Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojciech Korfanty: Katowice żegnały go jak bohatera [WSPOMNIENIE + ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Ryszard Markowski
Strona pierwsza - fotorelacja z pogrzebu. Strona druga - jak powyżej. Tak wyglądała "Polonia" z 21 sierpnia 1939 roku
Strona pierwsza - fotorelacja z pogrzebu. Strona druga - jak powyżej. Tak wyglądała "Polonia" z 21 sierpnia 1939 roku Śląska Biblioteka Cyfrowa
Jutro minie 75. rocznica pogrzebu Wojciecha Korfantego. Wówczas na ulicach Katowic dziesiątki tysięcy osób manifestowało sprzeciw wobec sanacji. ZOBACZCIE

To był jeden z najważniejszych śląskich pogrzebów wszech czasów, jeśli w ogóle można mierzyć tak pożegnania wielkich ludzi. 75 lat temu, 20 sierpnia 1939 roku, Śląsk pożegnał Wojciecha Korfantego.

O samym Korfantym zapisano już setki stron, rzadziej wspomina się natomiast o tej potężnej manifestacji poparcia dla jego idei i dążeń, jaką w gruncie rzeczy była uroczystość pogrzebowa. 75 lat temu na ulice Katowic wyległy dziesiątki tysięcy ludzi. Jan F. Lewandowski, autor biografii Korfantego, zauważa:

- Jedne źródła mówią nawet o ćwierć milionie uczestników. To przesada, ale z pewnością były dziesiątki tysięcy. Tak podawały ówczesne media, zwłaszcza korfantowska "Polonia". Antysanacyjna demonstracja przebiegała w ciszy, bez incydentów.

Jak notowali świadkowie, kondukt przeszedł przez całe Katowice. Gdy żałobnicy z biskupem Stanisławem Adamskim na czele zbliżali się do nekropolii, ostatnie szeregi dopiero wychodziły z kościoła pw. św. Piotra i Pawła.

Bez wątpienia pogrzeb był wyrazem sprzeciwu wobec działalności sanacyjnych władz. Korfanty ledwie w lipcu został zwolniony z Pawiaka, nic dziwnego, że natychmiast pojawiły się pogłoski, że być może został tam otruty (rozwiano je w 1966 roku, gdy obok męża pochowano Elżbietę Korfanty). Korfantowska "Polonia" z 21 sierpnia 1939 roku nie eksponowała wątku otrucia wprost, lecz sygnalizowano, że coś jest nie w porządku, chociażby w notce "Dziwne włamanie", gdzie czytamy: "W czasie wczorajszego pogrzebu śp. Wojciecha Korfantego niewyśledzeni dotąd sprawcy włamali się do mieszkania adwokata Zbigniewa Korfantego. Włamywacze (...) interesowali się wyłącznie aktami procesowymi Wojciecha Korfantego, w szczególności aktami dotyczącymi jego pobytu w więzieniu…"
W tym samym numerze "Polonii" wydrukowano mnóstwo kondolencji i ciepłych wspomnień. Na pierwszej stronie wielkie zdjęcia konduktu, a w nim na przykład generał Józef Haller, oddający hołd przyjacielowi. O atmosferze tamtych dni niech świadczy wstęp do tekstu o kondolencjach z zagranicy.

Dziennikarz pisze: "Jak dalece opinia Zachodu jest przejęta przedwczesnym zgonem śp. Wojciecha Korfantego, świadczyć może - poza szeregiem wspomnień o Zmarłym - także telegram, jaki przed chwilą otrzymałem od wybitnego parlamentarzysty francuskiego, posła Gastona Riou. Poseł oświadcza: »Ten potężny człowiek o wyjątkowo rozległej kulturze uosabiał wielką epopeę narodu polskiego. Bynajmniej nie mam zamiaru wtrącać się do wewnętrznych stosunków partyjnych Polski. Stwierdzam jedynie, że imię śp. Wojciecha Korfantego promieniowało za granicą chwałą i wielkością jego Ojczyzny. Wystarczyło raz spojrzeć na tego Człowieka i posłuchać Jego wywodów, by stać się raz na zawsze przyjacielem Polski. Naród, który wydaje takich synów, jak Korfanty nigdy nie zginie«".

Nie wszyscy honorowali zmarłego. Jak zauważyła Agata Pustułka, pisząca kiedyś w DZ na temat ważnych śląskich pogrzebów: "(…) w ten niedzielny dzień wojewoda Michał Grażyński postanowił opuścić miasto i spędził weekend na Podbeskidziu. Nie pojednał się ze swoim przeciwnikiem politycznym, choć uczyniło to wielu dawnych wrogów i konkurentów Korfantego, składając mu kondolencje na łamach gazet".

Dyktator III powstania został pochowany 20 sierpnia 1939 r. w Katowicach na cmentarzu przy ulicy Francuskiej. Do dziś pojawiają się tam kwiaty i znicze, nie tylko przy okazji ważnych powstańczych rocznic.


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar 2014 [DUŻO ZDJĘĆ]
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wojciech Korfanty: Katowice żegnały go jak bohatera [WSPOMNIENIE + ARCHIWALNE ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni