Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce otwarcie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Na gości w dniu otwarcia czeka ogrom atrakcji

Martyna Urban
Martyna Urban
Już za niespełna dwa miesiące zostanie otwarte Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Obiekt, przy ulicy Metalowców 13 powstanie na pamiątkę działających w mieście hut: Kościuszko i Batory. Jak wewnątrz wygląda muzeum? Zobacz galerię zdjęć.
Już za niespełna dwa miesiące zostanie otwarte Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Obiekt, przy ulicy Metalowców 13 powstanie na pamiątkę działających w mieście hut: Kościuszko i Batory. Jak wewnątrz wygląda muzeum? Zobacz galerię zdjęć. fot. Arek Gola
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oficjalnie zapowiedziało datę otwarcia placówki. Pierwsi goście będą mogli zobaczyć nowy obiekt w ostatni weekend listopada, czyli 27 i 28. Natomiast dzień wcześniej zaplanowano konferencję prasową i oficjalną galę, połączoną z sesją naukową. Najważniejszą atrakcją podczas otwarcia będzie wystawa „Królestwo żelaza”. Co jeszcze będą mogli zobaczyć goście?

Muzeum po długim okresie budowy, w końcu zostanie udostępnione dla zwiedzających. Podczas Festiwalu Otwarcia goście będą mieć możliwość zobaczenia wystawy stałej "Królewska Huta". Przewodnikami będą byli pracownicy hut, których wspomnienia zostały uwiecznione na fotografiach i filmach. Muzeum Hutnictwa będzie pierwszym w Polsce muzeum przemysłu, w którym głównymi bohaterami wystawy będą byli zatrudnieni. Oprócz tego odwiedzający będą mogli podziwiać zgromadzone eksponaty, w tym wielkogabarytowe urządzenia. Oprócz tego goście będą mieć szansę zobaczyć jak wyglądała codzienność pracy i życia w hutniczych rodzinach.

- Budowa trwała niecałe 2 lata i dzięki niej udało się uratować część zabytkowych obiektów na terenie Huty Kościuszko czyli dawnej Huty Królewskiej. To ważny element naszej historii i kultury, naszego dziedzictwa. W końcu to właśnie wokół tej huty wyrosło nasze miasto, które kiedyś nazywało się zresztą Królewska Huta - przypominał w styczniu br. Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Nie przeocz

Co jeszcze przygotowano na Festiwal Otwarcia?

W liczącym 2,5 tys. metrów kwadratowych kompleksie na stałej wystawie zostaną zaprezentowane przedmioty z XIX wieku. Zwiedzający będą mogli podziwiać 7 niezwykłych zabytków, m.in. prostownicę stemplową, młot parowy i młot mostowy. W muzeum trwają pracę nad uruchomieniem antyków, tak by goście mogli zobaczyć na żywo, jak pracowały XIX-wieczne urządzenia. Warto podkreślić, że centrum zainteresowania tej placówki pozostają huty Kościuszko i Batory, ale opowiedziana historia będzie na co najmniej regionalnym poziomie.

W trakcie oficjalnego otwarcia zostanie przygotowany szereg wydarzeń – warsztatów, pokazów, koncertów, doświadczeń i eksperymentów. Opowieść o hucie i hutnictwie dopełni film w niezwykłym kinie, z półokrągłym ekranem, w którym będzie można nie tylko zobaczyć hutę i jej historię, ale nawet ją poczuć. Listopadowemu wydarzeniu aury doda akompaniament huku armat, okolicznych młotów kuźniczych i hutniczych orkiestr dętych.

Tworząc Muzeum Hutnictwa nie zapomniano o najmłodszych gościach. Zostanie przygotowana specjalna ścieżka dziecięca, której patronem i przewodnikiem będzie „Przetopek”. Według legendy, jest to nowo zamieszkały dobry duch tego miejsca, który na jednej z muzealnych ścian, niepostrzeżony pozostawił swoją podobiznę. To on poprowadzi dzieci przez wystawę stałą.

Więcej informacji szczegółowych zostanie opublikowanych na początku listopada na stronie huty oraz na Facebooku.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera