Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodzisław Śląski na unikalnych pocztówkach. Niektóre pokazują miejsca, których już nie ma. Zobaczcie widokówki z dawnych czasów ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Stare pocztówki ze zbiorów Muzeum w Wodzisławiu przypominają to miasto z lat przedwojennych oraz PRL-u
Stare pocztówki ze zbiorów Muzeum w Wodzisławiu przypominają to miasto z lat przedwojennych oraz PRL-u Muzeum w Wodzisławiu Śl.
Pokazujemy unikalne pocztówki ze zbiorów Muzeum w Wodzisławiu. Większość widokówek przypomina, jak wyglądało to miasto w czasach PRL-u. Znajdziemy tu również perełki z czasów przedwojennych i jeszcze starszych, gdy ziemia wodzisławska znajdowała się w granicach Niemiec. - Te pocztówki nie tylko edukują, ale również zapoznają odbiorcę z historią Wodzisławia Śląskiego. To one przez lata były prawdziwymi ambasadorami Wodzisławia w świecie - mówi Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śl. Zobaczcie, jak prezentował się dawny Wodzisław na archiwalnych pocztówkach.

Wodzisław Śląski na starych pocztówkach

Dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Sławomir Kulpa przez ponad 20 lat pracował nad publikacją dotyczącą miasta „Obrazy przeszłości”. Na ponad 400 stronach zamieścił zdjęcia, pocztówki, mapy, pieczęcie, herby, portrety, ale także cennych informacji z dziejów Wodzisławia. To efekt jego benedyktyńskiej pracy, badań, analiz, przeszukiwania cennych źródeł archiwum, muzeum, czy wsłuchiwania się w opowieści mieszkańców.

Jak sama nazwa wskazuje, nie brakuje obrazów, bo to one najbardziej przemawiają do odbiorcy.

Zobaczcie, jak fotografowano dawny Wodzisław Śląski na pocztówkach

- Od zawsze obraz miał edukować, a w tym przypadku w jakiś sposób zapoznawać odbiorcę z historią miasta. Wyjątkowe są pocztówki. To one przez lata były prawdziwymi ambasadorami Wodzisławia w świecie. Przedstawiały zazwyczaj rynek, kościół parafialny, czy sanatorium na Wilchwach, a więc miejsca najważniejsze. To były wręcz dzieła dopracowane w każdym szczególe. Posługiwano się retuszem, a więc można było usunąć z obrazu kogoś lub coś, co nie pasowało. Chodziło o stworzenie obrazu idealnego, wręcz cukierkowego. Pocztówki były ręcznie koloryzowane. Dodajmy, że w Polsce kolorowe pocztówki wchodziły w latach 60 XX. wieku. W Wodzisławiu powstawały już przed wojną - opowiadał naszemu reporterowi Sławomir Kulpa.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera