Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Żor dogadały się z PKP i przejęły budynek dworca kolejowego. Planują wielki remont obiektu

Katarzyna Śleziona-Kołek
Od kilku lat budynek PKP jest zamknięty. Stoi pusty i straszy
Od kilku lat budynek PKP jest zamknięty. Stoi pusty i straszy katarzyna sleziona-kołek
Po wielu latach kłopotów w końcu Żory stały się właścicielem budynku dworca kolejowego. Teraz zamierzają walczyć o miliony na remont.

Żorski dworzec kolejowy jest w końcu własnością miasta! Władze Żor doszły do porozumienia ze spółką Polskie Koleje Państwowe SA i przejęły bezpłatnie nieruchomość.

- Miasto bezpłatnie nabyło prawo własności budynku dworca kolejowego oraz uzyskało prawo użytkowania wieczystego otaczającego budynek gruntu do 2089 roku. Właścicielem tego gruntu pozostał zaś Skarb Państwa. Fizyczne przejęcie dworca przez naszą gminę nastąpi do trzech tygodni od podpisania umowy - mówi Anna Ujma, doradca prezydenta Żor.

Dzięki temu porozumieniu, chylący się ku upadkowi i nieczynny od kilku lat budynek PKP w Żorach, w końcu wypięknieje, bo zostanie gruntownie wyremontowany. Miasto na ten cel będzie walczyć o dofinansowanie m.in. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Jak się okazuje, rewitalizacja tej nieruchomości ma też stać się flagowym projektem aktualizowanego właśnie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory.

Po modernizacji budynek dworca kolejowego będzie nie tylko służył pasażerom podróżującym pociągami, ale i zostanie przystosowany na tzw. cele społeczne.

Żorscy urzędnicy chcą, aby w obiekcie PKP powstało np. Centrum Integracji Społecznej, w którym osoby bezrobotne będą uczestniczyć w warsztatach, które pozwolą im zdobyć wymarzoną pracę, rozwinąć umiejętności, wpływające na ich rozwój osobisty.

Poza tym w planach jest również otwarcie tu świetlicy dla matek z małymi dziećmi i babć zaangażowanych w opiekę. - To będzie międzypokoleniowe i międzyśrodowiskowe miejsce spotkań i wymiany doświadczeń. Miejsce wsparcia, doradztwa, edukacji w zakresie wychowania, karmienia i opieki nad dziećmi - mówi Anna Ujma z żorskiego magistratu.

Trzecią ważną funkcją zrewitalizowanego obiektu ma być utworzenie tu świetlicy środowiskowej. - To będzie miejsce wsparcia, wychowania oraz edukacji dzieci i młodzieży, która otrzyma pomoc np. w odrabianiu lekcji - dodaje Anna Ujma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera