Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodzisław Śl.: Podyskutują o przyszłości seniorów

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
W Wodzisławiu Śl. będą dyskutować o przyszłości seniorów
W Wodzisławiu Śl. będą dyskutować o przyszłości seniorów arc
Wodzisław Śl.: Co mają do powiedzenia samorządowcy o seniorach? O tym przekonamy się dzisiaj podczas debaty „Senior w przestrzeni publicznej”. Można przyjść i posłuchać.

Wodzisław Śl.: Podyskutują o przyszłości seniorów

Debata „Senior w przestrzeni publicznej” będzie częścią VIII Konferencji „Przeszłość dla przyszłości” w Wodzisławiu Śląskim.

- Celem spotkania jest zwrócenie uwagi na kształtowanie polityki senioralnej uwzględniającej lokalne uwarunkowanie i potrzeby oraz integracja polityki senioralnej na terenie powiatu wodzisławskiego. Oprócz wystąpień naukowych w debacie wezmą udział lokalni decydenci (przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, starosta powiatu, prezydent miasta, burmistrzowie oraz wójtowie gmin), którzy odpowiedzialni są za podejmowanie kluczowych decyzji w regionie - przyznają organizatorzy.

Konferencja wpisuje się w „Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020”, które zostały przyjęte 24 grudnia 2013 r. uchwałą nr 238 Rady Ministrów, oraz w politykę senioralną realizowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Śląską Radę ds. Seniorów przy Marszałku Województwa Śląskiego. Organizatorem konferencji jest Uniwersytet Śląski oraz Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi. Patronem medialnym wydarzenia jest Dziennik Zachodni.

Konferencja i debata odbędą się 23 listopada w budynku AHE w Wodzisławiu Śląskim (ulica 1 Maja 23b). Wstęp wolny. O godz. 10 zaplanowano uroczyste rozpoczęcie konferencji, a o 10.10 wystąpienia naukowe, które potrwają do godz. 11. O tej godzinie rozpocznie się debata z udziałem samorządowców, którą poprowadzi dziennikarz DZ. O 12 nastąpi podsumowanie.

Trzy pytania do Wiesławy Walkowskiej z Uniwersytetu Śląskiego

To już VIII konferencja „Przeszłość dla Przyszłości”, poprzednie również były związane z tematyka senioralną?

- W zdecydowanej większości, zwłaszcza te ostatnie. Tematem było zdrowie, aktywność, opieka, wykluczenie czy też depresja seniorów. Były to konferencje zarówno ogólnopolskie jak i międzynarodowe, jak jednak z ostatnich, która zgromadziła teoretyków jaki praktyków z 8 krajów europejskich. Organizowane wydarzenia cechują się tym, że są interdyscyplinarne oraz łącza świat nauki z praktykami, seniorami oraz młodszymi pokoleniami.

Dlaczego akurat „Przeszłość dla Przeszłości”?

- Z tym się wiąże dość długa historia, kiedy jeszcze raczkowałam jako naukowiec. Miałam to szczęście, że mogłam się uczyć od prawdziwego mistrza, którym była Pani Prof. Lucyna Frąckiewicz. To ona w 2001 r. wymyśliła publikację „Przeszłość dla Przyszłości”, w której zostali przedstawieni najwybitniejsi przedstawiciele subdyscyplin którzy włożyli niepodważalny wkład w kształtowanie się polityki społecznej i nauk pokrewnych. W jej zamierzeniu „Przeszłość dla Przyszłości” miała być cykliczna jednak w kolejnych latach z różnych powodów do tego nie doszło. Kiedy w 2009 r. Pani Profesor odeszła, w następnym roku postanowiłam zrobić pierwszą interdyscyplinarną konferencje i tak zostało…

Piękna idea. Ludzie odchodzą a jednak żyją w swoich dziełach, w tym co zrobili, kogo wykształcili. Dlaczego akurat starość stała się tematem wiodącym.

- Na to też składa się kilka powodów. Przede wszystkim wynika to z moich zainteresowań badawczych ale również działalności społecznej. Proszę zwrócić uwagę, że demografia współcześnie jest wyznacznikiem działań w podejmowaniu decyzji w obszarze społeczno - gospodarczym. Dane demograficzne dostarczają bardzo istotnych informacji, które stają się podstawą do planowania działań zdrowotnych, opiekuńczych i aktywizujących. Starzeje się Świat, Europa, Polska. Oczywiście mam tu na myśli starzenie się społeczeństw czyli długotrwały spadek urodzeń skutkujący brakiem zastępowalności pokoleń przy jednoczesnym wydłużaniu się życia osób starszych. Długotrwałym skutkiem jest i będzie zmiana struktury społecznej.

Zmniejszająca się w przyszłości liczba osób w wieku produkcyjnym to mniejsze wpływy do budżetu państwa oraz zwiększające się świadczenia emerytalne, zdrowotne i socjalne. Jak pokazują prognozy GUS, do 2050 r. sukcesywnie będzie się zmniejszać liczba dzieci (w wieku 0-14 lat) i osób dorosłych (w wieku 15-59), natomiast sukcesywnie zwiększać się będzie populacja ludności 60+ w ogólnej strukturze ludności. Rodzi to wiele innych problemów, z którymi można i trzeba sobie poradzić ale muszą to być działania długofalowe i skoordynowane.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera