MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wodzisław Śląski. Mieszkańcy będą decydować o budowie mieszkań komunalnych. Władze miasta ogłosiły termin konsultacji społecznych

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Deklaracja zorganizowania konsultacji społecznych padła m.in. w trakcie debaty z mieszkańcami.
Deklaracja zorganizowania konsultacji społecznych padła m.in. w trakcie debaty z mieszkańcami. Piotr Chrobok
Każdy chętny mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego będzie mógł wyrazić swoją opinię nie tylko na temat rozbudowy os. Batory, ale budowy nowych mieszkań w mieście w ogóle. Prezydent Wodzisławia, Mieczysław Kieca ogłosił termin konsultacji społecznych z mieszkańcami. Wodzisławianie odpowiedzą w nich na pięć pytań.

Wodzisław Śląski - konsultacje społeczne dotyczące budowy mieszkań

To temat, który zelektryzował niemal wszystkich mieszkańców Wodzisławia Śląskiego. Echa rozbudowy osiedla Batory, a także budowy nowych mieszkań komunalnych w mieście nie milkną, a teraz wchodzą na kolejny etap - konsultacji społecznych.

Wszystko zaczęło się od tego, że władze Wodzisławia podjęły decyzję o budowie nowego bloku. Ten miał mieścić się niedaleko osiedla domków jednorodzinnych Batory. Prezydent Mieczysław Kieca wskazywał, że to najodpowiedniejsza lokalizacja, którą już od dawna wskazywano jako tę, gdzie powstaną niegdyś nowe mieszkania.

Nie przeocz

Okazało się jednak, że do budowy bloku w tym miejscu konieczna jest wycinka drzew, której sprzeciwili się mieszkańcy dzielnic Jedłownik-Szyb oraz Trzy Wzgórza. Pod naciskami wodzisławian, którzy zarzucali także miastu brak dialogu z mieszkańcami, władze Wodzisławia ugięły się.

Prezydent Mieczysław Kieca, zdjął z obrad Rady Miasta głosowanie nad uchwałą dotyczącą budowy mieszkań, a w zamian za to zaproponował wodzisławianom debatę społeczną oraz konsultacje dotyczące szeroko pojętego budownictwa mieszkaniowego.

W trakcie debaty, włodarz miasta podnosił argumenty przemawiające za potrzebą budowy nowych mieszkań. Wskazywał, że bez tego Wodzisław nie tylko nie będzie się rozwijał, ale mówiąc kolokwialnie "zwijał".

- Aby Wodzisław był miastem, które próbuje przyciągać nowych mieszkańców, musimy zrealizować kilka czynników. Poza tymi oczywistymi jak miejsca pracy, trzeba poważnie porozmawiać o rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Nie ma rozwoju miasta bez budownictwa mieszkaniowego - zauważył Mieczysław Kieca.

Z tym bezsprzecznie zgodzili się uczestniczący w debacie mieszkańcy. Ci jednak kolejny raz dali wyraz wobec wycinki drzew. Proponowali inne lokalizacje dla budowy mieszkań, ale te zdaniem władz nie są na tyle atrakcyjne, co działki przy ul. Batorego.

- Chcemy rozwoju, chcemy budowy mieszkań, ale na innych terenach niż tereny zielone - podkreślali mieszkańcy, którzy nie wyrażali zgody na ingerencję miasta w tereny sąsiadujące z Rodzinnym Parkiem Rozrywki.

Już w trakcie debaty, w jej końcowej części padła deklaracja prezydenta Kiecy na temat konsultacji społecznych w zakresie mieszkalnictwa.

- W najbliższym czasie będziemy chcieli ogłosić pytania i formę konsultacji - zapowiedział Mieczysław Kieca.

Musisz to wiedzieć

Jakie pytania pojawią się w ramach konsultacji społecznych?

Obecnie znany jest już termin konsultacji stacjonarnych, a także pytania, na które odpowiedzą mieszkańcy. Władze miasta chcą poznać odpowiedzi na pięć następujących pytań:

 • Czy uważa Pan/Pani, że miasto powinno się rozwijać także poprzez nowe budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne?

 • Miasto ma obecnie możliwość zdobycia wielomilionowych środków rządowych na budowę nowych mieszkań w Wodzisławiu Śląskim. Czy Pana/Pani zdaniem powinniśmy z nich korzystać i podjąć się budowy nowych miejskich zasobów mieszkaniowych?

 • Czy jest Pan/Pani za rozwojem budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego w swojej dzielnicy? Proszę wskazać, w której dzielnicy Pan/Pani zamieszkuje. Która dzielnica Pana/Pani zdaniem jest najlepsza do budowy nowych budynków mieszkalnych wielorodzinnych?

 • Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego miasto w swych zasobach posiada obecnie dwa tereny, na których może zgodnie z obowiązującymi przepisami powstać nowe budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Pierwszy teren położony jest na osiedlu Batory (dzielnica Jedłownik Szyb). Jest to teren przygotowany infrastrukturalnie do budowy (budowa może rozpocząć się w perspektywie miesięcy). Drugi teren ulokowany jest przy ulicy Skrzyszowskiej (dzielnica Stare Miasto). Ten teren wymaga regulacji własności działek drogowych oraz uzbrojenia pod budowę (budowa będzie mogła się rozpocząć w perspektywie co najmniej kilku lat). Który z tych terenów byłby dla Pana/Pani terenem pierwszego wyboru jako teren budowy nowych budynków wielorodzinnych?

 • Czy uważa Pan/Pani, że powstałe osiedle Batory powinno się rozwijać o kolejne budynki mieszkalne wielorodzinne?

Jak mieszkańcy Wodzisławia będą mogli odpowiedzieć na pytania?

Konsultacje, których charakter określany jest jako opiniodawczy będą odbywały się w kilku formach. Mieszkańcy będą mogli wyrazić swoją opinię w sposób tradycyjny, w trakcie organizowanych z nimi spotkań, internetowo - wypełniając formularz w sieci, a także wyrażając swoją opinię w mailu wysłanym na adres Urzędu Miasta: [email protected] oraz składając w magistracie opinię w wersji papierowej.

Tradycyjne konsultacje będą się odbywać przez niespełna trzy tygodnie. Od 16 listopada do 2 grudnia. Kolejnego dnia, 3 grudnia minie ostateczny termin składania opinii. Spotkania z mieszkańcami będą się odbywać w następujących terminach:

 • 16 listopada, godz. 17:00 - Jedłownik Szyb, Szkoła Podstawowa nr 4
 • 17 listopada, godz. 17:00 - Jedłownik-Turzyczka-Karkoszka, Szkoła Podstawowa nr 2
 • 18 listopada, godz. 17:00 - Kokoszyce, Szkoła Podstawowa nr 15
 • 22 listopada, godz. 17:00 - Nowe Miasto, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7
 • 23 listopada, godz. 17:00 - Trzy Wzgórza, Szkoła Podstawowa nr 10
 • 25 listopada, godz. 17:00 - Radlin II, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3
 • 29 listopada, godz. 17:00 - Stare Miasto, Szkoła Podstawowa nr 1
 • 30 listopada, godz. 17:00 - Wilchwy, Szkoła Podstawowa nr 9
 • 2 grudnia, godz. 17:00 - Zawada, Szkoła Podstawowa nr 1
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni