Woda zdrożeje czterokrotnie? Fakt, czy lanie wody?

Michał Wroński
arc.
Udostępnij:
Nawet 600 złotych może już wkrótce płacić za wodę 4-osobowa rodzina. To 4 razy więcej aniżeli obecnie. Przed takim wzrostem cen ostrzegają eksperci z Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. Alarm ogłoszą dzisiaj podczas konferencji prasowej otwierającej V Kongres Wodociągowców Polskich.

Katastroficzna wizja może się ziścić o ile Unia Europejska nałoży na Polskę drakońskie kary (mowa jest o kwocie ponad 4 milionów euro dziennie) za niespełnienie zobowiązań, jakie przyjęliśmy na siebie w traktacie akcesyjnym. Wstępując do Wspólnoty obiecaliśmy, że do końca roku 2015 gruntownie zmodernizujemy sieci kanalizacyjne, wybudujemy nowe oczyszczalnie i w efekcie ograniczymy ilość ścieków zrzucanych do rzek. Zadanie jest bardzo ambitne. O skali naszego zapóźnienia w tej kwestii najlepiej świadczy fakt, że - mimo ogromnych inwestycji finansowanych z unijnych pieniędzy - jeszcze w roku 2009 ponad 1/3 gospodarstw domowych w Polsce nie posiadało dostępu do kanalizacji.

A jak to wygląda w naszym regionie? Z bardzo ostrożnych wyliczeń wynika, że na przestrzeni ostatniej dekady w gminach województwa śląskiego rozpoczęto około 150 inwestycji związanych z gospodarką ściekową. Na budowanę nowych (względnie modernizację starych) oczyszczalni ścieków zdecydowały się m.in. Katowice, Ruda Śląska, Żywiec, Tarnowskie Góry, Chorzów, Wodzisław Śląski czy Dąbrowa Górnicza. Dlatego też zarówno prezesi lokalnych spółek wodociągowych, jak i przedstawiciele śląskiego Urzędu Marszałkowskiego (to właśnie przez niego przechodzi część unijnych pieniędzy na te inwestycje) proponują z dużym dystansem podchodzić do katastroficznych wizji kreślonych przez IGWP.

Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach podkreśla, że już dziś kanalizację posiada ponad 90 procent z ok. 130 tysięcy mieszkańców tej miejscowości, a na przestrzeni kolejnych kilku lat ten odsetek jeszcze wzrośnie.

- Oczywiście w tym czasie na mapie miasta pojawią się nowe działki do skanalizowania, ale przyjdzie nam to dużo łatwiej, gdyż główne sieci zostały już wykonane - tłumaczy Gieleciak.

Eksperci wskazują jednak, że samo rozpoczęcie inwestycji automatycznie nie gwarantuje uniknięcia unijnych kar. Trzeba je ukończyć i rozliczyć w wyznaczonym przez Unię Europejską terminie.

Tymczasem opóźnienia często zaczynają się już na etapie przetargów. Do rzadkości nie należą też problemy z wykonawcami tych robót. Mimo to Witold Trólka z biura prasowego urzędu marszałkowskiego uspokaja:

- Nie mamy projektów które mają naprawdę duże problemy z realizacją - mówi Witold Trólka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gastarbeiter
W tej chwili juz mamy ceny wody porównywalne z krajami Bliskiego Wschodu , a podobno należymy do
U E . Pracując w tej Unii od 6-ciu lat interesuję się : cenami wody ,paliw , dostępności darmowych miejsc do parkowania ,czy bezkolizyjnością ( bezpieczeństwo ) ruchu pieszego . W związku z tym kwituję artykół krótko : KOLEJNE ZDZIERSTWO MONOPOLISTY . W styczniu argumentowano podwyżkę cen wody - spadkiem zużycia -czyli oszczędzaj więcęj a będziesz więcej płacił . W GB początkujący gastarbeiter z PL
mieszka w ok 80m2 mieszkaniu umeblowanym do życia (wynajmowanym) , z pralką automatyczną .
Stać go na sprowadzenie matki lub teściowej do opieki nad dzieckiem . I bez zapomóg za wszystko regularnie płaci ,bo ich stać .Niedawno informowały masmedia o "obozie pracy" w którym zamiast obiecywanych 80 funtów /day ,płacono tylko 30. Po dwóch dniach sensację wymieciono ,widać ktoś przeliczył , że te 30 Ft/day nawet od pn-pt daje miesięcznie powyżej 3000zł ,co w PL jest marzeniem .
W tej chwili wodociągi ,to jedna z najbogatszych firm , ale widać nadal im mało . W GB i krajach Skandynawskich ,za wodę płacę w czynszu . Licznika tam nie widziałem mimo usilnych poszukiwań . Za legalizację licznika też nie wyłudzono ode mnie centa . Na ZIelonej Wsypie - placi się za :
licznik ,
w/w legalizację ,
za wodę wg licznika ,
+ za wodę wg widzi mi się spółdzielni -" nieszczelności instalacji"

I okazuje się ,że nadal za mało , mimo że najdrożej w Europie !
M
Miro
Wodopij ma racje ,ustawka typowo PRL-OWSKA.
C
Charon
Większość zaniedbań w kamalizacji i wodociągach wynika nie z braku środków, a postawy ludzi, właścicieli gruntów którzy mają swoje "świete prawo własności i nie wpuszcza nikogo na swoja działkę". A woda - ściek nie chce płynąć pod górkę, trasy kanałów muszą biec czaem przez działki. Może ten artykuł wpłynie na właścicieli i obudzi wrażliwość na "dobro wspólne", lub zmobilizuje nasze władze to wydawania decyzji administracyjnych o robotach koniecznych. A może stanie się to dopiero po rzeczywistym wzroście cen.....
J
Jan
Wyszło szydło z wora.
"Unia Europejska nałoży na Polskę drakońskie kary (mowa jest o kwocie ponad 4 milionów euro dziennie) za niespełnienie zobowiązań, jakie przyjęliśmy na siebie w traktacie akcesyjnym."

Takich mamy naszych decydentów.
Szary obywatel za wszystko zapłaci.
A jaśniepaństwo, bankierzy, kapitaliści wszelkiej maści będą opływać w luksusy.
Tegośmy się doczekali.
k
katowiczanka
qu....a jak to jest z UE doklada Grecji kasy, a nam zabiera z kieszeni? czemu nie zostawia nas w spokoju? i czemu tez cholerny rzad i samorzad nie wykorzysta kasy jaka daje UE na modernizacje? czemu to my mamy za to placic? mam 27 lat, dobra prace i nigdy nie mialam problemow finansowych, ale dzis sie boje o to co bedzie dalej, wiem ze nie staac mnie na lusksu posiadania dziecka, bo panstwo wcale mnie do tego nie zacheca.
W
Wodopij
Zapowiadamy wzrost ceny x 4, a potem informujemy, że tylko x 2. Niech się gawiedź cieszy, że tak "mało" podrożało.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie