Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodzisław Śląski: Nie ma pracy dla młodych górników

Arkadiusz Biernat
Młodzi górnicy z Wodzisławia Śl. nie mogą znaleźć pracy
Młodzi górnicy z Wodzisławia Śl. nie mogą znaleźć pracy arc
Nie wiem już co mam robić. Zgłosiłem się do szkoły zawodowej, aby uczyć się zawodu górnika i pracować później na kopalni. Niestety gwarancje pracy okazały się warte tyle co nic. Z kolegami zostaliśmy na lodzie po zakończeniu szkoły. Teraz nie mogę znaleźć pracy - żali się w mejlu do redakcji "DZ" jeden z młodych absolwentów szkoły górniczej z Wodzisławia Śl.

Wodzisław Śląski: Nie ma pracy dla młodych górników

Jak sprawdziliśmy, kryzys w Kompanii Węglowej to nie tylko problem aktualnie pracujących osób na kopalniach, ale także uczniów, którzy przygotowywali się do zawodu górnika mając gwarancję pracy. Dziś już wiemy, że jednak nikt nowy nie zostanie zatrudniony w kopalniach. Kilkuset uczniów z powiatu wodzisławskiego stanęło pod ścianą i są w bardzo trudnej sytuacji.

- Po tym jak Kompania Węglowa zerwała z Powiatem Wodzisławskim umowę dotyczącą zatrudnienia absolwentów szkół górniczych, 246 uczniów kończących naukę w roku szkolnym 2013/2014 nie podjęło zatrudnienia w kopalniach spółki - wyjaśnia Magdalena Kozielska, ze Starostwa Powiatowego.

W odpowiedzi na trudną sytuację na rynku pracy starosta Tadeusz Skatuła zlecił opracowanie programu wsparcia uczniów. Propozycje Powiatowego Urzędu Pracy stwarzają absolwentom Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Sejmu Śląskiego w Radlinie szansę na podjęcie zatrudnienia poza branżą górniczą.

Obecnie w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 76 absolwentów szkół górniczych. W najtrudniejszej sytuacji znajduje się 16 osób, które nie zdały egzaminu zawodowego i tym samym nie posiadają kwalifikacji zawodowych.
- Kluczowym zadaniem jest efektywne wykorzystanie predyspozycji oraz umiejętności tak, aby zwiększyć szanse na znalezienie odpowiedniego miejsca pracy i osiągnąć stabilizację zawodową - wyjaśniają w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Na co mogą liczyć młode osoby wchodzące na rynek pracy? Absolwenci szkół górniczych będą mogli skorzystać m.in. z poradnictwa grupowego i indywidualnego.

- Dla uczestników programu zorganizowane będą również warsztaty z aktywnego poszukiwania pracy, w trakcie których poznają sytuację na rynku pracy oraz wymogi pracodawców. Ci uczestnicy programu, którzy są zainteresowani zdobyciem nowych kwalifikacji skierowani będą na szkolenia, zgodnie z predyspozycjami zawodowymi. Warunkiem jest tutaj jednak deklaracja przyszłego pracodawcy o zapewnieniu zatrudnienia po zakończonym szkoleniu - dodaje Magdalena Kozielska.

Dodatkowo absolwenci szkół górniczych zostaną objęci pośrednictwem pracy. Każdej osobie przydzielony zostanie doradca, który wspólnie z zainteresowanym będzie poszukiwał wolnych miejsc pracy lub przedstawiał propozycje zatrudnienia subsydiowanego: staż, bon stażowy, bon zatrudnieniowy.

Jedną z alternatyw dla absolwentów ma być również możliwość otrzymania dotacji na podjęcie działalności gospodarczej, które zostanie poprzedzone szkoleniem na temat zasad prowadzenia działalności gospodarczej.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!