Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójcik: Partia regionalna jest rozpaczliwą próbą poszukiwania miejsca w polityce

Michał Wójcik
Marek Wójcik
Marek Wójcik arc.
Pomysł utworzenia partii regionalnej, wypowiedziany ustami pana przewodniczącego Jerzego Gorzelika, budzi obecnie moje wątpliwości z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim, powstanie partii regionalnej w obecnych, niezwykle dynamicznych czasach w Europie może być odbiciem dążenia do autonomii lub nawet niepodległości.

Społeczność jakiegoś miejsca zaczyna zdawać sobie sprawę z siły politycznej regionu, który z powodów historycznych, czy też ekonomicznych zaczyna szukać swojego miejsca na mapie politycznej państwa. Wzbudza się w mieszkańcach poczucie niezadowolenia z centralizacji życia i tak rozpoczyna się realizacja projektu politycznego. Silne partie regionalne stają się instrumentem w tej grze, która może mieć różny przebieg. Przykład Katalonii, do której jako wzorca często odwołuje się pan przewodniczący, musi potęgować takie niepokoje. Niedawne przyjęcie deklaracji suwerenności przez parlament kataloński, było zaledwie wstępem do referendum niepodległościowego w tym regionie Hiszpanii. Partie regionalne stały się tam aktorami wyrażającymi dążenia do uniezależnienia się od pozostałej części kraju.

Oczywiście nie zawsze tak być musi, czego najlepszym przykładem jest choćby Bawaria. Tamtejszy model funkcjonowania partii politycznych w regionie wydaje się być bardzo interesujący. Od 58 lat w tej części Niemiec niepodzielnie rządzi centroprawicowa Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU), która potrafi też tworzyć koalicję rządową na szczeblu krajowym z CDU. Jest to wynik swoistego porozumienia, zawartego przed laty pomiędzy tymi ugrupowaniami. To przykład partii dbającej o interesy określonego regionu. Bawaria dzięki temu jest najbogatszym i najsilniejszym politycznie obszarem Niemiec. W tym przypadku interes regionalny nie stoi w sprzeczności z interesem całego kraju.

Pomysł utworzenia partii regionalnej na Śląsku jest tak naprawdę odbiciem rozpaczliwej próby poszukiwania miejsca na scenie politycznej przez Ruch Autonomii Śląska. Ostatnie lata zostały przez przywódców tej formacji zwyczajnie zmarnowane, a szansa zbudowania partii regionalnej runęła jak domek z kart. Trudno dziś wskazać wśród regionalnych polityków postać charyzmatyczną na miarę lidera takiej partii politycznej. Jest natomiast absolutnym błędem zabieganie przez niektórych regionalnych działaczy o uznanie narodowości lub języka śląskiego, bo to proces z góry skazany na niepowodzenie. Nie ma co dalej oszukiwać ludzi.

Większość mieszkańców Polski nie rozumie Śląska i obawia się go przez nieodpowiedzialne zachowania niektórych polityków. Większość nie rozumie skomplikowanego charakteru Śląska, problemów, podziałów, żalu, że został wykorzystany i zwyczajnie porzucony. Miejscowi politycy powinni raczej zwracać uwagę na fakt, że decentralizacja jest słowem prawie pustym w Polsce.

Powinni angażować się w wyjaśnianie ludziom, dlaczego coraz gorzej w regionie z przedsiębiorczością, co powoduje, że młodzi wyjeżdżają za granicę, a depopulacja staje się jednym z popularniejszych słów. Odważni politycy powinni pokazać stolicę województwa, która rozbawia swoim obrazem gości zagranicznych, dopytujących się, gdzie jest "miasto ogrodów".

Michał Wójcik
radny Sejmiku Województwa Śląskiego

Debata DZ. Głos dziewiąty

Partia regionalna dla Śląska - taką ideę przedstawił Jerzy Gorzelik, lider RAŚ. DZ rozpoczął debatę w tej sprawie. Głos zabrali już: Zbigniew Widera, szef Rady ZG, Marek Plura, europoseł z PO, wicewojewoda Piotr Spyra, publicysta Piotr Semka, a także prof. Tomasz Pietrzykowski z UŚ. Swoje zdanie przedstawił też Grzegorz Tobiszowski z PiS. W poniedziałek oddaliśmy łamy Zbyszkowi Zaborowskiemu z SLD, a wczoraj swoje zdanie przedstawił politolog UŚ dr. Robert Rajczyk. Jutro ostatni głos przed podsumowaniem zabierze Piotr Długosz ze Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!