Zebranie w jednym miejscu informacji o dobrych praktykach w świadczeniu nieodpłatnej pomocy - takie było główne założenie tego projektu. Organizatorom chodziło także o rozpowszechnienie najciekawszych rozwiązań, które podnoszą jakość udzielanej nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczonego nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Laureatką pierwszego miejsca została Karolina Pupek z Kaczyc w powiecie cieszyńskim. Jak czytamy w uzasadnieniu, laureatka w swojej pracy konkursowej zaprezentowała pomysł, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej o systemie nieodpłatnej pomocy. Środkiem do osiągnięcia tego celu jest prowadzenie ogólnodostępnego edukacyjnego profilu na Facebooku.
- Profil ten jest dedykowany usługom nieodpłatnej pomocy i umieszczane są na nim nie tylko informacje dotyczące punktów nieodpłatnej pomocy, tj. harmonogramów dyżurów i informacji o lokalizacji punktów, ale również inne materiały, które mają na celu edukację prawną społeczności lokalnej. Pracownicy Starostwa Powiatowego opracowują artykuły, plakaty oraz inne materiały, które nierzadko docierają do kilku, a nawet kilkunastu tysięcy odbiorców z obszaru Powiatu Cieszyńskiego. Ponadto, beneficjenci mogą za pośrednictwem profilu komunikować się z pracownikami Starostwa Powiatowego i zadawać pytania na temat systemu nieodpłatnej pomocy – informuje Serwis Rzeczpospolitej Polskiej.
Nagroda za zajęcie drugiego miejsca trafiła do Tychów. Laureatką została Agata Gasz-Solik, która w swojej pracy przedstawiła praktykę stosowaną w Tychach. System nieodpłatnej pomocy w tym mieście promowany jest w środkach komunikacji miejskiej.
- Dzięki temu informacja o systemie dociera do coraz szerszego grona odbiorców. Ponadto, Urząd Miasta Tychy opracował ujednoliconą wizualizację materiałów informacyjnych na temat systemu nieodpłatnej pomocy, która została udostępniona organizacjom pozarządowym. Dodatkową dobrą praktyką stosowaną w Urzędzie Miasta jest komunikacja z pracownikami innych urzędów, którzy zajmują się organizacją systemu nieodpłatnej pomocy. Pracownicy dzielą się swoimi doświadczeniami oraz konsultują problematyczne kwestie, co wpływa pozytywne na jakość ich codziennej pracy – komentuje ministerstwo.
Trzecie miejsce w Grupie Koordynatorów i Administratorów Powiatowych zajęła Katarzyna Skubisz, kierownik referatu w wydziale polityki społecznej katowickiego magistratu. Została nagrodzona za praktyki związane między innymi z poprawą dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego dla osób słabosłyszących.
- W tym celu miasto Katowice zakupiło pętlę indukcyjną, będącą systemem wspomagania słuchu. Dodatkowo, osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą zapisać się na nieodpłatne porady za pomocą programu „toktutok” korzystającego ze wsparcia tłumacza języka migowego, a porada odbywa się z możliwością korzystania przez osobę udzielającą pomocy z tabletu przy wsparciu systemu wsparcia tłumacza języka migowego – czytamy w uzasadnieniu.
Konkurs „Dobrych Praktyk” został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Z nagrodzonymi pracami można zapoznać się na stronie www.gov.pl.
Nie przeocz
- 15 najdziwniejszych śląskich słów zdaniem internautów ze Śląska. Znasz je?
- „Polskie Malediwy" doskonałe na letnią wycieczkę. Tu jest naprawdę pięknie. Byliście?
- Park Zdrojowy w Ustroniu. Ścieżki spacerowe i fontanna z wodą solankową – ZDJĘCIA
- Bytom: Po dawnym TESCO został tylko szkielet. Parking wygląda jak pobojowisko
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Podpisane jako "nieznane" - te zdjęcia z Chorzowa czekają na identyfikację od lat
- Oto najbardziej zaniedbane miasta w województwie śląskim. Internauci bez litości!
- Nieoczywiste turystyczne zakątki Górnego Śląska. 5 miejsc do zobaczenia w Sosnowcu
- Najlepsze śląskie technika w ogólnopolskim rankingu szkół. Sprawdź!
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?