Województwo śląskie chce mieć własny budżet obywatelski....

  Województwo śląskie chce mieć własny budżet obywatelski. Pieniądze da marszałek. Częstochowa też chce o nim decydować

  BR

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Budżet obywatelski województwa śląskiego
  30 otwartych spotkań we wszystkich częściach województwa śląskiego będzie okazją do porozmawiania o tym, jak mógłby wyglądać budżet partycypacyjny realizowany
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Województwo śląskie chce mieć własny budżet obywatelski. Jak go stworzyć? Mechanizm ma zostać opracowany podczas spotkań, które będą się odbywać na terenie całego województwa śląskiego. Jedno z nich odbędzie się 1 sierpnia, o godz. 12 w Częstochowie.
  Latem na terenie województwa śląskiego odbędą się konsultacje społeczne związane z tworzącym się mechanizmem budżetu obywatelskiego. 30 otwartych spotkań we wszystkich częściach województwa śląskiego będzie okazją do porozmawiania o tym, jak mógłby wyglądać budżet partycypacyjny realizowany w ramach całego regionu.

  Akcja jest częścią projektu „Decydujmy razem! Budżet obywatelski Województwa Śląskiego”, wspólnego przedsięwzięcia Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS) z Rybnika oraz Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych z Katowic. Działania są dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w ramach realizacji zadania publicznego
  o takiej samej nazwie.

  Zobacz galerię

  Tematyka konsultacji społecznych będzie się odnosić do stworzenia systemu pierwszego budżetu obywatelskiego w ramach województwa śląskiego. Omawiana formuła została już wcześniej wprowadzona w innych województwach, m.in. w opolskim, małopolskim i łódzkim.

  – Podczas pracy nad mechanizmem staramy się czerpać inspiracje z tamtejszych rozwiązań, ale najważniejsze dla nas jest to, aby nasz system odpowiadał przede wszystkim na potrzeby mieszkańców naszego regionu – podkreśla Piotr Dominiak z CRIS, jeden z prowadzących konsultacje.

  Środki na realizację przyszłych projektów o zasięgu wojewódzkim będą pochodziły z budżetu Urzędu Marszałkowskiego. – Oficjalnych informacji na temat konkretnych kwot jeszcze nie mamy. Dopiero sejmik województwa śląskiego w uchwale budżetowej określi wartość środków, które zostaną przeznaczone na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego.

  Wiedząc, że w 2018 r. budżet województwa po stronie wydatków ma wartość około 1,75 mld zł, możemy założyć, że gdyby radni sejmiku zdecydowali o przeznaczeniu 0,3–0,5% jego wartości na budżet obywatelski, moglibyśmy mówić o kwocie w granicach 5–9 mln zł. To – w skali województwa – bardzo niewiele, ale myślę, że pozwoli ocenić realne potrzeby na przyszłość – mówi Piotr Dominiak.

  1 sierpnia spotkanie odbędzie się w Częstochowie.

  Badania mają szeroki zasięg terytorialny. Sześcioosobowa grupa ekspertów z obu stowarzyszeń zorganizuje spotkania w każdym z subregionów województwa. Wydarzenia odbywają się w większych i mniejszych miejscowościach, m.in. w Kuźni Raciborskiej, Rybniku, Gorzycach, Żarkach, Czerwionce-Leszczynach, Częstochowie, Wojkowicach, Żywcu, Czechowicach-Dziedzicach, Bielsku-Białej, Cieszynie, Suszcu, Dąbrowie Górniczej i Katowicach.

  Spotkanie „Decydujmy razem! Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego” rozpocznie się o godz. 12.00 w Centrum Wolontariatu Agape, przy ul. Piłsudskiego 41/43 (wejście od ul. Piotrkowskiej). Mogą wziąć w nim udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, lokalni przedsiębiorcy, pracownicy urzędów i instytucji, młodzież oraz mieszkańcy miasta i okolic.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo