18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władysław Laskonogi: Śląsk aż po Kalisz [POCZET KRÓLÓW POLSKICH A ŚLĄSK]

Tomasz Borówka
Władysław Laskonogi
Władysław Laskonogi ARC
Nietrudno zgadnąć, skąd wziął się przydomek księcia Władysława Laskonogiego. Ten syn Mieszka Starego należał do tego samego pokolenia Piastów, co jego równie, albo i jeszcze bardziej postawny śląski kuzyn, książę Wrocławia Bolesław zwany Wysokim.

Obydwa te dryblasy były wnukami Bolesława Krzywoustego i łączyły ich jakieś wspólne geny. Kiedy w 1202 r. zszedł ze świata Mieszko Stary, któremu u schyłku życia po raz kolejny - czwarty! - udało się zasiąść na Wawelu, Laskonogi objął rządy nad krakowską dzielnicą. Nie utrzymał się przy nich długo. Nieodrodny syn własnego ojca, był autokratą. Mieszko dopiero pod koniec swego długiego życia nauczył się, że do objęcia i zachowania władzy w realiach Polski dzielnicowej niezbędne jest zyskanie sobie akceptacji i poparcie świeckich oraz kościelnych elit. Władysław szybko je do siebie zraził, co być może jeszcze w tym samym 1202 r. (lub w 1206 r.) przypłacił przepędzeniem go z Krakowa. Póki co, musiał zadowolić się swoim dziedzicznym księstwem w Wielkopolsce, a na Wawelu zasiadł jego kuzyn Leszek Biały.

CZYTAJ KONIECZNIE:
POCZET KRÓLÓW POLSKICH A SPRAWA ŚLĄSKA

Laskonogiego łączyły dobre stosunki z innym piastowskim kuzynem - synem Bolesława Wysokiego, księciem Henrykiem Brodatym. Obydwaj władcy dokonali nawet dosyć niezwykłej transakcji. W zamian za przekazaną Ślązakowi ziemię kaliską (Kalisz śląskim miastem - koniec świata!) Władysław otrzymał pokrewną Śląskowi ziemię lubuską, wcześniej utraconą na rzecz Brandenburgii i windykowaną na Brandenburczykach przez Brodatego. Jednak Laskonogi miał wyraźnego pecha do Lubusza - w 1225 roku odebrał mu go landgraf Turyngii Ludwik.

Szczęście natomiast dopisało Władysławowi w roku 1227, gdy nie stawił się osobiście na pamiętnym spotkaniu książąt w Gąsawie. Dzięki temu uniknął napaści, w wyniku której zabito Leszka Białego i ciężko raniono Henryka Brodatego. W następnym roku ambitny syn Mieszka Starego powrócił - kosztem znacznych ustępstw wobec możnowładców - na zwolniony po zamordowanym kuzynie tron krakowski. I bardzo szybko przekazał go Henrykowi Brodatemu (formalnie jako swemu namiestnikowi). Widocznie nad władzę z nadania możnych przedkładał rządy nad dziedziczną Wielkopolską - o którą zresztą toczył długoletnią, zaciekłą walkę ze swoim bratankiem Władysławem Odonicem.

Laskonogi pozostaje nierozerwalnie związany ze Śląskiem z powodu okoliczności swojej... śmierci. Dosięgła go w Środzie Śląskiej, z ręki mieszczki, na której cnotę siłą nastawał. Stało się to w roku 1231 - zatem urodzony gdzieś pomiędzy 1161 a 1166 rokiem książę co najmniej dobiegał już wtedy siedemdziesiątki.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemnydworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!