Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Województwo śląskie: ZA Unią Europejską, PRZECIW euro [RAPORT DZ]

Justyna Krzyśków
Jak wynika z badań przeprowadzonych przezPracownię Badań Grupa Gumułka, większość mieszkańców woj. śląskiego jest zadowolona z członkostwa Polski w UE i gdyby dziś ponownie mieli podjąć decyzję o przystąpieniu naszego kraju do UE, głosowaliby "na tak"(niemal 2/3 ankietowanych podjęłoby  taką decyzję). Około 1/4 badanych jest przeciwnego zdania. Niezdecydowanych w tej kwestii jest 8 procent mieszkańców woj. śląskiego.*Pracownia Badań Grupa Gumułka sondaż telefoniczny przeprowadziła w dniach 23-25 kwietnia 2012 r. na liczącej 385 osób próbie mieszkańców, reprezentatywnej wg płci i wieku do  całości populacji woj. śląskiego.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przezPracownię Badań Grupa Gumułka, większość mieszkańców woj. śląskiego jest zadowolona z członkostwa Polski w UE i gdyby dziś ponownie mieli podjąć decyzję o przystąpieniu naszego kraju do UE, głosowaliby "na tak"(niemal 2/3 ankietowanych podjęłoby taką decyzję). Około 1/4 badanych jest przeciwnego zdania. Niezdecydowanych w tej kwestii jest 8 procent mieszkańców woj. śląskiego.*Pracownia Badań Grupa Gumułka sondaż telefoniczny przeprowadziła w dniach 23-25 kwietnia 2012 r. na liczącej 385 osób próbie mieszkańców, reprezentatywnej wg płci i wieku do całości populacji woj. śląskiego. infografika. pracownia badań grupa gumułka
Prawie 68 proc. mieszkańców woj. śląskiego jeszcze raz głosowałoby za wejściem Polski do Unii Europejskiej. Region tylko na tym zyskał

Jutro, 1 maja, mija dokładnie 8 lat od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Nasz akces do Wspólnoty odbywał się w iście świątecznej atmosferze - politycy i publicyści mówili o ostatecznym zakończeniu zimnowojen- nego podziału Europy, a zwykli obywatele liczyli na strumień unijnych dotacji i poprawę jakości życia (jeśli nie swojego, to przynajmniej swoich dzieci).

Co dziś zostało z tego entuzjazmu? Jak oceniamy bilans naszego członkostwa w Unii? Odpowiedzi na te pytania znaleźliśmy w wynikach badań przeprowadzonych specjalnie dla Dziennika Zachodniego przez Pracownię Badań Grupa Gumułka. Ankieterzy przepytali prawie 400-osobową grupę, reprezentatywną dla mieszkańców województwa śląskiego.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Igor Zalewski: Unia Europejska to projekt przereklamowany?
Województwo śląskie kocha Unie Europejską z wzajemnością
Śląskie miasta mają szansę na ekstra pieniądze z Unii Europejskiej

Najważniejszy wniosek, jaki można wysnuć z tego sondażu jest taki, że większość z nas pozytywnie ocenia decyzję o wstąpieniu do Wspólnoty Europejskiej. Gdyby dziś odbyło się unijne referendum, to 67,59 procent z nas głosowałoby na "tak". Wyraźnie jednak widać, że w ciągu 8 lat odsetek euroentuzjastów zmalał - gdy w czerwcu 2003 roku odbywało się referendum decydujące o naszym akcesie do UE, aż 84,5 procent głosujących w naszym regionie było za.

WYNIKI RAPORTU DZ O UNII EUROPEJSKIEJ KOMENTUJĄ JACEK WÓDZ, TOMASZ KUBIN, ROMAN NOWAK

Skąd ta różnica? Z badań wynika, że na przystąpieniu do Unii przecież zyskaliśmy. Dostrzega to ponad 63 procent ankietowanych. Co sobie chwalimy? Zwracamy uwagę przede wszystkim na otwarcie granic, przypływ funduszy unijnych na rozwój regionu oraz na możliwość nieodpłatnego podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

To nie są deklaracje bez pokrycia. O wartości unijnej pomocy najlepiej świadczy fakt, że tylko w ciągu siedmiu lat (2007-2013) Unia Europejska "dorzuciła" do budżetu naszego regionu przeszło 5,1 miliarda złotych.

Jak wykorzystaliśmy te pieniądze? Dość skutecznie i to nie tylko w skali ogólnoregionalnej (np. w dużej mierze przez Unię finansowana jest budowa autostrady A-1 na odcinku Pyrzowice - Gorzyczki), ale też na szczeblach każdej z naszych gmin (np. w Rybniku UE zapłaciła za renowację Bazyliki Mniejszej pw. św. Antoniego).

Co jednak ostatnimi czasy obniżyło nasz europejski entuzjazm? W tej chwili kryzys. Dlatego zdecydowana większość z nas nie chce wprowadzenia w Polsce waluty euro. Prawie 3/4 osób badanych w naszym sondażu nie życzy sobie zmiany złotówki.

- Dodatkowo niechęć do euro potęgowana jest obawą, że wspólna waluta może w ogóle nie przetrwać - tłumaczy Roman Nowak, analityk z Grupy Gumułka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!