MKTG SR - pasek na kartach artykułów

WIZY 2017: LISTA KRAJÓW Gdzie wyrobić wizę?

MP
WIZY 2017: LISTA KRAJÓW, GDZIE WYROBIĆ WIZĘ? Do Grecji, Hiszpanii Włoch czy innych państw Unii Europejskiej nie potrzebujemy wizy ani nawet paszportu, jednak lista krajów, gdzie obywatele Polski wciąż wizy potrzebują również jest długa. Coraz częściej wyjeżdżamy na wakacje poza granice UE - do USA, Indii czy Chin. Jednak zanim zobaczymy m.in. Pekin czy Miami, trzeba będzie postarać się o wizę. Jak i gdzie wyrobić wizę? Gdzie jeszcze trzeba ją mieć? Przeczytajcie nasz poradnik.

WIZY 2017: LISTA KRAJÓW, GDZIE WYROBIĆ WIZĘ?

- Starania o wizę w ambasadach lub konsulatach są często żmudnym procesem: wypełnianie wniosków, uiszczenie opłaty wizowej, rozmowa z konsulem i oczekiwanie na wizę – komentuje Marta Górska, project manager PR&SEO HomeToGo.

Musimy liczyć się z opcją odmowy przyznania nam wizy, co wiąże się ze składaniem odwołania, czy wręcz rezygnacją z podróży. Są to działania czasochłonne, warto więc odpowiednio zaplanować je wcześniej jadąc do USA, Chin czy Rosji.

Procedury te przyspieszyło i ułatwiło już wiele krajów – Na Kubie, w Egipcie, Sri Lance czy Nepalu wizę wyrobimy od ręki na lotniskach i punktach granicznych. Z kolei Australia, Turcja czy Indie wprowadziły możliwość elektronicznego wyrobienia wiz.

WIZY 2017: GDZIE WYROBIĆ WIZĘ, LISTA KRAJÓW

GDZIE WYROBIĆ DO USA?
Wizę wydaje konsul Stanów Zjednoczonych w Polsce, na podstawie wywiadu w konsulacie. O długości naszej wizy decyduje konsul: czy będzie ona ważna przez pół roku, 3, 5 czy nawet 10 lat. Warto pamiętać, że wiza uzyskana w konsulacie nie gwarantuje wjazdu do USA. Ostateczną decyzję o pobycie w USA podejmuje bowiem urzędnik kontroli granicznej, który raz jeszcze sprawdza cel pobytu i ważność dokumentów.

Ważność paszportu: powinna o 6 miesięcy przekraczać planowaną datę opuszczenia kraju.

GDZIE WYROBIĆ DO CHIN?
30-dniową wizę turystyczną wydaje konsul ChRL w Polsce. Istnieje też prawo do 6-dniowego pobytu bez obowiązku posiadania wizy dla podróżujących tranzytem. Poruszamy się wówczas w obrębie trzech wyznaczonych obszarów Chin, bez możliwości przekraczania ich granic.

Ważność paszportu: powinna o 6 miesięcy przekraczać termin wygaśnięcia wizy.

GDZIE WYROBIĆ DO ROSJI?
Elektroniczny wniosek wizowy należy wydrukować za pomocą strony internetowej, dostarczyć ją do Centrum Wizowego i umówić się na spotkanie w konsulacie. Pamiętajmy, że po przybyciu do Rosji mamy obowiązek zameldowania się w organie terytorialnym Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji. Pasażerowie promów i statków wycieczkowych mogą przebywać bezwizowo w Sankt Petersburgu przez 72 godziny, jeśli są członkami zorganizowanej wycieczki turystycznej.

Ważność paszportu: powinna o 6 miesięcy przekraczać planowaną datę opuszczenia kraju.

WIZA PRZEZ INTERNET: Kraje, w których wizę wyrobimy przez internet:

WIZA DO AUSTRALII
Turyści wyrabiają bezpłatną e-wizę za pośrednictwem strony internetowej. Pamiętajmy jednak, że na lotniskach pasażerowie przechodzą losowe skanowanie. Jest to element bezpieczeństwa lotniczego, niezagrażający zdrowiu i nienaruszający prywatności pasażerów.

Ważność paszportu: powinna przynajmniej o 6 miesięcy przekraczać datę wjazdu do kraju.

WIZA DO INDII
Posiadacze e-wizy mogą przekroczyć granicę Indii tylko na terenie 16 portów lotniczych. Opuszczenie kraju z e-wizą jest możliwe w dowolnym punkcie granicznym, z wyłączeniem obszarów ograniczonego ruchu turystycznego, na które trzeba uzyskać osobne pozwolenie.

Ważność paszportu: powinna przynajmniej o 6 miesięcy przekraczać datę wjazdu do kraju.

WIZA DO TURCJI
Polscy turyści mogą nabyć e-wizę na stronie internetowej Evisa. Podczas procesu pobierana jest opłata w wysokości 20 USD. O wizę możemy starać się również na lotnisku, po przylocie do Turcji. Wiąże się to jednak z droższymi opłatami, w wysokości 30 USD, 25 EUR lub 20 GBP.

Ważność paszportu: powinna o co najmniej 6 miesięcy przekraczać datę wjazdu do kraju.

WIZA NA LOTNISKU: Kraje, w których wizę wyrobimy na lotnisku:

WIZA DO EGIPTU
Polscy turyści mogą kupić egipską wizę turystyczną na lotnisku, bezpośrednio po przylocie do Egiptu. Wiza ta uprawnia do jednokrotnego wjazdu i 30-dniowego pobytu na terenie Egiptu. Jest to koszt ok. 25 USD.

Ważność paszportu: powinna przynajmniej o 6 miesięcy przekraczać datę wjazdu do kraju.

WIZA NA SRI LANKĘ
Wizę na Sri Lance dostajemy od ręki na lotnisku, a opłatę uiszczamy w dolarach amerykańskich. Sri Lanka ma również możliwość wyrobienia e-wizy przez stronę internetową Eta. W obu przypadkach koszty wynoszą ok. 30-40$. Po przyjeździe wypełniamy dodatkowo Arrival Card.

Ważność paszportu: powinna przynajmniej o 6 miesięcy przekraczać datę wjazdu do kraju.

WIZA DO NEPALU
Wizę uzyskamy w wybranych punktach granicznych lub na lotniskach. Turyści planujący wyprawę himalajską w autonomicznym regionie Mustang, płacą dodatkowo min. 700 USD od osoby za tydzień pobytu. Nieuiszczenie tej opłaty może skutkować 1 miesiącem więzienia.

Ważność paszportu: nie powinna być krótsza niż termin ważności wizy.

WIZA NA KUBĘ
Funkcję wizy spełnia tzw. Karta Turysty (Trajeta del turista), możemy ją wyrobić zarówno w ambasadzie kubańskiej w Warszawie jak również kupić przed wylotem na lotnisku. Karty turysty w swojej ofercie mają również biura podróży, które organizują wycieczki na Kubę. Karta turysty ważna jest przez miesiąc z możliwością przedłużenia. Formalności załatwia się we właściwych urzędach imigracyjnych Inmigración y Extranjeria. Koszt Karty Turysty to 25 Euro.

Dane za HomeToGo.pl

Przed wyjazdem warto pamiętać, że polskie biura podróży są zadłużone łącznie na kwotę 3,5 miliona złotych. Przed wyjazdem na wakacje zawsze warto więc sprawdzić sytuację finansową firmy, z której usług zamierzamy skorzystać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!