Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wisła Mała. Otwarto wieżę widokową nad Jeziorem Goczałkowickim. To świetne miejsce do obserwacji ptaków

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Otwarcie wieży widokowej nad Jeziorem Goczałkowickim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Otwarcie wieży widokowej nad Jeziorem Goczałkowickim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
15-metrowa wieża widokowa, która jest jedną z atrakcji turystycznych w gminie Pszczyna, została uroczyście otwarta we wtorek, 25 kwietnia. Znajduje się w sołectwie Wisła Mała, nad Jeziorem Goczałkowickim.

Zbudowana w ramach projektu Life.Vistula.pl wieża stanęła nad Jeziorem Goczałkowickim w Wiśle Małej, w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 939 pomiędzy Wisłą Wielką a Strumieniem. Turystom i pasjonatom ptaków została oddana do użytku z początkiem 2023 roku. Z tarasu widokowego nowego obiektu, na który prowadzi 57 schodów, rozciąga się panorama na zbiornik goczałkowicki oraz tzw. Ptasią Beczkę, czyli wyspę, która została wybudowana dwa lata temu dla rybitwy rzecznej.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

od 16 lat

– Nasz pomysł na oficjalne otwarcie wieży widokowej zbiegł się z Dniem Ziemi, który obchodziliśmy w sobotę, 22 kwietnia. Jesteśmy w jednym z obszarów Natura 2000 w Dolinie Górnej Wisły – na swój sposób wyjątkowym, gdyż został ustanowiony jako pierwszy w granicach województwa śląskiego – mówiła Mirosława Mierczyk-Sawicka, regionalny dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

Jak zaznaczyła, obszar ten upodobało sobie aż 29 gatunków ptaków z pierwszego załącznika dyrektywy ptasiej.

– Wybrały miejsce, które tak naprawdę zostało stworzone przez człowieka dla zaopatrzenia w wodę pitną oraz ochronę przeciwpowodziową – dodała.

Edukacja przyrodnicza

Budowa punktu obserwacyjnego zrealizowana została w ramach projektu Life.Vistula.pl, którego jednym z kluczowych zadań jest utworzenie infrastruktury turystycznej oraz edukacja na temat ochrony rybitwy rzecznej i ślepowrona w Dolinie Górnej Wisły. Od początku roku, zgodnie z założeniem, platforma służy także w pracy ornitologów i służbom ratowniczym monitorującym zbiornik.

Podczas budowy infrastruktury turystycznej powstały również ścieżka i parking wraz ze zjazdem z drogi wojewódzkiej oraz altana przy wieży. Ponadto ustawiona została altana w porcie w Wiśle Wielkiej oraz czatownia do obserwacji ptaków przy stawie Barzyniec w Ochabach. Całkowity koszt realizacji pochłonął prawie 754 tys. złotych.

Punkt do monitorowania zbiornika

Dzięki platformie policja może monitorować działania kłusownicze, a straż rybacka – kontrolować rybactwo, dzięki któremu utrzymywana jest odpowiednia jakość wody. Straży pożarnej wieża ułatwi obserwację potencjalnych sytuacji zagrażających życiu i podejmowania akcji ratunkowych. Na zbiorniku w ograniczonym stopniu dopuszczono żeglarstwo i każdego sezonu odnotowuje się przypadki wywracania łodzi lub osadzania na płyciznach.

Wieża posłuży również administratorowi zbiornika – Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów – z uwagi na to, że bardzo ważne jest monitorowanie stanu zbiornika w rejonie ujścia Wisły, gdzie poziom wody w ciągu roku zmienia się wielokrotnie. Po intensywnych opadach deszczu rzeka unosi zwiększone ilości osadów praz innych elementów np. konary drzew.

Projekt

Projekt Life.Vistula.pl prowadzony jest od 2018 r. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, we współpracy z RDOŚ w Krakowie, Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na rzecz Ziemi. Koszt projektu to 5,5 mln euro. Środki pochodzą z Programu Life Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Głównym celem projektu jest ochrona i poprawa stanu siedlisk ptaków wodno-błotnych, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej w czterech obszarach Natura 2000 zlokalizowanych w województwach śląskim i małopolskim, w tym m.in. Dolinie Górnej Wisły.

Najważniejsze zadania zaplanowane do realizacji to zabezpieczenie brzegów wysp na stawach hodowlanych, żwirowniach i zbiorniku goczałkowickim, remont infrastruktury stawowej, podniesienie stanu wiedzy o siedliskach wykorzystywanych przez ślepowrona w celu umożliwienia jego skutecznej ochrony, uregulowanie ruchu turystycznego i racjonalne udostępnienie obszarów Natura objętych projektem oraz upowszechnienie metod ochrony przyrody w gospodarczym wykorzystaniu sztucznych zbiorników wodnych.

Otwarcie wieży widokowej nad Jeziorem Goczałkowickim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wisła Mała. Otwarto wieżę widokową nad Jeziorem Goczałkowic...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo