Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodzisław Śląski na starych fotografiach. Muzeum od lat poszukuje ich na całym świecie. Ile jeszcze z nich czeka na odkrycie? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Prezentowane pocztówki i fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Jak mówi dyrektor placówki Sławomir Kulpa, to prawdziwe perełki. Muzeum od lat poszerza swoje zbiory o ciekawe zdjęcia, dokumentujące przeszłość miasta. Wiele z nich udało się kupić na aukcjach. Większość świata z tych zdjęć już nie istnieje. W czasie II wojny światowej została zniszczona starówka. W gruzach legło 80 procent zabudowy miasta. Dlatego muzeum od 20 lat skupia się na gromadzeniu wszystkich śladów dawnego Wodzisławia.

Wodzisław był mocno zniszczony po wojnie

Obraz zniszczonego Wodzisławia przypomina zniszczoną Warszawę, skala była podobna. Muzeum zgromadziło zdjęcia i pocztówki od połowy XIX wieku po lata 40. ubiegłego stulecia.

- Mamy swoje materiały, skupujemy je też na aukcjach. Pocztówki mają nieraz dużą wartość, jeżeli są pojedyncze, czyli jedyne na świecie z danej serii. Dlatego z nich wystawę, bo mieszkańcy chcieli zobaczyć dawny Wodzisław – zaznacza Sławomir Kulpa.

Jak podkreśla, każde z prezentowanych zdjęć jest bardzo interesujące. Znajdziemy tu pocztówkę z widokiem na ulicę Raciborską (obecnie Księżnej Konstancji) od strony zachodniej, z około 1907 roku. Zabudowa była jeszcze w większości parterowa, do wysokości ulicy Średniej. Po lewej stronie widać piętrowy dom należący do księgarza i wydawcy pocztówek, Maksymiliana Lukasa. Pocztówka jest koloryzowana, wydana nakładem Maksymiliana Lukasa.

- Na innym zdjęciu pojawia się fasada synagogi w 1938 roku, której wystrój wpisał się w popularny w XIX wieku tzw. Rundbogenstil, czyli styl arkadowy. W podobnym stylu zaprojektowane zostały synagogi w Kasel, Meisenheim, a na Górnym Śląsku w Zabrzu oraz w Gliwicach – opowiada dyrektor.

Jedna z pocztówek przedstawia kościół Wniebowzięcia NMP

Kolejna pocztówka Maksymiliana Lukasa przedstawia nowy, neogotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP od strony północnej, w 1912 roku. Świątynia była wznoszona w bardzo szybkim tempie - 17 miesięcy i została konsekrowana 30 listopada w 1910 roku. W otoczeniu kościoła widoczny jest stary cmentarz, który został przy okazji powiększony.

Sławomir Kulpa wskazuje na fotografię z wodzisławskim Rynkiem, 4 lipca 1922 roku. W dniu tym Wojsko Polskie uroczyście wkroczyło do miasta.

- Relacje z epoki donoszą, że żołnierzy witał tłum 15 tysięcy osób z burmistrzem Hugonem Jerzym Klockiewiczem oraz proboszczem miejscowej parafii Franciszkiem Schnalke na czele – oznajmia dyrektor.

Na innym zdjęciu pojawia się wodzisławski Rynek 1 wrzesień 1939 roku, po wkroczeniu do miasta wojska niemieckiego.
W zbiorach są liczne widoki. Jednym z nich jest zdjęcie północno-zachodniej pierzei Rynku, w około 1914 roku. Innym, pocztówka z napisem: „Loslau, O-S. - Ring”, wydana przez Graph. Verlags-G.m.b.H., Dresden-Blasewitz. Z kolei pocztówka autorstwa Hugo FredländeraWidok, wydana w około 1912 roku, przedstawia południowo-zachodnie naroże wodzisławskiego Rynku (domy nr 8-14). W głębi widać ulicę Targową z charakterystyczną parterową zabudową.

Dyrektor muzeum wskazuje też na pocztówkę Franza Roescha, prezerntującą południowo-wschodnią pierzeję Rynku (nr 1-4 oraz 25-30), w około 1911 roku.

- Kamienica od prawej (Rynek 25) należała wówczas do ślusarza Wilhelma Trunka, przy Rynku 26, mieściły się wydziały ratusza. W sąsiedniej kamienicy znajdował się hotel „Kaiserhof”. W głębi widać fasadę zachodnią dawnej „Kamienicy Rządu” (Rynek 30), należącej do rzeźnika Josefa Guzego oraz fragment fasady pałacu Dietrichsteinów – mówi Kulpa.

- W południowej pierzei widać barokową kamienicę z połowy XVIII wieku. Od 1897 roku jej właścicielem był piekarz August Niesler. Kolejna kamienica, stojąca przy Rynku 2, była własnością żydowskiej rodziny Katzów, właścicieli browaru zamkowego – dodaje.

Co jeszcze kryją te wyjątkowe zbiory?

Mamy tu wreszcie panoramę Wodzisławia od strony północnej, z około 1906 roku, zdjęcie wykonano z wieży starego kościoła parafialnego.

- W centralnej części widać zabudowę południowej części Rynku. Na południe od miasta widoczne są pola uprawne mieszczan, zwane potocznie hartakami. Jest też charakterystyczne zarośnięte wzgórze z cmentarzem żydowskim powstałym w 1814 roku. Tereny te były w tym czasie pozbawione drzew, co wiązało się z rabunkową polityką prowadzoną w połowie XIX stulecia przez właściciela miasta i zarazem przedstawiciela gminy Herrnhutów z Pawłowiczek, Christiana Teodora – opowiada dyrektor muzeum.

Na zdjęciu z około 1930 roku, widzimy kamienicę browarnika Karla Reicha, wzniesioną w latach 90. XIX wieku. Stanęła na Raciborskim Przedmieściu (ob. Księżnej Konstancji nr 22-28).

- Była to jedna z najpiękniejszych wodzisławskich kamienic, świadcząca nie tylko o guście, ale również o statusie społecznym tego przedsiębiorcy. Miała trzy kondygnacje, była jedenastoosiowa, wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta. Była to kamienica eklektyczna z dominacją ornamentyki klasycystycznej. Po 1922 roku obiekt nabył restaurator Augustyn Konopek, którego widać w portalu wejściowym wraz z rodziną i współpracownikami. W czasie działań wojennych kamienica uległa znacznym zniszczeniom. Po odbudowie skuto z niej cały detal architektoniczny – informuje dyrektor.

Na wystawie mamy również grupę fotografii z wczesnych lat po II wojnie światowej. Na jednym z nich widać wodzisławskich harcerzy z drużyny im. Księcia Józefa Poniatowskiego podczas odgruzowywania starówki w 1947 roku.

- Wiemy, że od lewej stoją: Ryszard Słanina, Józef i Franciszek Krzemień, Karol Szymura (komendant), Mieczysław Tumułka , Stefan Banko, Józef Szczęsny, Karol Brawański, Bolesław Adamczyk, są też inni nieznani – wylicza Sławomir Kulpa.

Pojawia się też fotografia usuwania zgliszcz kamienic przy Rynku 23 i 24 przez harcerzy w 1947 roku. Gruzy wywożono wózkami górniczymi na specjalnie przygotowanych torowiskach i wysypywano na południe od miasta za rzeczką Młynówką

Przejmują wojenne zniszczenia wodzisławskiego Rynku, widoczne na kolejnej fotografii - to fragment pierzei wschodniej w 1946 roku. Z tej części odbudowano tylko kamienicę przy Rynku 27W.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera