Wisła, nasza Perła Beskidu Śląskiego, w latach 20. i 30. XX wieku przeżywała niebywałą koniunkturę i rozkwit. Dotychczasowa wieś letniskowa rozwinęła się wtedy w nowoczesne uzdrowisko. W pewnej mierze zawdzięczała to Michałowi Grażyńskiemu, sanacyjnemu wojewodzie śląskiemu, dla którego Beskid Śląski stanowił prawdziwe oczko w głowie. Inwestycji, jakie planował i wprowadzał w życie Grażyński w województwie śląskim, nie mogło więc zabraknąć i w Beskidach. W sposób szczególny skorzystała na tym Wisła.

Śląsk Cieszyński wchodził w skład województwa śląskiego II RP. Od drugiej połowy lat 20. XX wieku województwem śląskim rządził wojewoda Michał Grażyński. Zapisał się on w w powszechnej pamięci Ślązaków w roli głównego sanacyjnego decydenta i śmiertelnego wroga Wojciecha Korfantego, mniej natomiast (choć byłoby to w pełni zasłużone) jako patron licznych inwestycji na Śląsku. Grażyński, jako zapalony turysta i harcerz, szczególnie zafascynowany był Beskidem Śląskim.

Ktoś napisał, że Grażyński odkrył przez Ślązakami góry i nauczył ich kochać Beskid, i niewątpliwie to prawda. Nieprzypadkowo też właśnie na czasy Grażyńskiego przypada burzliwy rozwój Wisły, dzisiejszej Perły Beskidów.

Zobaczcie zdjęcia Wisły za czasów II RP:

Zobacz galerię

Wisła była miejscowością wypoczynkową już pod koniec XIX wieku, jednak jej dynamiczny rozwój, który zmienił ja w popularne uzdrowisko, nastąpił dopiero po pierwszej wojnie światowej. To za czasów II Rzeczypospolitej powstały modernistyczne budynki Urzedu Gminy czy Domu Zdrojowego, a także supernowoczesny wówczas basen. Wtedy też doprowadzono do Wisły linię kolejową, zbudowano kolejowy dworzec oraz imponujący wiadukt nad doliną Łabajowa. Lata II RP to także odbudowa i rozbudowa zameczku na Zadnim Groniu, który stał się prezydencka rezydencją, oraz poprowadzenie górskiej szosy z Wisły do Istebnej przez przełęcz Kubalonka. Jeszcze przed druga wojna światowa Wisła stała się też znanym ośrodkiem narciarskim.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadaja się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego