MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wizyta w Muzeum Śląskim już bez lupy

Justyna Przybytek
Galeria sztuki polskiej 1800-1945 w Muzeum Śląskim jest jedną z bardziej reprezentatywnych kolekcji malarstwa polskiego w kraju
Galeria sztuki polskiej 1800-1945 w Muzeum Śląskim jest jedną z bardziej reprezentatywnych kolekcji malarstwa polskiego w kraju Arkadiusz Ławrywianiec
Siedem miesięcy po otwarciu nowej siedziby Muzeum Śląskiego na podziemnych ekspozycjach będą drobne, acz ważne zmiany

To już ostatnie chwile, by zobaczyć Galerię sztuki polskiej 1800-1945 w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w całości. Wkrótce bowiem rozpocznie się jej rearanżacja. Zmienią się szczegóły, ale dość istotne, chodzi bowiem o powiększenie opisów pokazywanych w galerii obrazów.

- Zwiedzający muzeum zwracali uwagę na zbyt małe, w ich opinii, litery przy napisach na galerii - wyjaśnia Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.

Pierwsze głosy, że napisy są umieszczone zbyt nisko i są za małe, a co za tym idzie nie dla wszystkich czytelne, pojawiły się krótko po otwarciu nowej siedziby. Od tego czasu sporo podobnych uwag zebrało się też w muzealnej księdze odwiedzających.

Muzealnicy postanowili interweniować. Z przeprowadzeniem operacji nieco zwlekali, aby prace rozpocząć w czasie, gdy ruch w muzeum będzie mniejszy. A to dlatego, że poprawki mimo że drobne, będą wymagały sporo zachodu, bo napisy pod obrazami nie są na tabliczkach - od tej formy opisów nowoczesne muzea odchodzą - a zostały naniesione wprost na ściany, zatem trzeba będzie je na nowo pomalować.

Napisy będą większe i umieszczane bardziej na wysokości wzroku. Aby tak się jednak stało, z galerii trzeba będzie usunąć część pokazywanych tu obrazów. Łącznie ubędzie 1/4 prezentowanych tu dzieł, zmaleje też liczba tych pokazywanych w galerii sztuki po 1945 roku, tu ich liczba zmniejszy się o 10 proc. Decyzja ta jest jednak podyktowana nie tylko zmianą umiejscowienia opisów.

- W obu galeriach, pod względem merytorycznym, obrazy są świetnie dobrane. Chcemy jednak, aby w obu był pewien „oddech”, aby zwiedzający mógł skupić się na poszczególnych dziełach - wyjaśnia dyrektor Knast.

Jak dodaje, rearanżacja ma się zakończyć do 15 marca. Na czas prac Galeria nie zostanie jednak zamknięta, a jedynie poszczególne jej części, w których rozpoczną się prace, będą czasowo wyłączane ze zwiedzania. W tym czasie, ze względu na niepełną ofertę muzeum, galerię zwiedzać będzie można z biletem ulgowym.
Jedną z ostatnich okazji do jej zobaczenia przed rearanżacją będzie zaplanowane na 30 stycznia spotkanie w ramach cyklu „Obraz świata”. W jego trakcie będzie pokaz odrestaurowanej kopii filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku z muzyką zespołu Czerwie na żywo (w audytorium), następnie tematyczne oprowadzanie po Galerii malarstwa polskiego, które rozpocznie się przy obrazie Józefa Chełmońskiego „Dworek o zmierzchu”.

Przypomnijmy, że śląski zbiór sztuki polskiej z okresu 1800-1945, będący w posiadaniu Muzeum Śląskiego, jest jedną z bardziej reprezentatywnych kolekcji malarstwa polskiego XIX i XX wieku w skali kraju. W zbiorach muzeum tworzy ją 260 dzieł, z tego 140 zostało zaprezentowanych w jednej z sześciu stałych ekspozycji w nowej siedzibie Muzeum.

Gdy ekspozycja będzie częściowo niedostępna, warto zajrzeć do Galerii Jednego Dzieła, tu 5 lutego zostanie otwarta druga od powstania tej galerii wystawa: „Mi’ma’amakim... *Psalm 130” Carole Benzaken. Francuska artystka zgodziła się przygotować dzieło specjalnie dla Muzeum Śląskiego, którego architektoniczną koncepcją jest oczarowana. Co pokaże? To tajemnica. Artystka swoją instalacją spróbuje wpisać się w epicką opowieść o Śląsku.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni