Wodna trasa w sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Dziś otwarcie...

  Wodna trasa w sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Dziś otwarcie nowej atrakcji ZDJĘCIA + WIDEO

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Nauka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Otwarcie wodnej trasy w sztolni Królowa Luiza już dziś. Nowa atrakcja turystyczna w Zabrzu robi wrażenie. Podziemna trasa wodna o długości ponad 1100 metrów zostanie oficjalna otwarta dla turystów 14 września. Mieliśmy okazję zobaczyć ją przedpremierowo i trzeba przyznać, że jest co podziwiać. Zobaczcie zdjęcia i wideo z podziemnej trasy wodnej w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu
  Zabrze: Wodna trasa w sztolni Królowa Luiza
  1/55
  przejdź do galerii

  Zabrze: Wodna trasa w sztolni Królowa Luiza ©Marzena Bugała-Azarko

  Dziś otwarcie trasy wodnej w Sztolni Królowa Luiza


  Podziemna trasa wodna w Sztolni Królowa Luizy ma długość ponad 1100 metrów i jest najdłuższą tego typu trasą w Polsce i jedną z najdłuższych w Europie. Oficjalnie dla turystów zostanie otwarta 14 września. Zwiedzający będą mogli przepłynąć łodziami pod samym centrum Zabrza, na wodach dawnej sztolni.

  Zwiedzający podróż podziemną rozpoczną przy ulicy Sienkiewicza skąd dopłyną do portu letniego przy ul.
  Miarki Podczas trwającej około 2,5 godziny wycieczki czekają na nich niezapomniane przeżycia. Już sama taka podróż ciasnymi korytarzami, wydrążonymi ponad 200 lat temu jest nie lada gratką. To jednak nie jedyna atrakcja. Podczas podziemnego spływu możemy poznać historię obiektu i dowiedzieć się w jaki sposób funkcjonowała sztolnia w XIX wieku. Przygotowano również specjalne iluminacje. Mieniące się wszystkimi kolorami tęczy korytarze wzbogacą wycieczkę, podczas której z umieszczonych wewnątrz głośników lektor będzie opowiadał śląskie legendy ze Skarbnikiem i Utopkiem w roli głównej.

  Drążenie tej sztolni rozpoczęto ponad 200 lat temu. Jej rolą było odwodnienie kilku pobliskich kopalni. Woda, która się tutaj znajduje służyła temu, żeby transportować łodziami węgiel. Była to podziemna arteria, dzięki której węgiel z naszych kopalni trafiał na zachód, często aż do Berlina. Była to też sztolnia, która odkrywała kolejne pokłady węgla. To chodnik wręcz legendarny - mówi Roman Chytry, przewodnik po Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. - Teraz wodami sztolni możliwa będzie podróż, dzięki której zwiedzający mogą poznać historię nie tylko tej sztolni, ale także historię górnictwa z XIX wieku, a także historii Śląska, całego tego regionu - dodaje Chytry.

  Wielkie otwarcie nowej atrakcji turystycznej w Zabrzu już dziś, w piątek 14 września. Wydarzenie jest połączone z Festiwalem Nauki, który odbędzie się na terenie portu letniego przy ul. Miarki, w samym centrum miasta.

  - Wyjątkowy klimat zapewnią odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach światłocień. Na turystów będą tu czekać m.in. specjalnie zaaranżowane przestrzenie z historycznymi wydarzeniami i legendarnymi postaciami, a także autentyczne nacieki wapienne, charakterystyczne dla jaskiń - wylicza Sławomir Gruszka, rzecznik zabrzańskiego magistratu. - Atrakcją będą też z pewnością żywe rośliny, które rosną prawie 40 metrów pod ziemią - dodaje Gruszka.

  Uwaga na zmiany organizacji ruchu w Zabrzu
  Organizatorzy zapowiedzieli, że w dniu otwarcia na terenie portu przy ul. Miarki stanie wioska piracka. Dodajmy, że na kierowców podróżujących w piątek 14 września po Zabrzu czekają utrudnienia. Od samego rana 14 września zamknięta jest ul. Miarki na odcinku od skrzyżowania z ul. Wolności do skrzyżowania z ul. Powstańców Śląskich.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał