Wkrótce rocznica wybuchu I powstania śląskiego. IPN z DZ proponują powtórkę z historii

Marek TwarógZaktualizowano 
Zbliżamy się do setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. Media, samorządowcy w miastach, społecznicy, instytucje centralne - trzeba działać, bo regionalny program obchodów to zdecydowanie za mało - pisze Marek Twaróg

Zbliżamy się do setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. To początek wielkich, trwających co najmniej do 2021 roku, obchodów okrągłej rocznicy śląskich zrywów.

Jest oczywisty kłopot z opowiedzeniem Polsce naszej historii. Bunt rozpisany na trzy akty, do tego skomplikowane negocjacje polityczne, niełatwe relacje z władzą, równoległy z wydarzeniami na Śląsku militarny „Cud nad Wisłą” – wszystko to sprawia, że musimy włożyć dużo wysiłku, by Polska upowszechnić wiedzę o naszych dziejach.

Po wielomiesięcznych dyskusjach w gabinetach regionalnych polityków nie narodził się, niestety, żaden spektakularny plan obchodów. Dobrze, że swoje robią media, naukowcy, społecznicy, zwykli Ślązacy, którzy chcą upamiętniać wydarzenia sprzed wieku. Dobrze, że swoją rolę odgrywają instytucje samorządowe w miastach - na szczęście wspierane przez niektóre instytucje centralne.

Z radością anonsuję dodatek, który ukaże się z "Dzienniku Zachodnim" w najbliższy poniedziałek. Doskonałe teksty naukowców z Instytutu Pamięci Narodowej oraz materiały dziennikarzy DZ, mapy powstańcze, tablica edukacyjna, sylwetki powstańców, analizy sytuacji międzynarodowej, kalendarium, słowo wstępne prezesa IPN dra Jarosława Szarka – wszystko to w dodatku.

Co ważne, dodatek ten ze Śląska poleci dalej - ukaże się w poniedziałek we wszystkich gazetach Polska Press Grupy, a zatem w każdym dużym mieście w Polsce.

Warto, szczerze polecam. Znać historię Śląska to nasza powinność, podobnie jak promowanie jej w Polsce. Bądźmy z naszej historii dumni, bądźmy dumni z naszego hajmatu. Nawet jeśli nie do końca nam się tu dzisiaj wszystko podoba.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

H
Habrankova
2019-08-12T09:41:08 02:00, ⚒:

Najczyscze wino lejom nom gorolianie bez domieszki prowdy............ gorole nigdy nie zrozumie histori Śląska chodźby stał na głowie.

2019-08-12T22:56:27 02:00, Śmiech:

Hehehe niestety ale na prawdziwy historyczny i zabytkowy Śląsk czyli Opole, Nysę, Kluczbork, Paczków,Wrocław, Kłodzko, Bardo i Jelenią Górę to autonomiczno separatystyczne kreatury spod hałd węglowych nie mają wstępu. I bardzo dobrze hahahahaha !

Bo was trzodę ze wschodu tam Stalin przeflancował,

jak te tereny zdewastowaliscie, możesz sobie w Wałbrzychu pooglądać

Z
Zezol
2019-08-09T18:20:52 02:00, SI:

...nom przez ponad tysiąc lot było nam dobrze bez wos .........

Im większy pom­nik, tym mniej­sza wiara. Ludzie pot­rze­bują ro­bić to 'na po­koz'... Żałosne

2019-08-14T14:20:49 02:00, Zezol:

Jak już masz taką tysiącletnią pamięć to powiedz w jakim wcieleniu byłeś te tysiąc lat temu? Byłeś może jakimś tasiemcem albo innym pasożytem? A może twoja pamięć sięga jeszcze dalej i ta dolinka dinozaurów w chorzowskim ZOO to twoi przodkowie? To by się zgadzało bo te duże gady mózgi miały jak orzeszek (tak zwany móżdżek żałosny).

2019-08-14T14:36:06 02:00, Gość:

Zezol świdraty ciuliku jak tyś ta szkryflanina poradzoł przecytać niy poradza tego spokopić ,depni lepi do fachgyszeftu i kup se nowe brele.

A rzeczywiście! Kupię sobie nowe brele i jakieś inne przyrządy optyczne, bo słyszałem, że szykujesz w kontrze własną defiladę, której główną atrakcją będzie przelot formacji bojowych kanarków. Na końcu będzie leciał szczygieł ciągnący napis "ino autonomia zrobi nom dobrze".

G
Gość
2019-08-09T18:20:52 02:00, SI:

...nom przez ponad tysiąc lot było nam dobrze bez wos .........

Im większy pom­nik, tym mniej­sza wiara. Ludzie pot­rze­bują ro­bić to 'na po­koz'... Żałosne

2019-08-14T14:20:49 02:00, Zezol:

Jak już masz taką tysiącletnią pamięć to powiedz w jakim wcieleniu byłeś te tysiąc lat temu? Byłeś może jakimś tasiemcem albo innym pasożytem? A może twoja pamięć sięga jeszcze dalej i ta dolinka dinozaurów w chorzowskim ZOO to twoi przodkowie? To by się zgadzało bo te duże gady mózgi miały jak orzeszek (tak zwany móżdżek żałosny).

Zezol świdraty ciuliku jak tyś ta szkryflanina poradzoł przecytać niy poradza tego spokopić ,depni lepi do fachgyszeftu i kup se nowe brele.

Z
Zezol
2019-08-09T18:20:52 02:00, SI:

...nom przez ponad tysiąc lot było nam dobrze bez wos .........

Im większy pom­nik, tym mniej­sza wiara. Ludzie pot­rze­bują ro­bić to 'na po­koz'... Żałosne

Jak już masz taką tysiącletnią pamięć to powiedz w jakim wcieleniu byłeś te tysiąc lat temu? Byłeś może jakimś tasiemcem albo innym pasożytem? A może twoja pamięć sięga jeszcze dalej i ta dolinka dinozaurów w chorzowskim ZOO to twoi przodkowie? To by się zgadzało bo te duże gady mózgi miały jak orzeszek (tak zwany móżdżek żałosny).

Z
Zezol
2019-08-12T09:41:08 02:00, ⚒:

Najczyscze wino lejom nom gorolianie bez domieszki prowdy............ gorole nigdy nie zrozumie histori Śląska chodźby stał na głowie.

2019-08-12T22:56:27 02:00, Śmiech:

Hehehe niestety ale na prawdziwy historyczny i zabytkowy Śląsk czyli Opole, Nysę, Kluczbork, Paczków,Wrocław, Kłodzko, Bardo i Jelenią Górę to autonomiczno separatystyczne kreatury spod hałd węglowych nie mają wstępu. I bardzo dobrze hahahahaha !

2019-08-13T09:39:39 02:00, wykopki 2020:

⚒ Nigdzie w Europie nie rodzi się tylu znakomitych ludzi, co na Śląsku

czym sie rozni kartofel od gorola ...kartofel kopie roz w roku,a gorola dzie.................eeeee gorole sadzili bulby(kartofle) w dzień

a kiedy kopali ...w nocy na polu sąsiada.

Jest tu taki gostek, który twierdzi, że "nigdzie w Europie nie rodzi się tylu znakomitych ludzi, co na Śląsku", a sam urodził się zwykłym głupielokiem. Chyba nie jest Ślązakiem.

G
Gryfcok

Jo mysla - Śmiech - , co u ciebie dali zostou pzpr-owski charakter pyskocza i polckigo bauwana! ...My tu decydujem - t'warzysze, jakie kreatury mogo przyjsc na naszo prawdziwo, bo polsko ziemie slosko!

Jakby niy to, co kartofel ze Zoliboza niy godo inaksjij, to bych pedziou, te czasy sie okonczili, i se ne wratom!

Tosz wsos sie lepij tyn twoj zapijaczony pychol do szklonki ze siwucho, i byc cicho, jak prawdziwe Slonzoki uosprawiajom!

w
wykopki 2020
2019-08-12T09:41:08 02:00, ⚒:

Najczyscze wino lejom nom gorolianie bez domieszki prowdy............ gorole nigdy nie zrozumie histori Śląska chodźby stał na głowie.

2019-08-12T22:56:27 02:00, Śmiech:

Hehehe niestety ale na prawdziwy historyczny i zabytkowy Śląsk czyli Opole, Nysę, Kluczbork, Paczków,Wrocław, Kłodzko, Bardo i Jelenią Górę to autonomiczno separatystyczne kreatury spod hałd węglowych nie mają wstępu. I bardzo dobrze hahahahaha !

⚒ Nigdzie w Europie nie rodzi się tylu znakomitych ludzi, co na Śląsku

czym sie rozni kartofel od gorola ...kartofel kopie roz w roku,a gorola dzie.................eeeee gorole sadzili bulby(kartofle) w dzień

a kiedy kopali ...w nocy na polu sąsiada.

Ś
Śmiech
2019-08-12T09:41:08 02:00, ⚒:

Najczyscze wino lejom nom gorolianie bez domieszki prowdy............ gorole nigdy nie zrozumie histori Śląska chodźby stał na głowie.

Hehehe niestety ale na prawdziwy historyczny i zabytkowy Śląsk czyli Opole, Nysę, Kluczbork, Paczków,Wrocław, Kłodzko, Bardo i Jelenią Górę to autonomiczno separatystyczne kreatury spod hałd węglowych nie mają wstępu. I bardzo dobrze hahahahaha !

Najczyscze wino lejom nom gorolianie bez domieszki prowdy............ gorole nigdy nie zrozumie histori Śląska chodźby stał na głowie.

G
Gość
2019-08-10T22:52:56 02:00, Ludwig:

Ja man innen pojęcie o śląsku to była Anekcja bandytów z sosnowa a nie powstanie śląskie nam żyło się dobrze

trzeba miec tak jak"oni", zryte pod beretem."oni" doprowadzili do bratobujczej wojny domowej,ale szumnie nazwali to "powstaniem".

L
Ludwig

Ja man innen pojęcie o śląsku to była Anekcja bandytów z sosnowa a nie powstanie śląskie nam żyło się dobrze

G
Gryfcok

Piernika - korfanciosz - wodzionki ech jusz niy jod poranoscie lot - bo Poloki zrobjyli z nij cojsik, co po tym idzie ino zigac.

A tak na boku - jo myslou, co jak sie jy wodzionka, to skuli tego cosku w nij, je sie ino mondzejszy na deklu (niy od hazla - cobys niy pomylou).

A wiela ty wodzionki ty wcinosz, co sie tak na tym znosz?

R
Reichsdeutscher
2019-08-09T19:05:32 02:00, Chrobok:

Drugi tajl:

A teroski przikuad ze ty inkszy armie.

Mody sloncki synek – urodzony jeszcze“ za Wilusia“ – jak go za Polcki wziyni na stowka, to sie zguosiou do podchoronzowki. No ale jak to na Gornym Sloncku bouo, we 1939 bou juzajs obywatelym Rzeszy, a co bou podchoronzy, to gipko wylondowou we WH.

Powojowou trocha we tym „Blitzkrieg’u“, ale jak Angliki uciekali bes Dunkierka do dom, to go „przi okazji“ wziyni do niywoli. Pora lot potym, zguosiou sie synek do Maczka, bo mozno cywilne zycie mu sie niy podobauo.

I szou synek –teroski jusz choronzy - z wojskiym po Normandii, Aze go pod Falais tak przipjytnosciouo, co ledwo z zyciym uszou. Jusz niy wojowou, ale w lazarytach w Anglii go zreperowali.

Jak sie wojna skonczoua, spakowol synek manatki i pojechou nazot do Hajduk. Co go tam zaroski zawarli (za tego Maczka i za tyn Wehrmacht) to jusz inkszo rzecz.

Rynta, kero mu sie nalezaua, przekazywali duge lata Angliki do ZUS-u. I tak choronzy (jusz cywil),dostowou jakis tam dodatek, jak som poszou w tym PRL-u na emerytka.

Synek od niego do dzis probuje prziajmni te resztki odszkodowanio za rany Uojca wyszarpac z angielskich bankow (podobno miauy tam byc jakes fonty) – ale z tego co wjym – bes efektu

No i tak to je ,,,,,,,,z tymi kokosami ryntowymi za bycie przi wojsku w tym Wehrmachcie.

Mos recht bo kto dezertowol do Maczka to nie dostanie renty z Wehrmachtu!!!! ci co glosowali za polskom dopiero jak Adik wlos na OS to ich wyprosciol za mordy na swoich braciach OS to ze strachu pod pisywali VL2 dwoma rekoma !!!

k
korfanciorz
2019-08-10T14:24:50 02:00, Gryfcok:

Za czasow „dobrobytu socjalistycznego“ przy-wudcy Polcki robjyli wszyjsto, coby odciongnonc „lud“ ot chodzynio do koscioua i na procesje skuli swiont koscielnych. Z jedny strony „spontaniczne“ festyny rozmajity masci, swjynta Trybuny Robotniczy i inksze atrakcje z listom obecnosci, a z drugi – atrakcyjne filmy we telewizji - akurat, jak boua procesja na Boze Cialo.

Teroski tysz dbajom tu o nos. We Panny Maryji Wniebowstompiynie robiom nom defilada z pancrami i inkszym narzyndziym do zabijanio. Mozno chcom nom Slonzokom pokozac, co mogymy tysz w niebo wstompic, jak niy bydymy tak tancowac, jak Warwsiafka gro. I tob es Wypoczynku we Zgodzie, a potym kajsik na Uralem – jak to Poloki zrobjyli z naszymi Opami.

Gryfcok!! niejedz tela wodzionki pbo bi na dekel wali !!!!

G
Gryfcok

Za czasow „dobrobytu socjalistycznego“ przy-wudcy Polcki robjyli wszyjsto, coby odciongnonc „lud“ ot chodzynio do koscioua i na procesje skuli swiont koscielnych. Z jedny strony „spontaniczne“ festyny rozmajity masci, swjynta Trybuny Robotniczy i inksze atrakcje z listom obecnosci, a z drugi – atrakcyjne filmy we telewizji - akurat, jak boua procesja na Boze Cialo.

Teroski tysz dbajom tu o nos. We Panny Maryji Wniebowstompiynie robiom nom defilada z pancrami i inkszym narzyndziym do zabijanio. Mozno chcom nom Slonzokom pokozac, co mogymy tysz w niebo wstompic, jak niy bydymy tak tancowac, jak Warwsiafka gro. I tob es Wypoczynku we Zgodzie, a potym kajsik na Uralem – jak to Poloki zrobjyli z naszymi Opami.

Dodaj ogłoszenie