Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wnioski do budżetu obywatelskiego w Rudzie Śląskiej po weryfikacji. Głosowanie dla mieszkańców rozpocznie się we wrześniu

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Wnioski do budżetu obywatelskiego w Rudzie Śląskiej już po weryfikacji. Które przeszły dalej?
Wnioski do budżetu obywatelskiego w Rudzie Śląskiej już po weryfikacji. Które przeszły dalej? Łukasz Olszewski
Dokładnie 28 projektów spośród 39 zgłoszonych do tegorocznej odsłony budżetu obywatelskiego w Rudzie Śląskiej zostało zakwalifikowanych do etapu głosowania. Które z nich zostaną zrealizowane w 2021 przez władze miasta? O tym zadecydują mieszkańcy w ramach głosowanie, które rozpocznie się 7 września.

- Gratuluję wszystkim wnioskodawcom, których projekty przeszły pomyślnie weryfikację merytoryczną i zostały zakwalifikowane do głosowania. Jednocześnie zachęcam do promowania swoich pomysłów, aby uzyskały one liczbę głosów, która zapewni ich realizację w przyszłym roku – mówi Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Przypomnijmy, że w tym roku do budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 39 projektów. Najwięcej z nich, bo aż osiem, dotyczy dzielnicy Wirek.

Głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego ruszy we wrześniu

Do dalszego etapu głosowania nie wszystkie projekty zostały jednak dopuszczone (tak jak już zostało to wspomniane na samym wstępie: odrzucono 11 z nich). - W przypadku projektów niedopuszczonych do głosowania wszyscy projektodawcy otrzymali pisemne uzasadnienia negatywnej weryfikacji swoich wniosków - czytamy na stronie UM.

Jak informują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Rudzie Śląskiej mieszkańcy będą mogli zagłosować na 9 zadań tzw. dużych (koszt realizacji jednej propozycji wynosi więcej niż 280 tys. zł) oraz 19 małych (poniżej 280 tys. zł).

Wśród zadań dużych znajdują się m.in. „kocie oczka” - to projekt, który zakłada wyposażenie kolejnych 17 przejść dla pieszych w mieście w pulsacyjne światełka ostrzegające o wejściu pieszego na przejście.

Być może w przyszłości w Rudzie Śląskiej powstaną boiska do piłki nożnej i koszykówki w Halembskiej Strefie Aktywności Fizycznej, nowy plac oraz miejsce do gry w tenisa stołowego zabaw przy Szkole Podstawowej nr 13 czy bieżnia lekkoatletyczna przy IV Liceum Ogólnokształcącym.

Mieszkańcy chcą także, aby w mieście pojawił się skatepark (przy Miasteczku Ruchu Drogowego) czy pumptrack (to rowerowy tor z przeszkodami) na osiedlu „Paryż”.

Zakwalifikowane projekty zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Będzie ono prowadzone od 7 do 13 września, za pośrednictwem platformy elektronicznej oraz w formie tradycyjnej – w wyznaczonych punktach.

- Do realizacji wybrane zostaną zadania, które uzyskają najwyższą liczbę głosów, jednak nie mniej niż 30 i będą mieściły się w przewidzianej puli pieniędzy – dodaje Grażyna Janduła-Jonda, sekretarz miasta, a także przewodnicząca zespołu ds. budżetu obywatelskiego na 2021 rok.

Lista zwycięskich projektów zostanie opublikowana natomiast 21 września.

Do dyspozycji mieszkańców Rudy Śląskiej ponad 4 mln zł

Pula środków na rudzki budżet obywatelski tym razem wyniesie ponad 4 mln zł. To już ósma tego typu inicjatywa realizowana w Rudzie Śląskiej. Co ciekawe, z każdym rokiem z budżetu miasta coraz więcej środków przeznaczanych jest w ramach tej akcji (dla przykładu w 2014 roku były to „tylko” 2 mln zł).

Jako ciekawostkę można także dodać, że w pierwszym głosowaniu udział wzięło 3,5 tys. osób, w ostatnim – ponad 5,2 tys.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera