Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Województwo śląskie i Katowice utworzą Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Redakcja
Samorządy województwa śląskiego i Katowic utworzą Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Nowa instytucja kultury będzie kontynuowała działalność istniejącego od kilku lat przy kopalni "Wujek" Muzeum-Izby Pamięci.

Uchwałę intencyjną w sprawie utworzenia centrum przyjął w poniedziałek regionalny sejmik, jej wykonanie powierzając zarządowi województwa.

O powołanie centrum zabiegali członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK "Wujek", którzy w 2008 r. utworzyli przy kopalni Muzeum-Izbę Pamięci. Centrum ma powstać przy okazji mijającej w grudniu tego roku 30. rocznicy pacyfikacji "Wujka", podczas której od milicyjnych kul zginęło dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych.

List intencyjny w sprawie powołania centrum został podpisany 13 lipca. Instytucja miałaby się zajmować działalnością edukacyjną i prowadzić badania naukowe dotyczące okresu od powstania NSZZ "Solidarność" poprzez stan wojenny do końca działającego w latach 1981-89 podziemia niepodległościowego.

Zgodnie z treścią przyjętej w poniedziałek uchwały sejmiku, organizatorami centrum będą województwo śląskie i gmina Katowice. Po poniedziałkowej uchwale podobną powinni wkrótce podjąć radni Katowic. Później obydwa samorządy podpiszą umowę w sprawie Centrum i ustalą szczegóły finansowania instytucji.

- To będzie wspólne dzieło, w którym i my będziemy jedną ze stron. Naszym wkładem będą zbiory, które dziś mamy w Izbie Pamięci - powiedział przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK "Wujek", Krzysztof Pluszczyk. Jak dodał, samo centrum ma zostać powołane dokładnie w 30. rocznicę krwawej pacyfikacji "Wujka" 16 grudnia.

Zgodnie z wolą członków komitetu, centrum zostanie zbudowane na bazie obecnej Izby Pamięci, która powstała w 2008 roku. Znajduje się w dawnym magazynie odzieżowym kopalni, w bezpośrednim sąsiedztwie charakterystycznego 30-metrowego pomnika-krzyża (z rampy tego budynku strzelano w stanie wojennym do górników). Ekspozycja obejmuje historię kopalni od momentu jej powstania w 1899 roku, oraz wydarzenia z 16 grudnia 1981 r. Wśród eksponatów jest m.in. makieta przedstawiająca pacyfikację zakładu w skali 1:100. Pluszczyk zaznaczył, że utworzenie centrum umożliwi zwiększenie powierzchni wystawowej z obecnych dwustu do blisko tysiąca metrów kwadratowych. - Chcemy poświęcić ekspozycję także innym śląskim zakładom, które wówczas strajkowały - powiedział. PAP

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera