobijać, ale nie pozwolili mu na to obrońcy.

W 50. minucie Piast już miał drugiego gola. Tom Hateley posłał piłkę z rzutu wolnego do Parzyszka, który ponownie głową, z pięciu metrów skierował ją do siatki.

Gliwiczanie za szybko poczuli się pewnie i zostali skarceni. Serię Frantiska Placha bez straconej bramki popsuł David Niepsuj, uderzając płasko zza pola karnego. Piłka odbiła się od słupka i wpadła do gliwickiej bramki.

Od 77. minuty Wisła grała w „10”. Niepsuj bez kontaktu z Sebastianem Milewskim padł w polu karnym, sugerując faul. Sędzia obejrzał powtórki i dał mu czerwoną kartkę (po drugiej żółtej).

Wisła grająca w osłabieniu ambitnie dążyła do wyrównania, ale Piast przetrwał te ataki. W doliczonym czasie gry Jorge Felix strzelił do pustej bramki, jednak Hiszpan był na pozycji spalonej i trzeci gol dla gości nie został uznany.

12. kolejka PKO Ekstraklasy: Wisła Kraków - Past Gliwice 1:2 (0:1)

0:1 Piotr Parzyszek (25), 0:2 Piotr Parzyszek (50), 1:2 David Niepsuj (57)

Wisła:Buchalik - Niepsuj, Wasilewski, Klemenz, Sadlok - Silva (64. Burliga), Boguski, Pawłowski (81. Chuca),Drzazga (46, 59.Zdybowicz), Mak - Brożek.

Piast:Plach - Rymaniak, Korun, Malarczyk,Kirkeskov - Badia (67. Tuszyński), Hateley, Sokołowski, Felix, Milewski (87. Mokwa) - Parzyszek (81. Steczyk).

Żółte kartki: Niepsuj, Wasilewski, Burliga - Milewski, Rymaniak.

Czerwona kartka: David Niepsuj (77' Wisła, za drugą żółtą).

Sędziował: Mariusz Złotek (Stalowa Wola)

Widzów: 16.932