Wodzisław Śl. Zajrzyjcie na budowę Pałacu Dietrichsteinów. Dużo pracy przed robotnikami
Jak przebiegają prace na największym placu budowy w centrum Wodzisławia Śląskiego? Przyglądamy się postępom robót w remontowanym Pałacu Dietrichsteinów. Bez problemu zauważymy różnicę z zewnątrz. To przede wszystkim odbudowany dach mansardowy, czyli taki jaki zastosowano pierwotnie. To rozwiązanie znacząco zwiększyło powierzchnię budynku, bo uzyskano dwie kondygnacje. Wyróżnia się nowa czerwona dachówka, ale też wole oka, czyli znajdujące się niemal na szczycie półokrągłe okienka.
W środku też postępują prace, ale efektu "wow" jeszcze nie ma. Do tego jeszcze daleka droga. Najpierw należy przygotować podstawy pod dalsze roboty.
- Nadal kładzione są nowe instalacje, prowadzone są roboty tynkarskie. Ale przestrzeń na nowych piętrach wygląda już imponująco - komentuje Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl.
Na koniec prac poczekamy dłużej
Na zwiedzanie Pałacu Dietrichsteinów poczekamy dłużej niż zakładano. Pierwotnie inwestycja miała być gotowa do końca lipca 2020 roku. Jednak w sierpniu 2019 runęło rusztowanie remontowanego obiektu. Wyjaśnianie przyczyn katastrofy budowlanej, a także poszukiwanie rozwiązań dla bezpiecznego kontynuowania prac spowodowały, że termin realizacji i rozliczenia projektu przedłużył się do września 2021 roku. Ta data jest już nieaktualna.
Aktualnie koniec prac projektowych związanych z Pałacem Dietrichsteinów zaplanowany jest na 31 marca 2022 r. To też nie oznacza końca robót, bo następnie obiekt będzie przygotowywany i urządzany do udostępnienia. Skąd opóźnienie?
- Pałac to obiekt zabytkowy, kilkuwieczny, jego generalny remont wymaga wielu starań, większej uwagi niż zwykle. Wiele elementów w tak zabytkowej budowli jest odkrywanych. W związku z tym już przystępując do generalnego remontu zabytku, wiedzieliśmy, że może pojawić się sytuacja, w której terminy zostaną przesunięte - słyszymy w Urzędzie Miasta w Wodzisławiu Śl.
Wodzisław Śl. Na Pałac Dietrichsteinów poczekamy dłużej. Jes...
Zobacz koniecznie
Inwestycja za ponad 13 mln zł
Generalny remont jednej z pierwszych budowli w stylu klasycystycznym w Polsce kosztował pierwotnie ponad 13,5 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa. Priorytetem jest odtworzenie wyglądu zabytkowego obiektu.
Projekt uwzględnia prace konserwatorskie, restauratorskie i adaptacyjne. W zmodernizowanej budowli znajdą się przestrzenie wystawiennicze, główna sala reprezentacyjna, sala bankietowa pełniąca funkcję sali koncertowej, część biura dla pracowników Muzeum, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Nie przeocz

Śpimy krócej i coraz gorzej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?