Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze województwa śląskiego: Sejmik wybrał marszałka, wicemarszałków i członków zarządu woj. śląskiego

DRAPA
Jakub Chełstowski
Jakub Chełstowski
Jakub Chełstowski marszałkiem województwa śląskiego, a wicemarszałkami zostali Dariusz Starzycki i Wojciech Kałuża. Skład zarządu uzupełniają Michał Woś oraz Izabela Domogała. Kim są?

Jakub Chełstowski ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, oparte na strukturze programu MBA oraz studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektami europejskimi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń.

Studia magisterskie ukończył w Wyższej Szkole Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie na Wydziale Nauk Społeczno - Pedagogicznych w Katowicach. W 2010 roku uzyskał mandat radnego miasta Tychy na kadencję na lata 2010 - 2014, ponownie został wybrany do Rady Miasta Tychy na kadencję 2014 - 2018. Kandydował w wyborach na prezydenta Tychów w 2014 roku z ramienia Stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną, uzyskując drugi wynik. W Radzie Miasta Tychy pracował w Komisji Finansów Publicznych i Komisji Inicjatyw Lokalnych i Ładu Przestrzennego. W latach 2007 - 2017 był wiceprezesem, prezesem Stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną (NGO). W latach 2007 - 2014 pracował jako społeczny kurator sądowy przy Sądzie Rejonowym w Tychach. Od 2015 roku był sekretarzem Społecznej Rady Sportu przy Ministrze Sportu i Turystyki. Zawodowo zajmuje stanowisko menadżerskie związane z zarządzaniem i realizacją projektów biznesowych. Zainteresowania: gospodarka, urbanistyka, sport. Był inicjatorem wielu akcji o charakterze społecznym i lokalnym. Do sejmiku kandydował z list PiS. Uzyskał 33 tysiące 315 głosów.

Wojciech Kałuża to absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 3 kadencji głosami mieszkańców wybierany do Rady Miasta w Żorach. Przez 6 lat pracował jako wiceprezydent Żor. W trakcie jego pracy powstały m.in. Bezpłatna Komunikacja Miejska (BKM), przeprowadzono ważne inwestycje strukturalne i wybudowano północną obwodnicę Żor - pierwszą część regionalnej drogi Racibórz - Pszczyna. Przed wyborami chwalił się, że skutecznie zabiegał o pozyskanie dotacji z Unii Europejskiej na realizację kluczowych inwestycji w Żorach.

Współtworzył Zakłady Aktywności Zawodowej, w których zatrudnienie znalazło 75 niepełnosprawnych osób. Pełnił też funkcję wiceszefa Ochotniczej Straży Pożarnej. Odznaczony brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa i srebrnym medalem za zasługi dla obronności kraju.

Obecnie pracuje zawodowo, będąc prezesem zarządu w firmie produkcyjnej. Współtworzył nowoczesne, innowacyjne przedsiębiorstwo, które w krótkim okresie pozyskało klientów na terenie całej Unii Europejskiej. Do Sejmiku Województwa Śląskiego został wybrany z listy Koalicji Obywatelskiej. Otrzymał 25 tysięcy 109 głosów.

Dariusz Starzycki ukończył studia magisterskie (historia) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Skończył również studia podyplomowe w zakresie marketingu i zarządzania (Akademia Ekonomiczna w Katowicach) oraz studia menadżerskie (Wyższa Szkoła Bankowa). W latach 1995 - 1999 zajmował stanowiska urzędnicze w Urzędzie Miejskim w Trzebini. Od 1999 do 2002 roku pracował w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie. W latach 2002 - 2004 był Naczelnikiem Biura Prezydenta Miasta w UM w Jaworznie, a w latach 2004 - 2008 - sekretarzem miasta.

Od 2008 do 2015 roku był zastępcą prezydenta Jaworzna odpowiedzialnym za sprawy bezpieczeństwa publicznego, współpracę z organizacjami pozarządowymi, politykę społeczną miasta, ochronę zdrowia, zamówienia publiczne oraz sprawy obywatelskie.
Od 2005 roku jest posłem na Sejm RP. Startował z list PiS.

Michał Woś ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2014 został radnym Rady Miasta w Raciborzu, wygrywając w jednomandatowym okręgu wyborczym z dotychczasowym radnym, mistrzem olimpijskim Ryszardem Wolnym. Zajął stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Mandatu radnego zrzekł się w 2017 roku po powołaniu w skład rządu Beaty Szydło.

Od listopada 2015 roku był doradcą ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który w 2016 powierzył mu stanowisko szefa Gabinetu Politycznego. Był członkiem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a 5 czerwca 2017 został wiceministrem sprawiedliwości - objął m.in. nadzór nad sprawami rodzinnymi i nieletnich, zakładami poprawczymi oraz informatyzacją wymiaru sprawiedliwości. Został Koordynatorem Krajowym ds. wdrożeń systemów informatycznych. 8 września 2017 premier Beata Szydło powołała go w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

W Ministerstwie Sprawiedliwości nadzorował prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Systemem Losowego Przydziału Spraw. 12 marca 2018 roku premier Mateusz Morawiecki przyjął jego dymisję w związku z ograniczaniem liczby wiceministrów w rządzie. Następnie Woś został pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości.

Do sejmiku startował z list PiS. Uzyskał 39 tysięcy 618 głosów.

Izabela Domogała jest absolwentką uczelni wyższych w Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie z dyplomami m.in. w zakresie negocjacji międzynarodowych, finansów, zarządzania innowacyjnego, zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania projektami europejskimi czy organizacją i finansowaniem rewitalizacji.

Ma ponad 20-letni staż pracy, w tym ponad dekadę w strukturach samorządowych. Doświadczenie zawodowe zdobywała w polskich i międzynarodowych spółkach prawa handlowego, pełniąc funkcje kierownicze i doradcze. Swoją wiedzę z zakresu zarządzania, planowania strategicznego i negocjacji wykorzystywała również jako członek biznesowych i samorządowych misji gospodarczych na terenie Unii Europejskiej, Rosji, Indii, Chin oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Do tej pory pracowała w Urzędzie Miejskim w Bytomiu na stanowisku Kierownika Biura Rewitalizacji i Funduszy Europejskich. Jest ekspertem w zakresie pozyskiwania funduszy europejskich, przygotowania programów strategicznych i operacyjnych, negocjacji międzynarodowych oraz organizacji i finansowania procesów rewitalizacji dla jednostek samorządu terytorialnego. Współpracuje również z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju jako koordynator jednego z trzech w Polsce Projektów Pilotażowych, z którego efektów korzystają inne polskie miasta. Jednocześnie współpracuję z Związkiem Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego, pełniąc funkcję koordynatora Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w podregionie bytomskim.

Działa również społecznie. Jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Zespołu Pałacowo-Parkowego w Świerklańcu. W mijającej kadencji była wiceprzewodniczącą Rady Gminy Świerklaniec, Przewodniczącą Komisji Budżetu i Infrastruktury, członkiem Komisji Kultury, Oświaty, Opieki Społecznej, Zdrowia i Promocji oraz członkiem Bytomskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego - I kadencji. Ponadto czynnie uczestniczyła w pracach Komisji Polityki Europejskiej i Spraw Zagranicznych przy Związku Miast Polskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Władze województwa śląskiego: Sejmik wybrał marszałka, wicemarszałków i członków zarządu woj. śląskiego - Dziennik Zachodni