Włochy - Polska 1:1. Mogło być nawet lepiej, ale Błaszczykowski... ZDJĘCIA + RELACJA

Włochy - Polska 1:1: Piotr Zieliński dał Polsce prowadzenie, a Jorginho wyrównał stan meczu strzałem z rzutu karnego Karolina Misztal
Włochy - Polska 1:1. Polacy w inauguracyjnym meczu Ligi Narodów mogli odnieść pierwszy w historii wyjazdowe zwycięstwo nad Włochami. Ostatecznie jednak Jerzy Brzęczek swoją pracę z kadrą rozpoczął od remisu.

Włochy - Polska 1:1

Jerzy Brzęczek ustawiając jedenastkę na swój pierwszy mecz w roli selekcjonera, będący jednocześnie inauguracją Ligi Narodów, zaskoczył także Włochów. Karol Linetty, zbierający świetne recenzje w Sampdorii Genua, znalazł się na ławce rezerwowych. Na murawę w Bolonii wyszli za to m.in. absolutny debiutant Arkadiusz Reca oraz Jakub Błaszczykowski, chociaż w Niemczech spędza ostatnio czas głównie w roli widza.

Największą niespodzianką mogło i powinno być jednak szybkie objęcie prowadzenia przez Biało-Czerwonych. Pressingiem zagrał Mateusz Klich, kapitalną asystę zaliczył rozgrywający 99 mecz w kadrze Robert Lewandowski, ale Piotr Zieliński z kilku metrów strzelił prosto w Gianluigiego Donnarummę.

Włochom taki rozwój wydarzeń podniósł ciśnienie i zaczęły się złośliwości. Niemiecki arbiter nie czekał długo z ochładzaniem atmosfery i po żółtą kartkę sięgnął po pierwszym ostrym ataku z tyłu Giorgio Chielliniego na Lewandowskiego. Polacy nie pozostali jednak gospodarzom dłużni i wkrótce objęli w takich ostrzeżeniach prowadzenie, przy czym przewinienie Błaszczykowskiego łączyło się z niebezpiecznym rzutem wolnym dla Italii. Znacznie groźniejszy okazał się jednak... rzut z autu Recy. Piłka trafiła w pole karne pod nogi Krychowiaka, który sprytnie kopnął ją w kierunku bramki, ale golkiper Włochów znów wykazał się niesamowitym refleksem.

Dobrze spisywał się niedawny jeszcze zabrzański górnik Rafał Kurzawa, który jednak więcej sił poświęcał na prawym skrzydle przeszkadzaniu w rozegraniu piłkarzom Roberto Manciniego niż firmowym precyzyjnym wrzutkom napędzającym ofensywę.
Mecz toczył się w szybkim tempie, Polacy nie przypominali mundialowych outsaiderów, a Włochom momentami brakowało pomysłu na sforsowanie środka boiska. Wysiłek zespołu Brzęczka został nagrodzony w 41 minucie. Znów Klich odebrał piłkę Jorginho, znów Lewandowski podał przed bramkę do Zielińskiego, ale tym razem strzał oddany z woleja był skuteczny i dał Polsce zasłużone prowadzenie. W ostatnich kilkudziesięciu sekundach pierwszej połowy Włosi rzucili się do odrobienia straty, narażając się na kontry Polaków, jednak wynik nie uległ zmianie.

Najlepsze memy po meczy Włochy - Polska

Włochy - Polska MEMY Jak gra reprezentacja Polski, to emocje...

Powinien się zmienić za to już w 47 minucie. Błaszczykowski po raz pierwszy ruszył skrzydłem, jego uderzenie podbił jeden z obrońców, a Lewandowski w ekwilibrystyczny sposób kopnął piłkę, która przeleciała nad poprzeczką nad głową Donnarummy. Polacy stali przed szansą na pierwsze wyjazdowe zwycięstwo nad Italią, w której narastała frustracja. Po godzinie gdy boisko opuścił Mario Balotelli, sygnalizując kontuzję, a w nielicznych groźnych sytuacjach pewnie interweniował Łukasz Fabiański, stanowiąc wyrzut sumienia dla Adama Nawałki, który stawiał na Wojciecha Szczęsnego. Bramkarz West Ham zaimponował zwłaszcza w 74 minucie łapiąc na linii bramkowej rykoszet Kamila Glika. Wcześniej, w 65 minucie, Brzęczek znów zaskoczył ściągając Zielińskiego, aby zrobić miejsce dla Linetty’ego.

O wyniku rozstrzygnął jednak Błaszczykowski, od początku spotkania słabo czujący piłkę. W 78 minucie sfaulował z tyłu Chiesę, sędzia podyktował oczywisty rzut karny, który pewnie wykonał Jorginho. Polacy bez Zielińskiego nie znaleźli już sposobu na zadanie decydującego trafienia i z boiska zeszli z jednym punktem.

Włochy - Polska 1:1 (0:1)