Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodzisław w PRL-u. Zdjęcia z lat 60., 70., i 80. Miasto wyglądało wtedy inaczej. Rozpoznajecie się na fotografiach? Zobaczcie ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Osiedle Dąbrówki w 1988 roku
Osiedle Dąbrówki w 1988 roku Zbiory Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
Wodzisław na archiwalnych zdjęciach. Na centralnym placu miasta była pijalnia soków owocowo - warzywnych, przy dzisiejszej Konstancji znajdował się bar mleczny z pysznymi pierogami, a na Księdza Kubsza można było dostać frytki w papierze skręconym w rożek. Na bloku przy ulicy Żeromskiego zwracał uwagę ogromny mural, a do restauracji na Kubsza przyciągał neon Ostrava. Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Pamiętacie otwarcie pawilonu handlowego Nasz Dom w 1974 roku albo przysięgę wojskową na rynku w 1968 roku?

Pamiętacie Wodzisław z lat 60., 70., i 80. ubiegłego wieku? Zobaczcie archiwalne zdjęcia z opisem.

Na zdjęciach widać rynek od strony Pałacu Dietrichsteinów. Po prawej jest Pijalnia soków warzywno - owocowych. Na transparencie pomiędzy kamienicami Miejski Handel Detaliczny przypomina o zbliżającym się roku szkolnym i związanych z tym wydatkach. Na rynku wodzisławianie hucznie obchodzili 700-lecie swojego miasta. Przypominamy też jak w latach 80. budowano osiedle Dąbrówka. Ciekawostką może być dziś sklep dla młodych małżeństw. Ten budynek stoi do dziś na rynku. Z kościelnej wieży widać było słynne wodzisławskie Koncentraty.

- W Wodzisławiu opodal dawnego, sięgającego średniowiecza, targu końskiego, w latach 20-tych ubiegłego wieku, zbudowano - „Cygarownię”. Tak ten zakład nazywali wodzisławianie, a Echo Odry z dnia 17 maja 1925 r. donosiło, że „utworzono państwową fabrykę tytoniowa w Wodzisławiu”. Był to awans gospodarczy miasta. Doskonałej jakości liście tytoniu dostarczali plantatorzy z Lubomi, Godowa i Gorzyc. Wiadomo, że łagodny klimat u wylotu Bramy Morawskiej sprzyja uprawie roślin ciepłolubnych. Cygara, tytoń fajkowy i papierosy produkowano do 1951 roku. Po tym okresie władze terenowe uznały, że lepiej zainwestować w przetwórstwo spożywcze, bo niedobory żywnościowe w tym czasie były znaczne. Tak powstały Śląskie Zakłady Koncentratów Spożywczych w Wodzisławiu Śl. Zakład stale powiększał asortyment produkcji, w szczególności znany był z tzw. dań gotowych. Kiedy w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku przebywałem nad morzem – miejscowy rybak od razu zidentyfikował nasze miasto: a Wodzisław świetne dania obiadowe w słoikach. To była autentyczna promocja miasta i zakładu na którego produktach widniał Duży czerwony napis „Wodzisław - wspominał na łamach „Herolda Wodzisławskiego” Kazimierz Cichy, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera