Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiszące ogrody w Katowicach? Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii powstanie dla Uniwersytetu Śląskiego. ZOBACZ

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
25 kwietnia konferencja, na której zaprezentowano projekt centrum, odbyła się w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego
25 kwietnia konferencja, na której zaprezentowano projekt centrum, odbyła się w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego Kontrapunkt
Park na dachu, „węglowa” elewacja, grusze i wrzosy przed wejściem, a w środku nowoczesne centrum dla studentów i badaczy. Uniwersytet Śląski w Katowicach planuje budowę Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii.

Nowy park „dostępny dla wszystkich mieszkańców”

Uniwersytet Śląski w Katowicach zaprezentował projekt Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii. Będzie to miejsce w niezwykły sposób nawiązujące do śląskości np. poprzez elewację w kolorze węgla i sporo zieleni. Budynek powstanie w katowickim kampusie UŚ przy ulicy Moniuszki. Zapytaliśmy architekta odpowiedzialnego za projekt, o to, czy Katowice będą mieć swoje „wiszące ogrody”.

— Może to nie tyle wiszący ogród, co park na dachu, który ma być dostępny dla wszystkich mieszkańców. Budynek ma przyciągać ludzi. Fotowoltaika będzie nie tylko produkować energię, ale przede wszystkim też zaciemniać nasz park – wyjaśnia Aleksander Mirek z Zespołu Projektowo-Inwestycyjnego Kontrapunkt.

Każdy będzie mógł się przejść po parku na dachu centrum, a trasa „labiryntu” co jakiś czas (dzięki ruchomym bramkom) będzie zmieniana. Panele fotowoltaiczne przepuszczające częściowo światło zostaną stworzone w kształcie sześciokąta – figury bardzo często łączonej i występującej w chemii. To jednak nie wszystko. Na wspomnianej wcześniej czarnej elewacji przypominającej węgiel odwiedzający centrum zobaczą na nim m.in. odciski paproci (jak wiemy, takie czasem są znajdowane w węglu).

Elewacja ma symbolizować pokłady węgla, które zostały porośnięte zielenią, albo w tej warstwie ideologicznej ma symbolizować przemianę, która następuje i nastąpi na Śląsku. Hałdy zostaną z powrotem zazielenione – twierdzi architekt.

W ramach pewnego żartu, na niektórych fragmentach elewacji losowo pojawią się kwiaty paproci. Czy ktoś będzie w stanie znaleźć wszystkie? W planach budowy centrum jest także posadzenie przed budynkiem grusz oraz wrzosów. Plac ma być ocienionym miejscem spotkań. Wnętrza z kolei mają być minimalistyczne i proste – w stylu skandynawskim. Oprócz laboratoriów znajdą się tam sale dydaktyczne, sala gimnastyczna, czy kawiarenka.

— Wnętrza będą zawierać cały szereg urządzeń o skomplikowanych wymaganiach wentylacyjnych, elektrycznych, kanalizacyjnych. To wybitnie trudny temat – dodaje Aleksander Mirek.

Ile będzie kosztować Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii?

— Jeśli chodzi o koszty tego obiektu, to docelową kwotę jest bardzo trudno oszacować. Widzimy, że pandemia całkowicie zmieniła rynek. Kwota wyjściowa to około 230 milionów złotych, z czego 190 milionów to planowane dofinansowanie do tego obiektu – wyjaśnia prorektor UŚ ds. nauki i finansów prof. dr hab. Michał Daszykowski.

Planowane dofinansowanie ma pochodzić ze środków europejskich. Pierwsza łopata powinna zostać wbita w ziemię w lutym 2025 roku. Budowa ma zakończyć się do grudnia 2027 roku. Jak tłumaczy prorektor, „taki jest horyzont finansowania ze środków europejskich” dla województwa śląskiego na lata 2021-2027. Rektor UŚ tłumaczy, że budowa centrum była „potrzebna” i „konieczna”.

Budowa centrum to „paląca konieczność”

— Od długiego czasu zabiegaliśmy zarówno o nową siedzibę dla chemików, jak i dla biologów. Po pierwsze, pracują w bardzo starych budynkach pamiętających jeszcze koniec XIX wieku. Po drugie - sprzęt, który tam jest, też wymaga wymiany. Prosta rzecz - brakuje nam na przykład wind, a tam jest wznoszony ciężki sprzęt, butle z gazami technicznymi niezbędnymi do eksperymentów chemicznych – wyjaśnia rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Kwestia wind dotyczy także dostępności budynku dla osób niepełnosprawnych. W starych pomieszczeniach są również odciągi wentylacyjne stworzone w dawnych standardach.

Budowa Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii ma przyciągać innych naukowców i firmy do współpracy.

To nie jest jakaś fanaberia czy chęć posiadania jakiegoś ekskluzywnego budynku. To jest paląca konieczność, zwłaszcza w sytuacji wysokiego poziomu badań, które potwierdziła ostatnia ewaluacja – twierdzi rektor.

Chemia na Uniwersytecie Śląskim jest uznawana za jedną z najlepszych w Polsce. To tutaj jest publikowanych najwięcej artykułów naukowych w całym kraju.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera