MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Województwo śląskie ma najwięcej dłużników. 1,5 mln Polaków ma 31,6 mld zł niezapłaconych zobowiązań

OPRAC.:
PAP
PAP
Dawid Wygas
Dawid Wygas
Blisko 1,5 mln Polaków ma niezapłacone długi na łączną kwotę 31,6 mld zł. Średnia wartość zaległego zobowiązania wynosi 20 022,78 zł, czyli w ciągu roku wzrosła o blisko 960 zł – wynika z danych ERIF BIG.

Zgodnie z danymi ERIF Biura Informacji Gospodarczej, na koniec 2023 roku wartość niezapłaconych zobowiązań wynosiła 31,6 mld zł, wobec 28,6 mld zł rok wcześniej.

- W perspektywie ostatnich 12 miesięcy zadłużenie przypadające na jedną osobę wzrosło o blisko 960 zł, obecnie plasuje się na poziomie 20 022,78 zł – wskazano.

Najwięcej dłużników na Śląsku, najmniej w woj. opolskim

Najwięcej nieuregulowanych zobowiązań mają mieszkańcy Śląska, Mazowsza i Dolnego Śląska. Liczba długów, których nie spłacili mieszkańcy województwa śląskiego, wynosi 193,6 tys. Za najmniejszą liczbę negatywnych wpisów w ERIF BIG odpowiada województwo opolskie, w którym jest ok. 30,5 tys. opóźnionych w spłacie zobowiązań.

Według publikacji Śląsk, Mazowsze i Dolny Śląsk od lat przewodzą w zestawieniach dotyczących niespłaconych długów. Te trzy województwa odpowiadają za 35 proc. negatywnych wpisów w bazie ERIF BIG.

- Największy odsetek Polaków z zadłużeniem jest w wieku 35-44 lat. To właśnie oni odpowiadają za 27,6 proc. wszystkich negatywnych wpisów w bazie ERIF BIG. Natomiast najmłodsza i najstarsza grupa wiekowa tj. 18-24 oraz 65+ stanowią znacznie mniejszy odsetek dłużników – zarówno pod względem liczby zobowiązań, jak i wysokości długu” – zaznaczono w raporcie.

- Panowie w wieku 35-44 lata odpowiadają nawet za 65,22 proc. negatywnych wpisów w bazie ERIF BIG. W zdecydowanej większości grup wiekowych to właśnie przede wszystkim na mężczyznach ciąży więcej zobowiązań. Tendencja odwraca się dopiero wśród konsumentów w wieku 65+, gdzie panowie odpowiadają za 49,07 proc. negatywnych wpisów” – wskazali autorzy raportu.

Z danych ERIF BIG wynika, że najwięcej wpisów o nierzetelnych klientach pojawia się ze strony operatorów multimediów – w tym m.in. operatorów sieci komórkowych, dostawców internetu czy telewizji kablowej. Jest ich 858 tys., czyli 27,6 proc. negatywnych wpisów, a wartość długu, który Polacy mają z tego tytułu to 2,436 mld zł.

Zgodnie z publikacją 760,6 tys. negatywnych wpisów w bazie ERIF dotyczy zadłużenia z tytułu nieuregulowanych rat pożyczkowych. Kwota zadłużenia w tym przypadku to 5,147 mld zł.

- Natomiast najwyższe zadłużenie tj. 16,047 mld zł – to długi z tytułu niezapłaconych alimentów. W tej konkretnej kategorii jest mniej negatywnych wpisów, bo 429 tys., ale są one na zdecydowanie wyższe kwoty, niż w przypadku innych kategorii – dodano.

(PAP)

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera