MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Województwo bielskie złożone sześciu powiatów? Jest apel Stowarzyszenia Beskidzki Dom

Jacek Drost
Jacek Drost
W lutym ub. roku Stowarzyszenie Beskidzki Dom złożyło  m.in. do Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Premiera, marszałków śląskiego oraz małopolskiego petycję dotyczącą zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie oraz jego heraldyki. Obecnie stowarzyszenie rozszerzyło swoje propozycje dotyczące regionu bielsko-żywieckiego i wystosowało apel do parlamentarzystów.
W lutym ub. roku Stowarzyszenie Beskidzki Dom złożyło m.in. do Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Premiera, marszałków śląskiego oraz małopolskiego petycję dotyczącą zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie oraz jego heraldyki. Obecnie stowarzyszenie rozszerzyło swoje propozycje dotyczące regionu bielsko-żywieckiego i wystosowało apel do parlamentarzystów. ARC
Na kanwie dyskusji na temat ewentualnego podziału województwa mazowieckiego czy pojawiających się zapowiedzi powrotu do 49 województw Stowarzyszenie Beskidzki Dom w specjalnym apelu zażądało od beskidzkich parlamentarzystów m.in. o wspieranie działań mających na celu powołanie województwa bielskiego lub zmiany nazwy województwa.

Beskidzki Dom punktuje reformę administracyjną

Stowarzyszenie Beskidzki Dom podkreśliło w swoim apelu, że ostatnie plany podziału województwa mazowieckiego czy pojawiające się zapowiedzi powrotu do 49 województw dowodzą, że zrealizowany ponad 20 lat temu podział administracyjny Polski na 16 województw nie sprawdził się.

Przypominało, że również region bielsko-żywiecki, włączony do woj. śląskiego bez zgody znacznej części mieszkańców, w tym wbrew uchwale Rady Miasta Bielska-Białej, która lokowała miasto i powiat w województwie małopolskim, okazał się przegranym reformy administracyjnej firmowanej przez rząd AWS-owski rząd Jerzego Buzka.

- Przyłączenie do woj. śląskiego uderzyło nie tylko w potencjał gospodarczy, transportowy czy turystyczny regionu, ale także (co wielu lekceważyło i lekceważy nadal) w tożsamość kulturową i regionalną mieszkańców połowy województwa stanowiącej historyczne i kulturowe części Małopolski. Mieszkańcom tych regionów narzuca się śląskość powielaną bezrefleksyjnie przez instytucje administracyjne, organizacje społeczne, gospodarcze czy media. Lekceważy się nie tylko małopolskie, w tym góralskie korzenie Żywiecczyzny, ale także specyfikę Śląska Cieszyńskiego, którego śląskość jest mocno zakorzeniona w polskości - czytamy w apelu, pod którym w imieniu Stowarzyszenia Beskidzki Dom. podpisał się jego wiceprezes dr Grzegorz Wnętrzak.

Według Beskidzkiego Domu takie działania nie tylko szkodzą dziedzictwu kulturowemu tych ziem, ale także mogą być zarzewiem konfliktów politycznych i etnicznych wymierzonych w polską rację stanu.

- Dlatego też, reprezentując tę coraz liczniejszą część naszej lokalnej społeczności, która rozumie powyższą sytuację i kieruje się lokalnym patriotyzmem wymagamy od naszych rządzących, zwłaszcza parlamentarzystów z naszego regionu, by rozpoczęli działania na rzecz zmian administracyjnych, które objęłyby region bielsko-żywiecki, a których celem byłoby upodmiotowienie go w wymiarze administracyjnym, w konsekwencji zwiększyłyby jego rolę gospodarczą, społeczną, a także chroniłyby dziedzictwo kulturowe zawłaszczane i fałszowane przez okres ostatnich 20 lat - podkreśliło w apelu Stowarzyszenie Beskidzki Dom.

Nie przeocz

Trzy propozycje Stowarzyszenia Beskidzki Dom

Stowarzyszenie zaproponowało trzy rozwiązania. Zażądało, żeby w razie powrotu do 49 województw zostało powołane nowe województwo bielskie w granicach sześciu powiatów ziemskich: bielskiego, żywieckiego, oświęcimskiego, wadowickiego, suskiego, cieszyńskiego oraz miasta na prawach powiatu Bielska-Białej.

Jeśli doszłoby do zmian granic dotychczasowych województw postuluje, by włączyć ziemie historycznej Małopolski, czyli powiat żywiecki, wschodnią część bielskiego wraz z miastem Bielskiem-Białą do województwa małopolskiego.

Natomiast w razie braku zmian granic administracyjnych zmienić nazwę obecnego województwa śląskiego na śląsko-małopolskie oraz jego herb i flagę, by uwzględnić fakt, że połowa jego obszaru to ziemie małopolskie, które mają odrębną od śląskich tradycję, tożsamość i historię.

- Wierzymy, że propozycje te staną się faktem, a ich realizacja przyczyni się do zwiększenia roli gospodarczej, społecznej naszego regionu, a także uratowania jego dziedzictwa kulturowego - czytamy w apelu stowarzyszenia.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni