Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodzisławski Pałac otwarty po trzyletnim remoncie. Piknik średniowieczny w plenerze nie wypalił, rycerze walczyli w komnatach

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Otwarcie Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu
Otwarcie Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Daniel Wojaczek
Pałac Dietrichsteinów w Wodzisławiu, największe, architektoniczna perełka tego miasta, została w sobotnie popołudnie oficjalnie otwarta. Przez ostatnie trzy lata obiekt przechodził remont, a prace pochłonęły blisko 19 mln zł.

Miały być walki rycerskie, pokazy rzemiosła i całe mnóstwo atrakcji dla odwiedzających. Przy okazji otwarcia zabytkowego Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu, planowano organizację pikniku średniowiecznego w sąsiadującym z obiektem parku. Plany pokrzyżowała pogoda, przez co wojowie walczyć musieli w wyremontowanych za blisko 19 mln zł wnętrzach. W niedzielę drugi dzień zaplanowanych z okazji otwarcia imprez. W planach jest m.in. pokaz mody dworskiej. Liczymy, że pogoda przynajmniej jutro będzie dla odwiedzających łaskawsza.

W odrestaurowanym Pałacu Dietrichsteinów, gdzie swoją siedzibę ma miejski muzeum, podczas weekendowego otwarcia, prezentowana jest tylko część atrakcji. Czynna jest między innymi wystawa stała o historii regionu i samego Wodzisławia. Podziwiać można także wystawy czasowe – na przykład tą zawierającą portrety słynnych wodzisławian, czy dotyczącą miejscowego browaru albo przygotowaną z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia klubu piłkarskiego Odra Wodzisław.

Zobacz także

Niestety, nie wszystko udało się w Pałacu dokończyć na dzień wielkiego otwarcia. I tak kompletnie niegotowa jest SOWA, czyli Centrum Nauki i Techniki, którego elementy warszawskie Centrum Nauki Kopernik dośle dopiero we wrześniu. Wciąż w przygotowaniu jest także wystawa prezentująca makietę rynku sprzed lat. - Na makiecie wygląd rynku zostanie dokładnie odwzorowany. Bazujemy na dawnych zdjęciach, dokładnie odwzorujemy wygląd starych budynków, a te dodatkowo będą między sobą prowadziły „dialogi” poprzez specjalnie przygotowane pliki audio – mówi Sławomir Kulpa dyrektor wodzisławskiego muzeum. On sam, choć wskazywał jeszcze, że przed jego ekipą jeszcze sporo pracy, by wszystkie wystawy doprowadzić do szczęśliwego finiszu, nie ukrywał, że zmiany, które zaszły w budynku, są rewolucyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera