Wojewoda i wicewojewodowie jadą na cmentarze województwa śląskiego

Redakcja
Udostępnij:
Wojewoda i wicewojewodowie odwiedzą cmentarze województwa śląskiego. Na grobach osób zasłużonych oraz w kwaterach powstańców, żołnierzy, więźniów politycznych i policjantów złożą kwiaty i zapalą znicze.

Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk odwiedzi jutro Międzynarodowe Targi Katowickie, by pod pomnikiem upamiętniającym 65 ofiar katastrofy budowlanej z 2006 r. zapalić znicze. Następnie odwiedzi kryptę archikatedry Chrystusa Króla, w której spoczywają biskupi katowiccy - Arkadiusz Lisiecki, Stanisław Adamski i Herbert Bednorz. Stamtąd przejedzie na cmentarz przy ul. Sienkiewicza - gdzie złoży kwiaty i zapali znicze pod pomnikiem męczeństwa więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych, tablicą upamiętniającą Henryka Sławika, tablicą upamiętniającą Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich w latach 1939-1947 przez Armię Czerwoną, hitlerowców, OUN-UPA i NKWD. Odwiedzi groby Stanisława Ligonia, Arki Bożka, Krystyny Bochenek, wicemarszałek Senatu RP, która zginęła w katastrofie smoleńskiej oraz obrońców Katowic z września 1939 r. Kolejnym cmentarzem, który odwiedzi wojewoda Zygmunt Łukaszczyk, będzie cmentarz przy ul. Francuskiej - tam zatrzyma się przy mogiłach Wojciecha Korfantego, Józefa Rymera i Jerzego Ziętka. Wojewoda zapali znicze pod pomnikiem ku czci górników poległych podczas pacyfikacji KWK Wujek w grudniu 1981 roku. W Katowicach-Panewnikach na cmentarzu zakonnym złoży kwiaty na mogile obrońców Katowic w 1939 r. i przy pomniku nagrobnym żołnierzy organizacji niepodległościowych pomordowanych w latach 1945-1956 (godzina 11.10-11.20).

Wicewojewoda Stanisław Dąbrowa odwiedzi Pilicę. Złoży hołd pod pomnikiem upamiętniającym egzekucje mieszkańców tego regionu z czasów II wojny światowej, a także cmentarz wojenny poległych w czasie I wojny światowej. Wicewojewoda Dąbrowa odwiedzi też Żarnowiec i Włodowice, by upamiętnić mieszkańców poległych w czasie II wojny światowej. W Żarkach złoży kwiaty i zapalił znicze w miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy rozstrzeliwali mieszkańców tego regionu, a także na grobach wojennych powstańców styczniowych i żołnierzy Wojska Polskiego. Odwiedzi też cmentarz żydowski, na którym w dniu 6 października 1942 roku, podczas likwidacji getta, hitlerowcy rozstrzelali około 300 osób. W Olsztynie, na cmentarzu wojennym, i w Miedźnie odwiedzi groby żołnierzy i powstańców styczniowych. W Częstochowie zapali znicze i złoży kwiaty na grobie Janusza Kochanowskiego, rzecznika praw obywatelskich, który zginął w katastrofie smoleńskiej, a także na Grobie Nieznanego Żołnierza Polskiego z 1920 r. oraz pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. Odwiedzi też cmentarz parafialny w Kłobucku, a tam grób wojenny nieznanego żołnierza z września 1939 r., mogiłę zbiorową z 1944 r. i grób Tadeusza Witta. Pojedzie także do Lublińca, aby na cmentarzu wojskowym odwiedzić grób żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty poległych we wrześniu 1939 roku oraz symboliczne mogiły powstańców śląskich.

Wicewojewoda Piotr Spyra odwiedzi cmentarz św. Trójcy w Będzinie, gdzie złoży kwiaty na grobie śp. Grzegorza Dolniaka, posła na sejm RP, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

W imieniu wojewody śląskiego pracownicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego złożą kwiaty na cmentarzu wyznaniowym w Żywcu. Odwiedzą kwaterę wojenną Legionistów poległych w latach 1914-1920 oraz żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej. Złożą kwiaty pod pomnikiem z kwaterą 30 bezimiennych żołnierzy poległych w latach 1914-1918 i przy grobie zbiorowym żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Ziemi Żywieckiej w 1939 roku. Kwiaty i znicze złożą także pod pomnikiem z prochami ofiar terroru wzniesionym dla uczczenia mieszkańców Żywca, którzy ponieśli śmierć w obozie KL Auschwitz.

Odwiedzone zostaną również cmentarze w Katowicach-Piotrowicach i ewangelicki w Mikołowie, gdzie znajdują się groby górników poległych podczas pacyfikacji KWK Wujek w grudniu 1981 roku.

CZYTAJ KONIECZNIE
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
KONIEC DARMOWEJ AUTOSTRADY A4 Z WROCŁAWIA DO KATOWIC
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie