Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Województwo śląskie poszkodowane

Joachim Otte,
Rada Europejska podjęła decyzję, że w latach 2014 – 2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W ślad za tym ogłoszono przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego propozycję podziału Funduszy Europejskich na regiony. Media regionalne (prasa, RTV) ogłosiły radośnie, że województwo śląskie otrzymało z tej puli 3,17 mld euro, czyli najwięcej. To doniesienie nie wywołało żadnych refleksji ani wśród dziennikarzy, polityków czy też w Urzędzie Marszałkowskim. Ocenę czy nasze województwo otrzymało dużo czy mało musi wynikać z kryterium ilości środków na jednego mieszkańca, bowiem nie można porównywać województw znacznie różniących się liczbą mieszkańców.

Podział środków w poprzedniej perspektywie 2007 – 2013 z trzech programów unijnych (Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Rozwój Polski Wschodniej i Programu Kapitał Ludzki). Widoczna jest tu zdecydowanie niekorzystna dla woj. śląskiego dysproporcja w rozdziale środków. Restrukturyzacja gospodarki i restrukturyzacja społeczna naszego regionu wymaga bowiem zwiększania, a nie ograniczania kierowanych tu środków. W nowej perspektywie 2014 – 2020 należało oczekiwać zmiany w podejściu do naszego województwa. Niestety zjawisko spychania woj. śląskiego na margines trwa nadal.

Wyjaśnień wymaga tu sprawa woj. mazowieckiego. Województwo to jako pierwsze przekroczyło kryterium uczestnictwa w polityce spójności i oficjalnie nie będzie wykazywane w zestawieniu programów regionalnych. Mimo tego Ministerstwo z góry zabezpieczyło dla woj. mazowieckiego łącznie 3,32 mld euro, czyli więcej globalnie, aniżeli dla woj. śląskiego, które medialnie przedstawiane jest jako największy beneficjent. Ponieważ woj. śląskie pod względem liczby ludności jest bardzo duże, stąd też aby uszczuplić należne nam środki, zawsze wyszukuje się „pasujące” kryteria. (przypomnijmy sobie dlaczego zlikwidowano Regionalne Kasy Chorych). W przypadku środków europejskich przyjęto produktywność regionalną. odrzucając chociażby stopień zamożności samorządów mierzony wielkością dochodów własnych na jednego mieszkańca. Wszystkie województwa Polski Wschodniej są przed woj. śląskim.

Wśród dziesięciu najbogatszych miast na prawach powiatu nie zmieściło się żadne miasto z województwa śląskiego. Jeszcze bardziej dosadnym jest zestawienie najuboższych miast polskich na prawach powiatu. W pierwszej niechlubnej dziesiątce jest aż siedem miast z naszej aglomeracji. Sytuacja gospodarczo – społeczna województwa śląskiego, względem reszty kraju, w ostatnich latach systematycznie się pogarsza. Stąd też nas samorządowców nie może nie boleć zapowiadane w perspektywie europejskiej lat 2014 – 2020 zlekceważenie potrzeb naszego województwa.Pod przykrywką „polityki spójności” zamierza się bowiem dalej marginalizować województwo śląskie. Biorąc powyższe pod uwagę zwracam się do samorządowców z propozycją podjęcia uchwał Rad Miast z apelem do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o bardziej sprawiedliwy dla województwa podział funduszy europejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera